Interviews


Wilczyca to dwuosobowy projekt z Warszawy, który na początku roku zadebiutował w Godz ov War bardzo mocnym krążkiem, zatytułowanym po prostu „Wilczyca”. Nie zdążyłem się jeszcze do końca nacieszyć jego zawartością a zespół już wypluł z siebie drugi materiał. Postanowiłem zatem zadać im kilka mniej lub bardziej poważnych pytań, mając jednocześnie nadzieję, że odpowiedzi dotrą do mnie jeszcze przed ukazaniem się „trójki”. Na szczęście się udało. Chcecie, to poczytajcie, może się czegoś dowiecie.

Skąd wziął się pomysł na Wilczyce? I dlaczego jest to ona?

LOUVE: Nienawidzę tego pytania. Każdy je zadaje. Moja odpowiedź:
pomysł wziął się z dupy. (Dopiero zaczynamy, a Ty już kozaczysz. Jesteś kurwa niewychowany! Przyp. – j)

Dlaczego właśnie black metal?

LOUVE: Bo go słucham od gnoja. Czuję  tę estetykę w trzewiach, wibruję w ten sam sposób. 
W  1998 roku chodziłem do podstawówki i miałem szczęście natknąć się wówczas na radykalnych przedstawicieli „subkultury”- typowa przepierdolona ekipa z lat 90'. Jeden z tych koleżków nie zdał kilka razy i wylądował koniec końców w mojej klasie - finalnie dzieliliśmy razem ławkę. To był zupełnie inny kaliber fanów metalu niż dziś- cała szkoła bała się tych kolesi i słusznie bo większość z nich trafiło później do pierdla. Gościu był psychopatą, chlastał się po łapach na lekcjach a jedyne co czytał, to blackemtalowe ziny z tamtych lat. Po jakimś czasie  zakumplowaliśmy się, a ja zacząłem być wprowadzany do świata ekstremalnego metalu, który fascynował i  przerażał jednocześnie. Mam więc ogromne szczęście ,że udało mi się zetknąć z owym zjawiskiem w momencie w którym praktycznie wszystkie klasyczne zespoły wydawały swoje najlepsze płyty. Program został zainstalowany i działa do dziś. 

Wyskoczyliście jak Filip z konopi. To taka nowomoda, stojąca w opozycji do tworzonych przez was dźwięków, że od razu zapierdoliliście pełniakiem? Dlaczego pominęliście etap demo, EP-ek…?

NIDHOGG: Z konopi mógł wyskoczyć ewentualnie tylko Louve. (Aaa, czyli nie dość, że cham, to jeszcze narkoman? Przyp. –j) Ja się w konopiach nie lubuję. Mam 38 lat, jestem w pełni świadomym twórcą a etap demówek mam dawno za sobą .

Udzielaliście się wcześniej w innych projektach?

LOUVE: Nic wartego wspominania. większość osób z którymi ‚dane’ mi było działać to frajerzy. Tak to widzę po latach. Chuj im w dupę.  

NIDHOGG : Byli koledzy mogli by się za bardzo ucieszyć gdybym zaczął przywoływać ich przebrzmiałe 5 minut.

W zasadzie wasza płyta to niemal definicja minimalizmu. Rozpoczynając od okładki, jej kolorystyki czy samej muzyki zawartej na "Wilczycy". No właśnie, przekonaj mnie, że to celowy efekt a nie brak doświadczenia czy umiejętności.

LOUVE: Tak naprawdę chcieliśmy nagrać symfoniczny black metal a la jebane Dimmu Borgir, jednak finalnie powstała trzeszcząca sraka (śmiech).

W tworzonych przez was dźwiękach słychać wiele bezpośrednich inspiracji. Zastanawiam się na ile jesteście tego świadomi. Jest na przykład tak, że wpada wam do głowy dany riff i myślicie "O, to brzmi jak Kat, jedziemy z tym bo to oldschool”?

LOUVE: Staramy się nie być do końca świadomi tego co robimy w trakcie procesu komponowania. Są na to sposoby.  Najczęściej dopiero po zarejestrowaniu pomysłu uświadamiamy sobie że jest on mniej lub bardziej podobny do czegoś czym się jaramy. Owe podobieństwo nie krępuje nas zupełnie- Wilczyca to hołd dla klasyki. To chyba oczywiste. 

Który z was jest odpowiedzialny za warstwę muzyczną a kto za teksty?

LOUVE: Nidhogg odpowiada za teksty i wokale,  ja za cała resztę. Może to się kiedyś zmieni. Niewykluczone, że zdarzy mi się napisać lirykę - może nawet ją wyśpiewam. 

Skoro już jesteśmy przy lirykach, dlaczego zdecydowaliście się na język ojczysty. Tu też dominuje prostota, która z kolei może poniekąd ranić co wrażliwsze uszy.

NIDHOGG: Mnie z kolei razi Polak posługujący sie nieudolnie językiem angielskim. Zazwyczaj idzie na łatwiznę -brak mu wyobraźni , umiejętności oraz odwagi by wyrazić się w ojczystym języku.

Trzeba przyznać, że wokale to macie doprawdy opętane. Wasz wokalista nie był czasem pensjonariuszem zakłady w Tworkach? Bo chwilami takie sprawia wrażenie…

LOUVE: Nidhogg jest stałym bywalcem placówek tego typu. Po nagraniu debiutu musiał zostać ponownie hospitalizowany. Depresja, próby samobójcze, ciężka historia uzależnień (alkohol, narkotyk, dziwki ), zamiłowanie do autodestrukcji… Tego typu klimaty

NIDHOGG : Louve’a trochę poniosło z tymi dziwkami (które z resztą bardzo szanuję). Mam zdiagnozowanych kilka chorób psychicznych- tzw. chorób duszy i ciała . Byłeś kiedyś w zakładzie psychiatrycznym na oddziale zamkniętym ? Jeżeli nie żyłeś wśród ludzi, którzy spędzili swoją młodość w izolatce przypięci pasami, wyjący całymi nocami do księżyca, nie rzucałbym tak nonszalancko słowami takimi jak „Tworki”. (Mi się całe życie wydaje, że spędzam czas wyłącznie wśród takich. Tylko ktoś ich przypadkowo odpiął… Przyp. –j)

Jakie są reakcje na debiutancki krążek? Domyślam się, że skrajne…

Reakcje skrajne, jednak w naszym odczuciu dominują te pozytywne. Zainteresowanie zespołem jest naprawdę duże: dostajemy mnóstwo wiadomości z różnych zakątków świata, zaznaliśmy sporo atencji ze strony dziennikarzy. Pojawiają się pierwsi, że tak się wyrażę - “wyznawcy”.

"Wilczyca" nie zdążyła jeszcze ostygnąć a wy już wypuściliście kolejny materiał. Nie za szybko?

 LOUVE: Nie. (I chuj! Przyp. –j)

Materiał na taśmę "Horda" powstał w tym samym okresie co debiut? Pytam, bo kiedyś krążyły plotki, że na ten przykład Darkthrone nagrali od razu cztery pełniaki niemal za jednym podejściem.

LOUVE: ‚Horda' powstała mniej więcej  pół roku po ukończeniu prac nad debiutem. Proces komponowania i nagrywania  zajął jakieś dwa tyg. Nie chcieliśmy wydawać tego materiału latem, stad decyzja o szybkim wypuszczeniu materiału w świat.

Dobra, teraz jak na spowiedzi, kto wpadł na genialny pomysł wrzucenia tego mini w pierwszej kolejności na YouTube? To na mile śmierdzi pozerstwem.

LOUVE: Szkoda naszego  czasu na ten debilny wątek. (Debilny to był wspomniany pomysł, ale z grzeczności użyłem mniej obraźliwego przymiotnika. Przyp. –j)

Materiał ten ukazał się także na limitowanej do 66 sztuk taśmie. Ponownie pod szyldem Godz ov War. Dlaczego akurat Grzesiek?

LOUVE: Grzesiek to profesjonalista i pasjonat . Zna się na robocie i jara się naszym zespołem. Odpowiem więc  pytaniem na pytanie - a dlaczego nie? 

 Są plany na wydanie tego materiału na innych nośnikach?

NIDHOGG: Wykorzystamy letnią nudę i wydamy Hordę na CD z bonusami.

"Horda" to tak samo, jeśli nie jeszcze bardziej, surowy black metal. Gdzie waszym zdaniem leży granica między staroszkolną piwnicą a a-słuchalnym hałasem? Nie obawiacie się, że łatwo możecie ją przekroczyć?

LOUVE: Namierzenie owej granicy to klucz do ‚sukcesu’ jeśli chodzi o ekstremalny metal. Mamy subiektywne zdanie na ten temat, jednak koniec końców to odbiorca  odpowiada za ostateczny werdykt. Nie jest więc istotne gdzie naszym zdaniem znajduje się krytyczny punkt. Granica jest płynna, każdy stawia ją w innym miejscu. Być może przekroczyliśmy ją już dawno- z grubsza mnie to pierdoli.    

Jak długo zajęło wam zarejestrowanie obu wspomnianych powyżej nagrań? Zgaduję, że w zbyt wiele powtórek się nie bawiliście, tylko poszliście na żywioł.

LOUVE: Horda ok 2 tygodni (komponowanie i nagranie) , debiut trochę dłużej bo działaliśmy głównie w weekendy. Czysty żywioł- praktycznie zero powtórek, edycji, żadnego tego typu jebania. Taki styl pracy jest wpisany w status zespołu i wpływa bezpośrednio na charakter brzmienia. Pasuje do naszych charakterów oraz 'piwnicznej’ estetyki.

Planujecie grać koncerty?

LOUVE: Zagraliśmy kilka prób prze pandemią z naszym koncertowym bębniarzem. Poczuliśmy potencjał co do całego przedsięwzięcia tak więc jest duża szansa, że to się kiedyś wydarzy. Na drodze stoi oczywiście kwestia odgórnych obostrzeń, ale na to nikt nie ma wpływu.   

Jak traktujecie satanizm? Wyłącznie jako narzędzie niezbędne do wykuwania black metalu, czy jako coś poważniejszego?

LOUVE: Satanizm (w swoich dwóch odsłonach) traktuję  jako element szerszego systemu- Magii Chaosu. W tym ujęciu Kult Diabła to pragmatyczne narzędzie (jedno z kilku), służące do wyzwalania archetypicznej energii w celu używania jej do własnych celów. Owa energia rozlewa się na wszystkie aspekty osobowości, tak więc nie chodzi już tylko o muzykę.

Wyobrażasz sobie black metal bez satanizmu?

LOUVE: Moim zdaniem istotą Black Metalu jest przede wszystkim postawa antychrześcijańska w szerszym sensie. Satanizm to tylko jeden z systemów, który może ją realizować .W tym kontekście nie wyobrażam sobie Black Metalu który nie jest w kontrze do kościoła, za to wyobrażam sobie, że można ów w kontrę zbudować na zupełnie innej ideologii.

 Obecnie kręcą o tym filmy, opowiadają niczym starą baśń... Można powiedzieć, że black metal stał się towarem i czymś ogólnie akceptowalnym, nie sądzisz? A nie o to kurwa chodziło!

LOUVE: Wejdź w koszulce Mayhem  z  odwróconym krzyżem na klacie do przeciętnego polskiego kościoła w niedzielę, to przekonasz się jak bardzo jest on akceptowany hehe!. (Jeszcze 20 lat temu zapytałbym, który prawdziwy fan BM chodzi do kościoła, lecz w obecnych czasach to pytanie chyba już nie jest retoryczne. Przyp. –j). Owszem - ma on rzeszę fanów, jednak termin  „ogólnie akceptowalny”  to dość spora przesada, zwłaszcza kiedy mówimy o kraju w którym 95% społeczeństwa deklaruje przynależność do kościoła a władzę sprawują fanatyczni populiści (Ja miałem na myśli raczej pojawianie się Nerów w Galach i temu podobne sprawy, no ale chuj z tym. Przyp. –j)

Czy twoim zdaniem w dzisiejszej sztuce istnieje coś równie ekstremalnego jak black metal z czasów gdy płonęły kościoły?

NIDHOGG: Nie, dlatego wszyscy tęsknimy za latami 90’ymi (śmiech).

Słowo na niedzielę.

LOUVE: Knujcie wojnę! (Niech CO Krwawy Hegemon? A nie, czekaj, kurwa, to nie to…. Przyp. –j).
- jesusatan
Po dobrze przyjętej, pierwszej płycie „Debris of Faith” Serpent Seed zaatakował w tym roku swoim drugim, pełnym albumem wydanym w barwach Old Temple. Materiałem tym zespół umocnił swą pozycję na scenie i potwierdził jednocześnie, że ma sporo do powiedzenia na gruncie poczerniałego Death Metalu. Jest więc okazja, aby podpytać chłopaków o to i owo. Zapraszam zatem do lektury.

Witajcie. Jak zdróweczko? Wszyscy w pełni sił, aby ciągnąć dalej ten ciężki, metalowy wózek?

Witam Ciebie oraz czytelników. Średnia wieku w naszym kraju wydłuża się niebezpiecznie więc można przyjąć, że jesteśmy w połowie drogi, ale do geriatrii jeszcze kawałek. Wózek toczy się trochę sam, nie zawsze mamy wpływ na kierunek. Pilnujemy aby nie wypaść z torów.

Ok, gra wstępna zatem za nami, a teraz konkrety. Na początku cofnijmy się może nieco w czasie. Wasz materiał „Debris of Faith” został dość przyjaźnie przyjęty przez środowisko, a czy spełnił Wasze oczekiwania? Może z perspektywy czasu coś byście w nim zmienili lub zrobili inaczej?

Pierwsza płyta została odebrana bardzo przychylnie, może poza paroma wyjątkami. Na tyle entuzjastycznie na ile można było sobie pozwolić w przypadku zespołu „znikąd” bez koneksji, układów, czy innych pleców. Zostaliśmy ocenieni tylko na podstawie tego, co nagraliśmy. Bardzo odpowiadało nam takie podejście. Jakie można mieć oczekiwania względem debiutu w dzisiejszych czasach? Chyba tylko tyle, że piszący recenzje nie pojadą po nas jak po łysej kobyle. Koń jaki jest, każdy widzi. Nie mam w zwyczaju umartwiać się lub nabijać sobie łeb tym, czy można było zrobić coś lepiej. Płyta od dawna jest dostępna i chyba każdy kto miał ochotę odsłuchać ją, wyrobił sobie odpowiednie zdanie. Ostatnio też ktoś o to pytał więc będę konsekwentny - bez cienia wstydu podpisuję się pod tą produkcją obiema rękami.

Materiał ten został wydany przez The End of Time Records/Under the Tyrrants Banner, czy byliście zadowoleni z tego, co dla Was zrobili?

Tak, wszystko odbyło się zgodnie z planem, obaj Panowie wywiązali się ze swoich obietnic. Z tego miejsca wielkie dzięki dla Devastatora z The end of Time Rec. oraz dla Wojtka z Under the Tyrrants Banner. Mam nadzieje że nasza współpraca była korzystna dla wszystkich stron.


Ok, przejdźmy teraz do Waszego najnowszego dziecka, czyli do „Death and Decay Considerations”. Od premiery upłynęło już kilka miesięcy, powiedzcie jaki jest odzew na tę produkcję w branży i przede wszystkim jak reagują na nią fani?

Płyta zbiera dobre recenzje, przy dzisiejszej ilości wydawnictw myślę, że udało się nam utrzymać odpowiedni poziom, tak nam się przynajmniej wydaje. Docierają do nas pozytywne opinie ludzi nie związanych z branżą, maniaków którzy po prostu słuchają muzyki, płyta „wchodzi”, podoba się, jest zauważalny postęp w kwestii brzmienia i aranżacji. To nas cieszy - coś nad czym pracowaliśmy znajduje uznanie i podoba się komuś prócz nas samych.

A jak to się stało, że skrzyżowały się drogi Wasze i Old Temple? Mieliście wizje, że to właśnie Eryk wyda Waszą najnowszą płytę, stado demonów Was tam zawlekło, Szatan obiecał 40 dziewic, które na każde zawołanie będą ssały Wasze fujary, jeżeli wydacie w tej stajni materiał, czy odbyło się to w najbardziej prozaiczny sposób, czyli typowa machina promocyjna, rozsyłanie promosów do potencjalnych wydawców itd. itp., a może wyglądało to jeszcze inaczej, np. Eryk obiecał Wam stado wielbłądów za możliwość wypuszczenia tej płyty z logiem Old Temple?

Co obiecał nam Eryk niech skryje zasłona milczenia. A tak bardziej serio to wysłaliśmy do niego płytę mając już dogadany temat z Devastatorem z The End of Time Records. Liczyliśmy na to, że płyta ukaże się w kooperacji tych dwóch wytwórni, co da nam szansę zaprezentowania się dużo szerszej rzeszy odbiorców. Udało się, Panowie wspólnie wydali ten CD i chwała im za to. Nam bardzo odpowiada taki układ i mamy nadzieję na to, że taki stan rzeczy będzie się utrzymywał w przyszłości. Wielbłądy dotarły, stado dziwek od Szatana jest w doręczeniu, więc wszystko się zgadza.

Abstrahując od Waszej obecnej sytuacji wydawniczej, czy gdyby zgłosiła się do Was np. Nuclear Blast i zaproponowała kontrakt, to byście się skusili? Chcielibyście być numerem 985444516428 (cyfra przypadkowa, żeby nie było, że liczę wydawnictwa Nuclear) w ich katalogu, czy raczej wolicie mniejsze wytwórnie, które są bliżej zespołów, a z ich właścicielami czasami można wyskoczyć na wódkę?

Cyrograf już spisaliśmy i to nie z Nuclear Blast czy innym molochem. Wiem że to pytanie bardziej ma na celu sprawdzić, na ile jesteśmy świadomi własnej wartości jako twórcy i czy jeszcze nas nie pojebało, lub może czy są powody do obaw o stan samouwielbienia, hahah. Jesteśmy w dobrym miejscu i to zarówno jeśli chodzi o muzykę jak i wytwórnię.

A teraz o samej muzyce. Podobnie, jak na debiucie obcujemy z bezkompromisowym Death/Black Metalem, słychać tu sporo szwedzkiego, grobowego grania, jednak mam wrażenie, że środek ciężkości na tej płycie został przesunięty bardziej w stronę Śmierć Metalu. Takie były założenia, czy wyszło to naturalnie podczas procesu twórczego?

Szwedzki stół jest pełen smakołyków i zamierzamy jeszcze długo z niego żreć, co jednak nie definiuje nas jako typowy death metalowy twór. Płynna granica po której balansujemy daje wiele możliwości i nie wymusza od nas trzymania się sztywno którejś ze stron. Tym razem zniosło nas bardziej w stronę grobu, a jak będzie w przyszłości czas pokaże.

Słuchając Waszych wydawnictw odnoszę wrażenie, że generalnie nie trzymacie się kurczowo jednej szufladki. Nie ważne, czy to Black, Death, Thrash czy piosenka biesiadna, liczy się dobra muzyka i jeżeli coś akurat pasuje do Waszej koncepcji, to nie wahacie się tego użyć, byle to żarło konkretnie, mam rację?

Liczy się dobra zła muzyka i to powinno wystarczyć. Jakich środków użyjemy aby zobrazować to co chcemy przekazać nie do końca jest istotne. Jeśli cały utwór w naszym mniemaniu jest świetny, to czy solówka lub riff heavy metalowy jest problemem? Cenimy sobie właśnie takie podejście do robienia muzyki. To daje nam wolną rękę.

Odważę się teraz na chwilę szczerości. Wasza druga płyta to nie jest wg. mnie jakaś totalna petarda, która rozpierdala wszystko co chodzi i na drzewa nie spierdala. Jest to dobry, solidny gęsty materiał. Ma on jednak olbrzymią zaletę, wkręca się pod potylicę i ciężko go stamtąd wypierdolić, tyle że trzeba poświęcić mu trochę czasu i skupienia, nie można podczas jego słuchania pałaszować pomidorowej z puszki, robić na drutach, czy lizać odbyt puszystej dziewoi. Kurcze, może to głupie pytanie, ale jak się robi takie właśnie płyty?

Cieszy nas fakt, że śmierć i rozkład nie chce zniknąć z Twojej głowy. Odczytujemy to jako słowa uznania. Tak jak sam słusznie zauważyłeś, nie jest to płyta która ruszy z posad ziemię. Jesteśmy tego w pełni świadomi. Pracując nad tą płytą stawialiśmy na to, aby możliwie jak najwięcej upchnąć w niej treści muzycznej. Nie jest to skomplikowany technicznie materiał a jednak gdzieś posiada (mam nadzieję) drugie dno. To dokładnie to o czym mówisz - pojawia się chęć dosłuchania tych elementów które pojawiają się w trakcie kolejnych odsłuchań

W jaki sposób odbywa się u Was proces twórczy? Kto, co, jak i dlaczego?

Numery powstają na próbach, każdy z nas rzuca coś co ma i staramy się do tego dograć. Powstaje szkielet utworu, który z czasem zmienia się dość mocno lub w razie braku akceptacji kończy swój żywot. Czasem któryś z gitarników ma gotowy numer, nad którym pracujemy wspólnie starając się „uzbroić” go w jak najwięcej smaczków, detali … Podczas pracy nad "Death and Decay Considerations" mieliśmy ten problem, że 70% materiału powstało bez udziału perkusisty. Możliwe że to była przyczyna, dlaczego tak starannie dobieraliśmy partie gitar i basu. Tłukliśmy do metronomu do wyrzygania, nie tracąc wiary że całość z perkusją zabrzmi tak, jak nam w głowie grało. Jak widać plan się powiódł, płyta powstała i da się jej słuchać.

Nieopierzonymi szczylami już nie jesteście, każdy z Was z niejednego, metalowego pieca chleb jadł, jakieś tam swoje doświadczenia macie. Jak oceniacie w związku z tym aktualną kondycję Polskiej sceny ekstremalnego grania?

Myślę że jest bardzo dobrze, jest masa kapel które radzą sobie świetnie nie tylko tu w kraju, ale też za granicą. Mamy kilka bardzo mocnych zespołów, które są rozpoznawalne i nierozerwalnie kojarzone z polską sceną muzyki ekstremalnej, co z kolei buduje jej pozycję na świecie i nie mówię tu o typowym metalowym mainstreamie. Pozostaje cieszyć się i wspierać rodzimych twórców i ich dokonania.

Co w ogóle oznacza dla Was słowo „ekstremalny” i jak myślicie, czy można w muzyce metalowej przesunąć granice ekstremy jeszcze bardziej?

To słowo mocno się zdewaluowało w ostatnich latach i dziś już niewiele znaczy. To, co będzie ekstremalne dla nas, dla innych będzie czymś być może lekko awangardowym lub po prostu standardem w obrębie gatunku jakiego dotyczy. Metal chyba został już wymyślony od A do Z, poruszamy się w nim żonglując gotowymi patentami, stosując swego rodzaju układankę. A ekstrema ... No cóż, to bardzo subiektywne odczucie, możemy ścigać się w kwestii brzmienia, liryk, wizerunku scenicznego a i tak muzyka, jej siła lub brak będzie weryfikowana przez słuchaczy. To do nich należy ostatnie słowo i werdykt ile ekstremy w ekstremie.

Wiele zespołów stosuje specjalnie przygotowane rekwizyty i stroje do występów live (Portal, Necroschristos, Gwar). Jak sądzicie, czy istnieje jakaś granica „teatralności”, po przekroczeniu której narażamy się już tylko na śmieszność i drwiny odbiorców?

To kwestia, na ile jesteśmy w zgodzie z samym sobą i jak czujemy się w tej „scenografii”. Jeśli koresponduje to muzyką i bije z tego szczerość przekazu, to publiczność to kupuje, nie czuje się oszukana. Ocierając się o kicz musimy być świadomi, że nie wszyscy to zaakceptują, ale jeśli wykonawca czuje swój image, to chyba ma głęboko w chuju/piździe co inni sądzą na ten temat. Granica zatem jest tylko w umyśle odbiorcy sztuki z którą ma okazję się spotkać.

A tak w ogóle, to co legło u podstaw założenia Serpent Seed? Chcieliście być gwiazdami ciężkiego grania, marzyliście by pławić się w dziwkach i majonezie, czy powody były zgoła odmienne?

Metal Panie! To główny powód dla którego postanowiliśmy pograć razem. Każdy z nas miał jakieś doświadczenie w tej kwestii, okoliczności były sprzyjające i postanowiliśmy coś wspólnie zdziałać. Tylko tyle albo aż tyle, zależy jak na to spojrzeć.

Co porabiacie poza graniem w zespole (nie licząc ewentualnej pracy zawodowej)? Jakie są Wasze „odskocznie” od świata metalowego hałasu?

Film, książki, sport, elektronika, łażenie w góry, ogrodnictwo, modelarstwo, aktywny wypoczynek na łonie natury z całym dobrodziejstwem inwentarza, hhehhh.

Teraz pytanko z całkowicie z innej beczki. Co sądzisz o obecnej sytuacji na świecie? Coraz więcej konfliktów zbrojnych z jednej strony i niemoc organizacji międzynarodowych powołanych kiedyś do przeciwdziałania takim sprawom. Przykłady można mnożyć w nieskończoność: sytuacja na Ukrainie, aneksja Krymu, Państwo Islamskie, napięcia na linii USA-Iran, ataki terrorystyczne. Czy sądzisz, że w dalszej perspektywie czeka nas jakaś globalna rozpierducha, przewartościowanie i zmiana niektórych regulacji?

Obawiam się, że w niedalekiej przyszłości świat Białego Człowieka będzie poddany konfrontacji ze światem islamskiej zarazy. Niewykluczone, że takie działania będą prowokowane przez samych białych, którym marzy się nowy układ kart. Wojny religijne towarzyszą rodzajowi ludzkiemu od dawna, to nic nowego. Musimy być świadomi, że nic nie trwa wiecznie. Osobnym tematem jest całkowita ignorancja Natury, którą eksploatujemy w sposób niekontrolowany, a wobec której jesteśmy niczym. Mam nadzieje że kiedyś nam się odpłaci i zdmuchnie ten ludzki śmieć, którym jesteśmy. Poza tym wszystkie cywilizacje się kończą i nasza też musi się skończyć. Pozostaje tylko pytanie kiedy?

Wróćmy do tematów muzycznych. Najbliższe plany koncertowe? Trasa, letnie festiwale, czy raczej pojedyncze sztuki? Jeżeli ktoś chciałby zaprosić Was na koncert, to jakie warunki  powinien spełnić?

Cały czas kompletujemy skład. Do pełni szczęścia brakuje nam perkusisty więc póki co, nie ma sensu snuć planów koncertowych. Mamy nadzieję, że w niedalekiej przyszłości znajdziemy odpowiednią osobę. Nie mamy dużych wymagań, jeśli chodzi o koncerty, wszystko jest do dogadania, zwrot kosztów dojazdu, jakiś browar, żarcie. To wszystko.

Może jeszcze za wcześnie o to pytać, ale dłubiecie już coś z przeznaczeniem na nowy materiał?

W tej chwili mamy 4 nowe wałki i cały czas intensywnie pracujemy nad nowym materiałem. Trudno będzie umiejscowić w czasie nową płytę, ale działamy i to jest najbardziej istotne.

Dobra, a teraz coś z gruntu dziś pytanie - dziś odpowiedź, czyli kilka krótkich pytań i poproszę o odpowiedzi, które jako pierwsze wpadną Wam do głowy, coś na zasadzie szybkich skojarzeń:

a. Wódka czy Browar?

Wódka

b. Anarchia czy „Ordnung” ?

Ordnug

c. Oral czy Anal?

Oral

d. Co ważniejsze, duże przyrodzenie, czy długie pierdolenie?

Długie pierdolenie

e. Bóg czy Buk?

Buk

Dzięki za poświęcony czas. Trzymajcie się ramy, to się nie osramy. Ostatnie słowo należy do Was, jeżeli chcielibyście coś dodać, złożyć komuś dziękczynienie, przesłać wyrazy szacunku i zaufania to teraz jest ten moment.

Dziękujemy za wywiad! W szczególności Tobie za cierpliwość. Czekajcie na nową płytę i mamy nadzieję do zobaczenia na koncertach!
Hatzamoth


I’m not an expert in Salvadorian scene. In fact, as far as I remember, Morbid Stench may be the first band I’ve heard coming, partially, from that country. As their debut album, released by Polish Putrid Cult, is a total badass, I decided to contact The Mad Butcher and ask him a few questions about this and that. Enjoy.


You are a fresh band on the scene. Tell me how did the story of Morbid Stench begin? I know you had all played in different bands before joining forces.

The Master Butcher: Thanks my brutal friend, well, I guess it all started when Morbid approached me about 5 or 6 years ago to do some trades. Back then he sent me some copies of his band Conceived by Hate and I sent some copies of Insepulto first album Morbid Spawn of Resurrection. Later we continued talking and at certain point he mentioned about this project he was doing called DISORDER and we agreed I could sing 2 tracks off the album called EN EL RIO DEL OLVIDO. Once both tracks were finished we thought that sounded really good and from that moment on, we started talking about doing a permanent project that ended up being MORBID STENCH.

Why did you choose such a stinking name for the band? By the way, what's the most morbid stench you have ever smelled?

The Master Butcher: To tell you the truth, when we decided to start the project, Morbid had the name and the logo were already done!!! Worst smell...I would say it was when we played our debut show in El Salvador in 2017, I asked Morbid to get a piece of rotten meat on a recipient so we could open it just before starting to play.

Who's the main composer in Morbid Stench? Does each member have their duties in the band or you cooperate on each field?

The Master Butcher: The music is carried out mainly by Morbid, he is the musical master mind behind MORBID STENCH, sometimes Purulent or my self give some feedback about particular elements, but it is fair to say the music comes from him.

What was the response for your earlier materials? Did it reach Europe? Any plans to reissue them?

The Master Butcher: The response has been pretty good, I mean, our debut EP THE STENCH OF DOOM sold out 200 copies in tape format in a matter of months, I still receive inquiries if it is going be re issued some day.  I think is a pretty good release, actually a small Polish Label called Til you Fucking Bleed Recs (don’t precise the exact name honestly), did a reissue a year after the original.

Later we recorded the track for the 7“ split with NECROGOD which also did very well, I still have last copies and response has been pretty good considering all the digital and streaming options people have today.

In the short term I don’t think these would get re issued, is more probable to come up with a short release in 2020, there are some options to go that way, but only time will say.

How did you get in contact with a Polish label? Did they contact you or just on the contrary?

The Master Butcher – When we started recording the album, we had no label identified to release the album, so when it was finished,  Morbid and me, started doing a research of possible labels to send a promo. He had already contact with Morgul because of their businesses with both of their labels (Morbid runs a label called MORBID SKULL Recs – the most serious in Central America if you ask me). At certain point Morgul received the promo, the rest of the agreement was worked out pretty straight forward.

Before you released the album for Putrid Cult you had been negotiating a deal with yet another Polish label, which almost led to a conflict as they were both to announce the release date literally within days. What led to this confusion?

The Master Butcher: Yes, at certain point before taking the Putrid Cult option, there was another label we had an agreement with.

What made you eventually release the album for Putrid Cult? Had you known the label? Which of its releases do you value most?

The Master Butcher: We felt more interest from Morgul given he had the chance to work two different formats (CD & Vinyl) and that makes things more interesting from a band standpoint.  As said before, Morbid was in contact with Morgul already, I didn’t know Putrid Cult until that moment. I have checked some of his releases, pretty crude stuff, but I must confess I contacted Morgul for an upcoming release that I must got to have...the SINISTROUS DIABOLUS album, that’s a MUST HAVE ITEM for sure.


If you're releasing in a Polish label, tell me what do you know about our country, what comes to your mind first?

The Master Butcher: I would say, a palace with low temperatures, cold weather, lots of vodka to deal with that and in general a country with a rich history, steady economy and developed political system. Musically speaking, the home of some serious heavy weights of death metal.  Never been there but I would love to.

There are strong influences of British 90s bands in your music. How did you become interested in this genre? Do you often return to those classic albums, like "As the Flower Withers", "Gothic" or "Serenades"?

The Master Butcher: In my case I’ve been a huge fan of slow and doomy bands since back the 90s, feel pretty connected with the Finnish scene and their sound, you know, that moody and obscure aura bands like old Thergoton or Rippikoulu used to have. In the case of the bands you mention, of course I really liked their earlier stuff...and we can’t forget Cathedral and their mighty Forest of Equilibrium...that album led deep traces when I first checked it...or how about (not British I know) Winter from the States and the album Into Darkness...how about Paramaecium from Australia and their brilliant work Exhumed of the Earth?...that’s classic stuff sir...and from all that, at least in my case, I feed myself to come up with what I do.

Where do you look for inspiration for your tunes and the lyrics?

The Master Butcher: If you look at the credits section of our album, you can read that the music is composed by Morbid via SELF INDUCED CATHATONIC HALLUCINATIONS so no one better than him to explain the process ok? Now about the lyrics, I usually sit down and listen the demo versions of the songs, depending on what I feel from the music, start writing the lyrics...when I get to the studio I already know what I am going to do. However I ALWAYS leave a margin for improvisations, you know things that were not planned but are very useful because help making things more spontaneous and fluent...not so rigid...and based on my experience, the final outcome improves a lot because at the end, the mission of every artist...call it musician, vocalist, etc...is create and share emotions with the listener or the public.


Talking about the lyrics, hardly anyone bothers to read them. Do you find them important in for your band? Are they just stories about the rotting dead or you try to force some thinking with them?

The Master Butcher: Absolutely my friend...everything is part of a concept, everything is connected with something bigger and lyrics are essential part of that, Lyrics serve to share the content of what you try to communicate. With MORBID STENCH I like to use ecclesiastic concepts mixed with dark and evil matters to finally try to create something bizarre and special not just a fool bunch of gory terms.

Do you feel more honored or upset when people compare Morbid Stench to early Paradise Lost or early My Dying Bride?

The Master Butcher: Honestly speaking?...at least in my case, I don’t hear that comparison often...I think, however, that‘s good because in certain way there is an embedded message saying we are doing our stuff within goods standards given that My Dying Bride and Paradise Lost are cornerstones of the genre.

The sound on your album is massive and heavy as hell. Can you tell a bit about the place where you recorded "Doom & Putrefaction"? How much time did you spend in the studio?

The Master Butcher: Music was recorded in a studio called Vispera del Demonio in El Salvador that is owned by Morbid, while vocals were recorded here in Costa Rica in studio called Planeta C. The mix and mastering was performed in Sweden and even when you are not asking, let me add the cover photography and the ones in the layout were purchased to a female Mexican photographer who did a really good job. So, as you can see, this is quite an international release I guess.


Putrid Cult will release a CD version of the album. What about other media? LP or cassette tape is also in plans?

The Master Butcher: Actually they will take charge of the CD and the LP version. The tape version is coming through Morbid Skull Recs in black and grey color, pretty cool if you ask me to have our stuff in three different formats.

Do you agree, that the genre you perform is now practically dead or at least hardly fertile in good quality bands?

The Master Butcher: Well that’s relative, I mean, in the case of Morbid Stench our proposal goes with the combination of elements from classic Doom and classic death, there you can get the British influences we mentioned earlier. However, there seem to be a new wave of underground bands working pretty similar approaches but in a more crude and raw manner...for example you got Mortiferum, Malignant Altar, Ratlord, Symptom to name few.

Recently I talked to Morbosatan from Peru and found out it's very difficult for bands from that country to break through. How is it to be a metal band in El Salvador or Costa Rica? Are there many maniacs in the countries?

The Master Butcher: Probably is hard in every place, I mean, there are tons and tons of bands emerging every day, with that said, you need to be able to develop your own thing, develop those elements that are able to step up from the countless bands nowadays. In the 90s maybe the geographical factor was an element to consider as a barrier, but now with the internet explosion, that has been fixed, which by no means, represent that things are easier.

Thinking of El Salvador recalls Pete Sandoval, the man who discovered the power of light. You think he overdosed the white powder? What's your attitude to religion of any kind?

The Master Butcher: Religions are creations from human superstitions, defined to dominate and control the weak minds. Religions are empty places where no truth exists...where ignorance is seen something good...where knowledge is seen a evil...religions deny human nature and condemn entire societies to misery and disgrace. The mankind had a step forward with the discovery and use of fire...now our next big step as specie is to bury religions, that will set the world free from ignorance and will allow us transcend.

Morbid – Yes I guess Pete Sandoval is the most famous Salvadorian metaller known but for me what he did was out of El Salvador environment so even though I respect what he did in the early days it is not a person I could take to follow, I prefer to try be a leader and not a follower so I trace my own path in terms of what is been done from this country. I would prefer to recall Dave Castillo (also Salvadorian drummer) from DECEASED that passed away weeks ago, he was loyal to metal until the end. Regarding religions I really do not care much about it, maybe I can say the its up to every people and which is bad is when it becomes an oppressive movement that does not respect different points of views. I see a lot of black metal bands screaming about a way against Christianity and anti-Semite movement bla bla bla but how many Christian they have killed? I can say that probably none otherwise will probably be in jail so where is their war there? Its better to watch your mouth and not talk too much bullshit on the social media so that is why i really do not care much about it, i prefer to get focused on what I am doing.


You are probably the first band from El Salvador I've ever come across. Is there any scene in the country? Any bands worth recommending?

Morbid: Yes this country is not known in the international metal circuit, i have been active since early 90s i think in that era all was better in a way, there was more passion in the air but know its a lot more about egos so i really have not paid attention to what other people is doing locally since early 2000s.


The Master Butcher – Actually MORBID STENCH is half from El Salvador and half from Costa Rica, Morbid & Purulent are from San Salvador while me from San Jose, Costa Rica. I don’t know what the other guys think but in my opinion the most steady and developed underground scenes are in both of our countries. Not the other Central American scenes are bad, is just that I feel Costa Rica and El Salvador as the two countries with more chances to produce metal music within higher standards in general. Bands to recommend, I would say Kabak from El Salvador, these guys were too way ahead of its time when it comes to brutal grind death, check out the demo “30 Semanas de Defecacion“ released in 1995. Current stuff would be Invocation of Death, a project of our drummer Purulent very much influenced by Dismember, really killer stuff. Do not forget to check out Witchgoat and their latest work Egregors of the Black Faith released by Morbid Skull Recs...simply imppressive stuff. About Costa Rica, the historic band would be Pseudostratiffied Epithelium where I used to sing many years ago, also Mantra is the oldest still running bands and play thrash death. New bands to recommend...Bloodsoaked Necrovoid who has recently released an Lp 12“ with Iron Bonehead Recs and play a dense mixture of cavernous doom and death, really interesting...also Pazuzu much more into death metal as well as Astriferous whom recently released a demo with Me Saco un Ojo Recs.I know you are not the youngest hehe! Do you still follow the world scene? Can you still find anything refreshing or interesting on it?

The Master Butcher: Absolutely...I try to know what is going on with the scene, specially underground stuff. It’s hard you know because as said above, there are so many bands making this task so difficult. Currently I came across Noose Rot which ...blew my head off man...also I recently found Symptom which are brilliant from every standpoint...or Rotted and their album Pestilent Tomb is a master piece of slow death doom.


There are plenty of bands that keep their metal oldschool. What makes it better than the modern sound? Or maybe you think just the opposite?

The Master Butcher: I don’t think there are better or worst perspectives, what counts for me is how real and  and coherent are you with the stuff you do. Now if you ask me, from a commercial stand point, underground classic old school death doom does not seem to be the most profitable effort if you look to make some money out of this, if making money was my motivation, I’d rather take the modern cliché options...maybe I would hire a female vocalist, maybe would try to do a copy of Arch Enemy or any shitty band like that...I would even dare to do clean singing and would start promoting my band with expensive professional videos in Youtube and sending promos only to big labels...but you know what?...I am getting all I need from the music without all that. 

I believe metal is your life, but do you have time for any other hobbies? Or it's all about music?

The Master Butcher: In m case I have a normal job, pay bills, raise a 12 years old kid, from time to time hang out with friends and also run a small distro service called TMB METAL DISTRIBUTION where I import only the music I like and you can check the web store at www.tmbmetalditribution.com

Do you think today, in the era of the Internet, such artifacts as paper zines still have the right to exist? Do you sometimes read or collect any?

The Master Butcher: Yes I think they still are valid vehicles to spread this music...however, they have lost ground due to webzines and so, but I still find interesting to see magazines, and every time I can, I get my self one to have something to read. Is just so different to read the paper than a monitor o cell phone screen...don’t you think?

What are your plans and hopes concerning the band? Any live shows in Europe maybe?

The Master Butcher: Yes well...we have spoken about doing some shows in Europe, but Morbid takes care about that so I am not quite sure if this is happening or not. As mentioned above, we will be releasing a small item in early 2020 but I can’t give more details, the only thing is there will be a new song composed for it.

Thank you very much for your time bro! Hope to meet you in person one day. Take care and say some last words for those who are reading the interview.

The Master Butcher: Thanks to you my friend, for your interest and friendship...and yes...hope some day we can gather and grab a beer and talk about this music. Infernal Greetings to all the readers... The Master Butcher!!!
- jesusatan

Sarcator are a young band from Sweden. Even if they’re all still teenagers, they strike with high quality old school death metal with the feeling of early 90s, when their existence wasn’t even planned by their parents. Currently, after releasing two EPs “Screams From Below” and “Sepulchral Noise” they are working on the material for their debut album. Therefore I decided to ask the young pals some questions, to find out what they have to say. Take a read and definitely check their music.


Before Sarcator you played as a Metallica cover band. When was the first time you thought about playing together as Sarcator?

Yes, we started out as a Metallica cover band/ensemble, but did some other covers as well. Not long after our vocalist/guitarist Felix showed up and we started to make our own material. It was around the summer of 2018.

Who came up with the name Sarcator and what does it refer to?

Sarcator was actually the working title for our song Deicidal. The name is actually a mashup of Sarcófago and Kreator! We had another band name at the time we worked on Deicidal but we decided to take Sarcator because the name sounded more ”thrashy”.

Where do you rehearse and how often do you practice?

We have always rehearsed at N3, where you can rehearse and take instrument lessons. We are now actually playing at the same rehearsal room as we did when we started the Metallica cover band 5 years ago! We usually rehearse every Saturday, but on  holidays we try to rehearse as much as we can!

Who is the main composer in the band? What’s the other members’ contribution in the music?

It’s funny because we don't really have a ”main composer” in the band. Mateo and Felix are usually the riffmakers. You can hear the difference in the riffs, but all the members came with their own ideas to every song we've made so far :)

What’s the most important in music for you? Brutality? Melody? Or maybe something else?

In our songwriting we focus on brutality and sounding the old school way.


In your tunes we can clearly hear the influence of melodic Swedish death metal, but also the death sounds from the other side of the ocean, like Death or Morbid Angel. What other artists do you listen to besides metal music?

Not much non-metal stuff actually, but some of us listen to some rock/hardrock/rock 'n' roll bands.

Have you already had a chance to play a professional gig? What is your experience with playing live shows?

We have only played one gig as Sarcator and not a single one with a full lineup. However we will be giving two live shows this year and some other are planned for the next year!

Both EPs have slightly different sound. Did you record them in the same place? Tell me more about those sessions.

Screams from below was all recorded in our home studio with Marko (Tervonen, the guitarist of The Crown and the Studio MT owner– jesusatan) (studio MT). Except for the drums that were recorded at the studio in N3. Sepulchral Noise was from the beginning supposed to be a ”rehearsal” demo. N3 had an event where you could play 1 song (one take recording). We did actually sneak in the song Sepulchral Noise in Desolate Visions at the end of the song J But we didn't like the result of it so we recorded everything again (except the drums) with Marko (studio MT)

Does the fact, that you have an easy access to a recording studio help much? Or do you have to bribe the owner to enter it and record your ugly music at night?

Luckily he is easy to bribe. He’s happy with hearing some high quality metal :)

On the photos you look totally oldschool, especially the one taken by the brick wall, similar to a photo of a certain band. What do you think about newer kinds of metal music? You like any of them or it’s simply the old school that rules?

Old school is always True School, but of course we like some new stuff. They are usually trying to sound old school, as much as we do :) There is also some new stuff that inspires us, like Hellripper, Hellbringer or Deathhammer!

In the mentioned photo you hold an inverted cross. What is your attitude towards religion? Is it only symbolism or you think there is some force above us all?

Oh, the good ol' cross that comes from the woodwork in school haha! That cross thing is totally ripped off from the classic I.N.R.I album cover of Sarcófago! The crosses and pentagrams are always used for the photos to look old school :)

What are your lyrics about and what inspires you while writing them?

Most of the lyrics are simply made up stories about total destruction and stuff like that.

You’re all teenagers and students. How do you find time to play with the band? Do you have time for other hobby?

We are only using Saturdays as our rehearsal day, so we don't always have the time for rehearsing with the band for now.


You have released two EPs digitally. Any plans for releasing it in physical form in the future?

EPs, Demos, Singles, whatever you may call them. Yeah, of course, that would be great. The only physical stuff we have released so far is some t-shirts for the band and some other people that helped us with Sarcator, but we hope to see some physical stuff after the first album release!

What was the response for the mentioned above? How do you react for negative reviews?

If you don't like us, but offer constructive criticism, we take it into account.

When I was you age we used to think every Swede involved in metal music had his own band. Does it look similar now? Are there many young bands in your area? Any worth recommending?

No, it's not similar at all now, but there are some cool bands worth checking out, like Eternal Evil for example. They are around our age and play some kickass Black Thrash Metal. There are some other bands around that area worth checking out too!

How is the recording of a debut album going? Started it yet?

No, we’re  still coming up with new changes in our songs, but we've made 9 of them so far and still working on the 10th one, the last one on the album. However, we still have to add some lyrics/solos and other details.

What’s the album of your life?

Felix - Hell Awaits, Jesper - Kill’em All, Mateo & Emil - Storm of the lights bane.

What are your dreams and hopes concerning the band?

For now it would be great to play some gigs and sign with a label.

-         jesusatan
Insurrection is a band from the Netherlands that is not well known in our lands. However, I hope that it will change soon, because soon (exactly 30.08.2019) the debut album of this group titled "Circles of Despair" is released, and you can take my word for it, it's a very good piece of feisty, venomous muse, which especially fans of At the Gates, Legion of the Damned and Carcass from the time of "Heartwork" will love deep and lifelong love. This album also kicked my ass solidly, so when the opportunity arose, I decided to ask one of their guitar players Marten Hutten a few questions. I invite you to read.

Hello Marten, this is Bart from Apocalyptic Rites, how are you?
Hi Bart, I’m very well! I just came back from a nice holiday and I couldn’t think of a better way to celebrate coming home than releasing our very first album! 
Before we get to the point, tell me please, have you ever wondered why metal is a genre that captured your soul? How did your adventure with this extreme form of artistic expression begin?
I have actually thought a little bit about this, coming from a more classical background someone might not expect a person to love Bach and also love metal. But I think I fell in love with the constant barrage of pounding drums and exciting riffs that really draw you in and make you want to listen to them again and again just to figure out what the hell is going on! And for me it all began with the absolute legends: Metallica. My sister’s boyfriend listened to them and I think I was hooked after hearing ‘One’. It was pretty much spiraling down towards the heavier stuff from there… ;)
In a few moments the premiere of your first album titled "Circles of Despair", which can kick the shit off a listener. So far, what has those who had the opportunity to listen to it say about it?
I mean, I always believed we make pretty exciting music and we do try to work on every detail to make our songs the best they possibly can. But even having that in mind the reviews have been overwhelmingly positive. Even my mum has managed to say that she likes ‘Non Existent Fall’ when I showed her the video, though she did say she found the outfits to be a bit scary.. 
What are your hopes for this album?

I just hope that everybody who listens to the album enjoys it, appreciates the hours, sweat and tears that went into it and maybe comes to a show to cheer us on. Whatever happens besides that is just a bonus! 
How does the creative process take place? Who, what, how and why?
We really work as a team. This means that pretty much all the songs are co-written by the whole band. Maybe this is why we take a bit longer than average to produce material, because we all have to agree… But I think the results justify the approach. Usually, a song starts with a (couple of) riff(s) by either Armand or myself. Then we toss it over the fence to the lads to have their say, to add, change, polish and send it straight back. Once we have kind of a defined idea of what the song will be like, we will start the process of adding the drums, fiddling with the arrangements, writing the lyrics and vocal lines, again fiddling with the arrangement, adding layers and after that we go back and evaluate again what we have. If it can stand the final scrutiny, we have a song! If not, we either go back to the drawing board to work on what we feel is missing, or in some cases we put the song on hold until we know how to proceed (which might take anything between a month or multiple years). 
Are you satisfied with the sound of the album? Personally, I think the drums are a bit too synthetic, which I wrote about when reviewing the album. The production process went smoothly, or maybe some spicy stories (quarrels, freaks, orgies) that he will remember until the end of his days?
I’m very happy with the work that Frederik Nordstrom has done, I think it has come out the way we envisioned it. Not entirely sure what you mean with synthetic, but I do know that Douwe is a really tight drummer (and his drumming is tight too!). Because Fredman Studios is quite some kilometers away from our home base, it was not really an option for us to sit down with Frederik and produce some real orgies (besides orgies of sound of course..). 
On "Circles ..." you can hear that you feel best in powerful, poisonous, melodic Death Metal richly seasoned with thick, spicy Thrash touch. However, you do not go into exaggerated bullshitting, your music has a claw and it is specific. Why do you think some bands from this trend, despite many years of being able to stay on stage and be the class (Dark Tranquility, At the Gates, Legion of the Damned), and others whose names I will not mention,  not to make them ads, go towards easily digestible, soft pulp that has as much in common with metal as me with the priest of the nearest parish?

Funny you should mention the priest, I’m actually writing a song about that, but that’s a different story… I mean, I cannot speak for other bands, but I know that I always try to do something different, so that might explain some people to go in different direction than the nice thicc MeloDeath sound you talk about. We are not planning to stray unrecognizably far from our sound though, so if you liked “Circles..” then I’m sure our next material will feature some hard hitting tunes that can peek your interest. 
How are your live performances? Do you have any broader plans? Maybe some tour, festivals? If someone from my country would like to invite you to present yourselves live, what conditions would they meet?
Live performances are a blast! I feel like we are improving all the time, both in the musical performance as in the entertainment department. But we don’t take ourselves too seriously and like to screw around a lot on stage as well. We have the ambition to play some larger festivals in the next year and would like to tour a bit as well, but everything depends on the opportunities that arise. Douwe has a lot of connections in all kinds of places and we usually try to exchange gigs with other bands to be able to get out there. Because the genre we play is not exactly mainstream it usually comes down to our own initiative, but we are lucky we have such a dedicated drummer/manager who puts his heart and soul into it! Man, I would love to play in Poland one day, I hear you guys are crazy (but the good kind of crazy)! The conditions depend on too much factors, but if someone is interested they should definitely contact us at insurrectionmetal@gmail.com or through facebook.com/insurrectionofficial .  
Apart from playing in Insurrection, do you carve something aside? Maybe some country, blues or banquet music?
Haha good question! I already briefly mentioned my love for Bach. I actually sing in the ‘Bach Ensemble Amsterdam’ which is an awesome choir and orchestra with very dedicated members. People call me crazy for combining both, but I love it. 
And what do you listen to at home when nobody is watching or overhearing? Your favorites?
At the moment I am captivated by the new Periphery album, it’s blasting trough my speakers as we speak! I also listen to Symphony X/Michael Romeo, Haken, the new album by Devin Townsend is pretty epic, and of course I love me some ABBA. Surely that is everyone else’s favorite as well. Right? Right?...
And what are your springboard from the world of metal noise? Sports, movies, crocheting or something completely different?
I wish! Chrocheting sounds absolutely epic. If I have a few minutes for myself I like to binge on some series (Scrubs, Brooklyn Nine-Nine, Community), but honestly, between balancing work, music and family not much time is left. I guess my favorite past time at the moment actually is writing new material for whatever Insurrection release is coming after this one. 
Now let's go back in time. Your Ep “Catatonic” released in 2015 went a bit unnoticed, at least in Poland. Do you still think that it fulfilled its role?
I like to think it did. It was our first effort in actually immortalizing our music and I think we did a good job with the material we had at the time. I think that, at least locally, it gave us a good starting point, something to show the world, proof that we existed. But it’s hard not to notice the improvements we have made in the next few years!  
By the way, what was the foundation of the Insurrection? You wanted to be stars of hard playing, have fun in whores and mayonnaise, or the reasons were quite different?
No that’s actually pretty much spot on. The band started with me and Sander, our former bassist/vocalist, who wanted to make some Melodic Brie. It took a while to get a full gang of four bangers together, first adding Douwe to the line-up and Armand a little later. Then when Sander left the Insurrection-orgy, we were desperate to find a power-bottom. Luckily we then stumbled upon Pieter enormous…voice, and we’ve been a happy foursome ever since!  
How is the cooperation with your label going? Are you satisfied with what they do for you?
Big Bad Wolf is doing their job very nicely and I wouldn’t change them for the world… 
If a major, like Nuclear Blast contacted and offered you a contract, would you be tempted? Would you like to be the number 85485164 (random number) in their publishing catalog, or would you prefer smaller labels that are closer to the bands?
…unless of course a bigger label comes along! No, joking aside, I wouldn’t like to be squeezed out and reduced to a number, so if that is the inevitable consequence with being with a bigger label then I’m not interested. That being said, there are some clear advantages to having a bigger label behind your back. So if they come knocking at our doorstep, I would love to hear what they are offering and then I’m sure we’ll make a collective decision.
 It may be too early question, but you are already thinking about the successor to "Circles ..."? Maybe it is worth following the blow and consolidating your position on the stage, for which you undoubtedly work hard?
Because we are a band that works slightly slower than average, it means that sometimes we are already working on the next thing when the previous thing is not entirely finished. Like I already mentioned, we have already tentatively started writing new material which will probably end up on a next release. In the meantime, we try to do as many shows as we can to share some Insurrection magic with those (un)fortunate to catch us live! 
Ok, that's it for the first date. Perhaps when we get to know each other better, the next time the questions will be more intimate. Thanks for your time, if you would like to add something, greet someone or preach, now is the time.
I look forward to it! Like we say in the Netherlands: More intimate, more better! (_)_):::::::::::::::D~ ~ ~
And everybody who’s curious for our music or the new album should check out the music video we recently did of ‘Non Existent Fall’: https://youtu.be/wSmVmv_8uDk


And like us on Facebook ofcourse: 
Thanks, stay warm and see you next time. Greetings.
Cheers! 

 

Crucifier has returned. After long 15 years passed since their debut album they strike back with a successor entitled  “Thy Sulfur Throne on High”, which has just been released via Deathrune Records. Was it worth waiting? For me it definitely was. Therefore I asked Cazz some questions and since then I can call the guy Speedy Gonzalez, as he replied within just few hours, being even faster than previous record holder Bogdan from Rotheads. Here’s what the founder of the beast had to say.

First of all congratulations on the new album. You finally made it! What’s the feeling? Similar to when you released the debut album or it’s different this time?


Thanks I appreciate it. Yeah it took a little bit of time. Our last release was 2009. Our debut was 2003. I don't like to think of it as procrastination but more of spending ample time to write quality music for our fans! I think I had less anxiety with this release. Even though my excitement was the same as any release we do. I took more initiative with the debut and left this newer one more in the hands of the label, and others. The first album I did many of the different aspects of production and art and layout, etc. This one I gave direction, and let the others involved do the final work.

Why did it take you so long to compose the album? Theoretically the band has been active all the time, so how come? Even if we count from the last studio recording which was “Trampled Under…” EP it’s still 9 years.


I never use this platform of art as others do. We do not hurry along the writing just to appease some sort of code of music production. Plus our label was very lax and there were no time restraints in any aspect of the release. I am very critical of what I put out and write, so I always take all the time I need to get a song as close to perfect or perfect for my ears, as I can. I do not support the churning out of album after album, putting out the same sounding bland stuff. I enjoy putting quality into what we write. Also, I think life factors have big parts to play here too. As you get older and life hands you stress, your music and band can suffer. 


For the debut album you also had to wait for 12 long years since you created Crucifier. Which of those two was easier to compose / record? How would you compare the two sessions?


Crucifier is Underground, and we were totally happy just releasing small eps and cassettes and whatever else was thrown our way. I never pursued labels with too much vigor either. And I don't think Crucifier is generally a popular band so I think we don't have the fan numbers to warrant much popular label interest. However over the last few years we've picked up speed and more global interest. I think things will look up for us in the months to come. I also think we have some valuable interest coming from Iron Bonehead Records for a few releases for next year! Stronger was more of a professional recording session. Sulfur was done with a friend in a familiar studio. So I think I was more apt to be a little more pro with recording Stronger. Although both were fun!


What’s the response for the new album? And how many times have you had to answer the question I asked before, about the long breaks between the albums?


So far we're getting only positive reviews. I am very surprised actually. I felt that with Sulfur there were more down points than not. But so far it's been well received! Once in a while I'll get a question like that, but so far, you win for the most times asked in one interview! haha


What was the reason for including two versions of “Ego Sum Papa…” on “Sulfur Throne…”? For me that’s pointless as they don’t differ much.

Well at the mastering stage of the recording one of our guitarists wanted to go back to the song and add his own lead to the song. I wasn't too keen on this, and I was much happier with my version anyway. Mainly because the total session was taking way too long, and to interrupt it further was not in my agenda. In the recording stage, he wasn't ready to do a lead and just offered the lead to me. In the end, and much to my dismay, he went back without my knowledge and did it. I was told that he wasn't happy with my decision to not allow him to go record. But, I opted to appease him and told him that we'd have both and leave his for bonus. You are right, the song really isn't truly that different. But it was a decision I could live with to keep the peace...and dude quit the band regardless.


The mentioned track begins with the invocation from “Warlock”. Is it one of your favourite movies? If not, what is? Do you prefer films or books?


I am a movie buff. And yes it is a classic that I revisit as much as I can. And for me it had a theme and style and dialogue to it that fit our release very well. That's why I ran with that as our intro. 


Let’s return to the very beginnings. Do you remember the first time you thought about founding Crucifier? What inspired you most at that time?

Yes I do. I've been playing in other bands with varying styles of sound years before Crucifier came about. But the last couple bands were very close predecessors to what would become the ideas that would form Crucifier. I think I was inspired by bands like Sodom and Slayer and Morbid Angel and Infernal Majesty. And a slew of others of course, they would all have some influence on what we used to shape our sound. 


In 1995 our polish Pagan Records released both of your demos on cassette. Do you remember how it came to happen and who initiated the cooperation? Were you satisfied with it?


I think Tomasz got in touch through the mail to offer us a deal to put out his first cassette. I was already familiar with him through his Holocaust zine and the rest is history. We did two original eps and then the comp ep with both on one cassette, as you mentioned. I know that Behemoth was also a part of that label back in the day also. The Pagan years were very pivotal for us! I was honored to be a part of his team!


I understand you’ve always been the leader of the band. What was the other musicians’ contribution of Crucfier’s music during all the years of the bands existence?


After the initial lineup fell apart I did take a very strong stance as leader, and it just stayed that way. The first lineup was with two of my dear friends early on and we all contributed a lot to the final project of Crucifier. But over some time, the others lost interest and I kept it up and rolling. Crucifier became my baby...and I think I nurtured it properly. And I used that leadership to shape it, and frankly, make it MY thing. If others wanted to be a part of the family I was happy, but they needed to keep my philosophies in highest regard. I've had many great musicians play with Crucifier, and contribute classic riffs and attitudes. And yes, I'd have duds join too. But moreover I worked with stellar and great guys who did help me shape the band, even later in my career. 


Crucifier is labeled as death/black metal band. Do you think it’s correct? Is there more death or black from the point of view of the creator?


Call it what you will. I usually call us Black Death Metal. We have a varying sound, but it has classic death metal sounds, and there is usually doom and black thrown in the mix. So, calling us Satanic Underground black death works. But like I said, it doesn't matter. Those who are fans support many types of good metal, and to have some diversity is great.


There have been many line-up changes through the years. What was the main reason of those? Are you so difficult person to cooperate with? Or is it something different?

I think early on I was a prick to work with. Like I mentioned I wanted the best for the band, and most could have wanted to “take over” my role. Which wasn't going to happen. So yeah I may have become a bit of a stickler with regard to Crucifier. Over the years I have lightened up, but I still want the band as a whole to be revered not taken lightly. So if they have other agendas, they can move on. I think also, some had other musical sounds in mind, and Crucifier really has a vibe to it that isn't to be trifled with. Many times I tell the mates that “hey that riff doesn't sound Crucifier enough” and they understand what I mean. 


Crucifier is strongly antichristian band. What’s the reason of your hatred towards the religion? Were you brought up in Christian tradition? If so, at what age did you rebel against it?


I think I started rebelling at age 13 or 14 (circa 1983). My mother was a very strict Catholic back then, and forced us to go to church, etc. So naturally as I grew and learned, I shunned that way of thinking. 


Is the presence of Satan in Crucifier’s creativity only symbolical or you perceive the lord of darkness as some supernatural phenomenon?


My thoughts on that topic have spanned many ranges over the years. I am more of an atheist now that I am older and wiser. Nowadays it holds more symbolism than anything.


Have you ever had problems because of that band’s image and worldview? What do you think when people call you a Satanist?


I was a card-carrying member of the Church of Satan for a little while in the mid nineties. After the death of LaVey I started to rethink my life and thoughts about the religion. I have rarely had issues with opposition. Not that I would care. I would always enjoy a debate!


Your music is pretty varied. How do you compose? What do you start with and what comes last? Any rule for a good Crucifier track?

I think my style of writing is very one tracked. I enjoyed utilizing the varying writing styles of the other guys on this album. You can hear the difference of styles in every song where we all contribute. Most times I'll ask if the guys have any riffs for new songs, and I'll put them to memory and then add them to riffs I have and try to arrange from there. Many times I just jam on the guitar and get riffs that stick, when they do I save them to memory or video and go from there. I think arranging is more difficult that getting the riffs. That also adds to why it takes me longer to put out songs! 


On the split albums you’ve released you always shared it with devilish bands. Is it the same when you play gigs? Are there bands you would never play with? And on the other hand – what band would you love to share the stage with?


Sadly for our area there are less Crucifier-like bands so we usually play gigs with whoever. If we play abroad we'll play with more black metal bands. I think we usually like to jam with bands I know, and with guys I know. And my pals always play in Satanic and evil bands. I won't share the stage with bands with ties to silly political leftist ideologies, antifa and the like. There are many I'd love to jam with too: Blaspherian, The Chasm, Autopsy, etc.


Do you still follow the metal scene? What do you listen to most these days? How much has your attitude to music changed since you founded the band?


My attitude is the same. Which means I usually listen mostly to old late 80s metal bands. I don't really follow the scene, what's left of it. If a band is new and piques my interest I'll check them out but I don't have that same kind of vigor like when I was younger.


What’s the biggest difference between the death / black metal scene of the 90s and now?


The old days the music was fast and evil. There were usually no political interests fouling up the shows, for the most part. We always all had a good show to play or go to on weekends. These days, all the good shows are few and far between. I often speculate that all the good songs have already been written also! Bands usually don't have any balls these days. And if they do, they water it all down with technology and triggers and loud gain recordings and silly themes. 


Do you still keep the correspondence from the beginnings of the band? Are there people who still keep in contact with you since the very beginning?


The internet and Facebook helps, but overall I don't speak to too many of the old heads from back in the day. Everyone has moved on, had families and jobs and responsibilities. If we could only keep living in our parent's houses with no stress and responsibilities, things would be like the old days!


What’s your personal opinion – do you think Crucifier gets as much attention as it deserves? Even if it has existed for almost quarter a century it is not well known, at least where I come from.


No. I think Crucifier is like the evil monster that lives in your cellar feeding on the rats and insects. I enjoy having fans and notoriety but I also enjoy the fact that we are a very lonely and hidden gem. I think I have more personal popularity than does the band. It is a thing that can help get Crucifier some new fans, but I do like to be a very deep underground band!


I remember in the 90s besides tapetrading maniacs also exchanged some different stuff, like for example beer labels. What was the strangest thing you have ever exchanged or maybe got in a letter?

I used to get hand written letters from my man Asar the Cold Hearted from Fulgor back in the day....many of his letters were signed in blood! 


As far as I am correct you have never played in Poland, or at least I cannot recall the fact atm. Now as you’ve just released an album is there a chance for you coming to Europe and Poland as well?


Crucifier has never played out of America. And I think we may play Germany in 2020. And with that said, I wouldn't mind playing Poland and other places while we're there. So hopefully we'll get some financial support to do something like that!


What do you know about our country, besides vodka, as it’s something everybody knows haha!

Yes I know of your vodka and maybe perhaps your good food. How are your women? 


What do you do besides music? I realized you are rather social person and spend much time on FB for example.


I am social but mostly on Facebook! Haha I spend time writing music and doing some graphic design stuff. I spend time with my children and work also. I am a big fan of movies, so I do spend much time watching movies. Oh yes and porn haha!


What’s the most ridiculous thing you’ve ever heard about the band or you personally?


I have a very sick sense of humor, and my past bands and endeavors usually get me some haters online.  I am always grouped in with hate groups. I do have a past with hate and I won't deny that, but becoming a father has shifted my moral sense to my children's well being. So, politics is not something that I hold that dear anymore. And once in a while women think I am a womanizing chauvinist also, which is 100% false. I love women. But aside from that I haven't heard much. If I do, I really don't care, because anyone who talks shit about me, unless they are my pals, usually do it anonymously!! 


Will we have to wait for another album for next 15 years or so? I think some people haven’t even lived to see “Thy Sulfur Throne on High” haha!


I can almost guarantee a couple new releases from us in 2019! Worst case scenario, a new album in 2020 for sure! Possibly on Iron Bonehead Records!


I see you are going to change the label. What’s the absolutely crucial factor when you choose a label to release your recordings?Matei and Deathrune have been very supportive of us since the beginning. I have never had an issue with him or his work. I wish him well on his move to Poland and his future bands and endeavors. I think a crucial thing is support both financial and emotional. You need a label that will go to bat for you and put 100 percent time and effort into everything a band needs.


Thanks for your time Cazz. Say goodbye nicely ;)


Thank you for your time and cool questions! Hopefully you'll translate these to English too, on your website haha! Best to you always brother!-          jesusatan


Przyznaję niewiele wiedziałem o tym zespole nim trafiła do mnie reedycja „Lost Existence”  tej kapeli- materiał ten przemknął jak meteor w roku 1993, po czym zespół zniknął z pola widzenia na długie lata. Dlaczego tak się stało, jakie były początki tej kapeli i jak wygląda teraźniejszość zespołu po hucznej reaktywacji, a także dlaczego nie straszny im minister sprawiedliwości- tego wszystkiego dowiecie się z lektury wywiadu z Bero- który macie poniżej.

Cześć Bero! Jaka pogoda u Was w Gliwicach? Też tak czasem masz, że nie wiesz od czego zacząć gadkę? Ale na luzie - odbezpiecz pyffko, odpal jakąś muzyczkę i jedziemy. Gotów?

Cześć Adrian! Chyba wszyscy miewamy czasem takie sytuacje, w których nie bardzo wiemy jak  zacząć rozmowę np. gdy zatrzyma Cię drogówka za przekroczenie prędkości  hehe. (Ciebie to nawet sam nadkomisarz Pawlak bałby się zatrzymać! Ale o tym potem - Ad). Temat pogody to klasyk wśród tematów dyżurnych, idealnie  nadających się na  początek rozmowy ale ... przejdźmy może do następnego tematu heh.

Zaczniemy od 1985 roku, czyli czasów kiedy rodził się WEREWOLF! Ledwo skończył się stan wojenny, PRL powoli osuwał się w nicość, a tu kilku nastolatków chwyciło za instrumenty i zaczęło grać Metal! Jak zrodził się pomysł wspólnego grania? Pamiętasz coś z tamtego okresu?

W szkole średniej poznałem kilka osób o podobnych do moich zainteresowaniach muzycznych. Jednym z nich był Biff, który chodził ze mną do tej samej klasy. Z czasem okazało się że mój nowy kolega oprócz fascynacji kapelami metalowymi (szczególnie Saxon) miał jeszcze jedną pasję, mianowicie świetnie radził sobie na basie grając właśnie tego rodzaju muzykę. Ja zacząłem swoją przygodę z gitarą jeszcze w szkole podstawowej próbując coverować  takie kapele jak AC/DC, Black Sabbath, Deep Purple, J.Priest, Motorhead itp. Dodatkowo byłem już po inicjacji w zespole moich starszych kolegów z osiedla,  którego  próby odbywały się  gdzieś w pomieszczeniu piwnicznym zaadoptowanym na  miejsce  do grania. Wszystkie te fakty spowodowały że postanowiliśmy z Biffem (b,voc) stworzyć  wspólnie coś  nowego. Początkowo pogrywaliśmy w dwójkę  tworząc  pierwsze kawałki  ale dzięki  operatywności Biffa  w  niedługim czasie  dołączyli do nas  Wasyl (dr) oraz Witek (git).
Próby odbywały się na przemian w naszych mieszkaniach. Pamiętam że były nawet jakieś  próby z garami u Biffa w domu ale ze względu na  współlokatorów na dłuższą  metę  takie granie było oczywiście niemożliwe. Zaczęliśmy  rozglądać się za jakimś  miejscem do grania. W tamtym okresie nie było to takie łatwe więc korzystaliśmy z gościnności znajomych kapel, którym w jakiś sposób udało się  wcześniej załatwić salę  do prób. Pomimo problemów z miejscem do grania, ze sprzętem a i nie rzadko z instrumentami też, jakoś udaje się sklecić namiastkę  pierwszego materiału, który Werwolf miał wkrótce zaprezentować na żywo. Tak w skrócie właśnie rodził się Człowiek-Wilk z Gliwic, haha.

Czy WEREWOLF zagrał jakieś koncerty, nagrał jakiś materiał? Ostało się cokolwiek po tym zespole?

Niestety niewiele materiałów pozostało po Werwolfie. Po występie na cyklicznej imprezie zwanej Postrzyżyny w DK Gliwice - Łabędy w 87r. ostało się kilka zdjęć, był  też  zapis audio z tego występu zgrany prosto z miksera ale ... no właśnie, gdzieś  przepadł.
Gdzieś w sieci krąży też video z kolejnego gigu, nagrane przez naszego kumpla Jarka  Kamińskiego na VHS. Tym razem w lutym 88r. graliśmy koncert w klubie studenckim Program w Gliwicach razem z miejscowym Asesorem, z Gilotyną oraz Imperatorem. Może gdybyśmy wtedy  mieli dostęp do dzisiejszych technologii to byłoby tych materiałów więcej. W tamtym okresie jednak posiadanie nawet telefonu stacjonarnego było nie lada luksusem. heh. Po tych dwóch kopach pozytywnej energii i motywacji dało się odczuć że kapela  zaczęła zmierzać we właściwym kierunku i co tu dużo mówić, zaczęła się po prostu rozwijać. Tymczasem na horyzoncie pojawiła się nadciągająca dużymi krokami katastrofa ... 

Szast - prast i ów zespół przemienił się niczym Wilkołak w INFECTED MIND. Jakie były przyczyny zmiany nazwy? Pierwotna była chwytliwa, łatwo wpadała w ucho … nie żeby „nowa” była zła - ale WEREWOLF ma jakąś „nadprzyrodzoną” moc …

Głównym winowajcą zmiany nazwy zespołu jest rzeczona wyżej katastrofa, którą było  powołanie w 88r. do wojska najpierw Witka, a zaraz potem mnie. W tym samym czasie w identyczny sposób zostały rozmontowane jeszcze dwie inne gliwickie kapele - Asesor i Carrion. Minęły 2 lata w ciągu których wszystkie trzy wspomniane kapele Asesor, Carrion i Werwolf przestały istnieć. Nie licząc tych co siedzieli w armii część członków zespołów, jak to się mówi, poszła swoimi drogami a część rozjechała się po świecie, między innymi Biff też wyjechał na stałe do Niemiec. Po wyjściu z wojska w 90r. w myśl powiedzenia - ,,ciągnie natura wilka do lasu" wymyśliłem sobie, że spróbuję poskładać resztki po byłych kapelach do kupy jeszcze raz aby stworzyć nowy projekt. I tak na obsługę basu zdecydował się Kuba (Carrion), za garami zasiadł Garnek (Carrion) na gitarę wrócił Witek (Werwolf), a na wokal dołączył Darek (Asesor). Ciekawostką jest to że wszyscy wyszliśmy wtedy z wojska w mniej więcej tym samym czasie i to z tych gości wykrystalizował się pierwszy skład IM. Wiadomo jak to jest, każdy z nas był przywiązany do nazwy swojego pierwotnego zespołu więc postanowiliśmy że nowy projekt który powstał na zgliszczach nieistniejących kapel będzie miał nową, neutralną nazwę. Zaproponowałem wtedy nazwę Infected Mind, która chodziła mi po głowie jeszcze podczas trwania mojej ,,kariery" wojskowej hehe. Nazwa spodobała się wszystkim w kapeli i nie tylko, przyjęła się i tak sobie jest do teraz.
Wracając jeszcze na chwilę do nazwy Werwolf to chciałbym dodać że wiąże się z nią ciekawa historia a właściwie zamieszanie. Nazwę i logo wymyślił Wasyl używając do tego pisowni niemieckiej co potem okazało się dosyć istotnym szczegółem. Nie pamiętam dlaczego akurat po niemiecku a nie w języku angielskim, polskim albo innym. Chodziło o to że taką samą nazwę nosiła kiedyś jedna z nazistowskich organizacji zbrojnych działających podczas drugiej wojny światowej. Oczywiście do tego momentu nie wiedzieliśmy o tym. No i w ten sposób zespół znalazł się na kursie kolizyjnym z przedstawicielami aparatu władzy państwowej zwanymi dalej milicją. heh. Poskutkowało to tym że co jakiś czas do naszych domów przychodzili po ,,kolędzie" dzielnicowi i zadawali dziwne pytania haha. Po jakimś czasie, kiedy zorientowali się że żadni z nas kontynuatorzy jakichś ideologii nazistowskich, sprawa ucichła. 

W 1993 wydajecie taśmę „Lost Existence”, która chyba gdzieś tam zginęła w tamtym czasie w natłoku Black i Death Metalowego szaleństwa. Wydaje mi się, że ta kaseta po prostu nie trafiła na podatny grunt - a do tego chyba zawiodła machina promocyjna, jako że nie pamiętam recenzji czy wywiadów z tamtego okresu z zespołem (choć mogę się mylić - pamięć wszak zawodna jest) … Jak myślisz - czy „Lost Existence” to taka „zmarnowana szansa” INFECTED MIND w tamtym czasie?

Machina promocyjna? To trochę za dużo powiedziane. Mieliśmy kogoś w rodzaju skrzynki kontaktowej. Był nim nasz kumpel Sławek Litwiński. Sławek oprócz bycia dumnym posiadaczem naprawdę sporego zbioru kaset oraz płyt winylowych (potem też płyt CD) miał jeszcze kontakty, koneksje, znajomości wśród ludzi z różnych ówczesnych zinów. Otrzymywał od nich korespondencję, przeważnie z prośbą o przysłanie  kasety z ,,Lost Existence". Zdarzały się też takie, które już posiadały kasetę a prosiły o dosłanie  biografii, składu i czasami tekstów, więc Sławek im to wysyłał. Mieliśmy jeszcze kolegę, który pracował w jednym z gliwickich fono-shopów i on też przyczynił  się do rozprowadzenia pewnej ilości kaset. Po jakimś czasie pojawiły się też pierwsze recenzje, w tym w magazynie  Metal Hammer z 94r. ,którą w rubryce ,,Out of the darkness" napisał Remo  Mielczarek wystawiając demówce dosyć wysoką notę. Zgodzę się z tym, że promocja zespołu nie była zorganizowana na jakimś profesjonalnym poziomie ale jak widzisz kaseta powoli w jakimś stopniu zaczęła trafiać na podatny grunt o czym też świadczyła przychodząca korespondencja. Biorąc pod uwagę to jaki był  odbiór tego materiału, opinie, naszą motywację oraz  raczej przychylne  recenzje to myślę, że ten potencjał w tamtym czasie został zaprzepaszczony, chociażby też z takiego powodu, że mógł posłużyć wtedy jako ,,motor  rozpędowy" dla IM. No tak, mógł, ale tak się nie stało ponieważ nadciągała katastrofa nr 2. heh

O tym za chwilę. Jak wspominasz koncerty i balangi z tamtego okresu - czasy gdy wątroba była jeszcze młoda i mogła przyjmować litry jabcoków, a głowa nie była pokryta siwizną?

Podobnie jak wówczas w każdym mieście w Polsce, również w Gliwicach mieliśmy tak zwaną ekipę metalowców liczącą kilkadziesiąt głów. Mieliśmy wtedy zaprzyjaźnione podobne ekipy z Koszalina, Olsztyna, Otwocka z Mysłowic i Katowic. Czasem jakaś ekipa przyjeżdżała do Gliwic a my podejmowaliśmy ich po staropolsku. hehe. Potem były rewizyty i oni podejmowali nas tak samo. Byliśmy wtedy bardzo młodzi, pełni wigoru, energii co pomagało nam robić mnóstwo głupich, śmiesznych i szalonych rzeczy, oczywiście przy akompaniamencie muzyki metalowej oraz spożywanego hektolitrami złocistego napoju z pianką i innych nalewek haha. Pamiętam kilkudniowy wypad wakacyjny do Soliny w Bieszczadach gdzie umówiliśmy się z zaprzyjaźnionymi ekipami na spotkanie. Wszystkie się zjechały mniej więcej w tym samym czasie po czym w pięknych okolicznościach przyrody, jak mawiał klasyk, nastąpiła konkretna, kilkudniowa ,,integracja".hehe. Jednym słowem był ogień. Jak sobie wspomnę intensywność tego ,,rock&roll-owego" życia w tamtym czasie, to dochodzę do wniosku że nasze wątroby musiały być wtedy chyba z prawdziwego Metalu haha. Taką ekipą  jeździliśmy na kolejne edycje Metalmanii oraz inne koncerty w Polsce które były swoistego rodzaju sprawdzianem naszego stanu ,,wytrenowania". haha. To był szalony i wspaniały okres w moim życiu, zresztą chyba nie tylko w moim.

No dobrze - jakiś czas po tym udanym debiucie, zespół szlag trafił. Co się stało? 

Katastrofa nr 2. Jakiś czas po nagraniu ,,Lost...." Witek ożenił się i zamieszkał w innym województwie, niedługo po nim zespół opuścił Garnek, którego w miarę szybko za garami zastąpił Adam Skrzyniarz. Trochę to trwało zanim miejsce Witka zajął Rysiek Sosnowski. Kapela wtedy wyhamowała  i odsunęła się w cień aktywności przerabiając materiał z ,,Lost...." z nowymi członkami zespołu jeszcze raz od nowa a w kolejce czekały kolejne kawałki.
W końcu udało się jakoś opanować materiał z dema i zabraliśmy się za przerabianie następnych numerów. Wydawało się że wszystko powoli wraca na właściwy tor kiedy to najpierw Rysiek, w którym siedział przede wszystkim ekstremalny Death Metal, postanowił spróbować swoich sił w kapelach zbliżonych stylistycznie do jego preferencji. Później grał w takich zespołach jak Besatt czy Embrional. Natomiast Adam po jakimś czasie znalazł zatrudnienie w kapeli o nazwie Midnight Date. Później nagrał z nimi płytę. O ile dobrze pamiętam to dodatkowo w tym samym czasie zaczęły się jeszcze jakieś problemy z wynajmowaniem sali prób. W tych okolicznościach wspólnie z Kubą postanowiliśmy zawiesić działalność IM.

A co sprawiło, że ponownie zeszliście się do kupy?

O tym że IM znowu zszedł się do kupy zdecydowały dwie rzeczy. Pierwsza z nich to śmierć naszego przyjaciela Penela w 2013r. Nietuzinkowa postać. Trochę ekscentryczny, jako przyjaciel był dla nas kimś bardzo ważnym. Po pogrzebie jeszcze w bramie cmentarnej rozmawialiśmy z Ryśkiem o tym, że można by zorganizować kilka koncertów w celu zebrania środków na nagrobek dla Penela bo tak się złożyło że nie było nikogo kto by to mógł zrobić. Rychu grał wtedy w Embrional i był chętny do charytatywnego grania ze swoją kapelą. Ja chciałem też wyświadczyć tą ostatnią przysługę koledze, więc zacząłem kombinować jak to zrobić. Przez głowę przetaczały mi się różne warianty, w tym również reaktywacja zespołu, o której nie myślałem tak poważnie od wielu lat.
Drugą rzeczą było to, że jakiś czas jeszcze przed tym smutnym wydarzeniem Kuba wspominał mi, że od niedawna dosyć przypadkowo zaczął grać z jakąś kapelą z dzielnicy i namawiał mnie abym wpadł na próbę i posłuchał jego nowego zespołu. Wspominał też o możliwości wygospodarowania czasu na to, abyśmy mogli odkurzyć coś z repertuaru IM. Tak więc zaistniały warunki a dla mnie dodatkowo motywacja aby reanimować IM. W końcu dałem się namówić i zacząłem przychodzić na próby nowego zespołu Kuby, którym była kapela Nox, grająca instrumentalny metal. W międzyczasie w wolnych terminach w grafiku sali, wspólnie z Kubą zaczęliśmy stopniowo przypominać sobie stary materiał korzystając ze sprzętu chłopaków z Nox i innych użytkowników sali, którzy zresztą chętnie nam go użyczali. Początkowo  próbowaliśmy we dwójkę ale czasem grzecznościowo wspomagał nas Skipy, perkusista zespołu Nox. Był nawet epizod w którym gary samplował nam gość uprawiający Bit Box - Cracq. Najpierw było wesoło potem ciekawie a na koniec całkiem rzeczowo. Nie trwało to jednak długo ponieważ wrócił Adam i zasiadł za garami. Niedługo potem do kapeli na drugą gitarę przyszedł Kaban. W takim składzie zdążyliśmy ,,odgruzować" część materiału, gdy jako ostatni do zespołu dołączył Darek i zajął się wokalem. Mieliśmy komplet w składzie, miejsce na próby oraz dzięki uprzejmości kapel próbujących na tej samej sali, sprzęt, na którym mogliśmy odbywać swoje próby. Tak to się zaczęło stopniowo rozkręcać ponownie i z tego rozpędu próbujemy do dzisiaj.  

Minęło ponad 20 lat od „Lost Existence” i materiał ten został ponownie wydany przez Thrashing Madness! Jak się czułeś gdy zobaczyłeś to piękne wydanie po raz pierwszy? Jak w ogóle doszło do tej reedycji? Kto odezwał się do kogo - wydawca do Was, czy abarot?

No rzeczywiście, Lechu i Thrashing Madness odwalili tutaj kawał dobrej roboty. Oni po prostu wytargali truposza za nogi z grobu i przywrócili go do życia raz jeszcze. haha. Ta płyta jest świetnie wydana, z dbałością o wszystkie szczegóły jakie powinna zawierać solidnie wydana płyta. W pudełku znajduje się dosyć bogaty booklet, który zawiera sporo retrospektywnych zdjęć, teksty numerów z płyty a to wszystko splecione jest biografią zespołu rozciągniętą prawie na wszystkie strony wkładki. Super robota! Naprawdę nie spodziewałem się, że ten materiał doczeka się jeszcze takiego wydania. Kiedy otworzyłem wkładkę i spojrzałem na te czarno-białe zdjęcia to automatycznie włączył się we mnie wehikuł czasu i przeniosłem się z sentymentem w czasy w których robiono te fotki. Oczywiście czułem ogromną satysfakcję z tego, że ,,Lost...." otrzymał tak piękną szatę a materiał jeszcze raz został przepuszczony przez studio w celu wyczyszczenia pewnych rzeczy oraz otrzymania delikatnego tuningu. Trzymając przed sobą tą reedycję jednak nasuwały mi się permanentnie pytania typu: co by było gdyby takiego wydania IM doczekał się w czasie kiedy powstał ten materiał? Jak wyglądałaby działalność zespołu gdyby los obszedł się z kapelą bardziej łaskawie i IM nie zawiesił by działalności? No i w końcu w jakim miejscu bylibyśmy teraz? No tak ale to tylko gdybanie i te pytania będą prawdopodobnie wracać jeszcze nie raz, ale raczej pozostaną bez odpowiedzi. Dzisiaj cieszę się, że ta reedycja niejako podkreśla reaktywację zespołu.
Kiedy w 2016r. graliśmy w Opolu dwa koncerty w ramach eliminacji do festiwalu Dark Fest, podchodzili do nas ludzie, których zainteresował nasz set i sugerowali abyśmy skontaktowali się z jakimiś tematycznymi wydawnictwami i przesłali im ten materiał. Wśród sugerowanych był Leszek Wojnicz Sianożęcki i jego OMMM. Ewa wysłała więc Leszkowi materiał z ,,Lost...." a on po jakimś czasie odezwał się wychodząc z propozycją wydania jeszcze raz tego materiału na CD w profesjonalnej formie. Oczywiście zgodziliśmy się i za sprawą Thrashing Madness tak się stało.

Jakiś czas temu widziałem Was na żywo w Gliwicach w towarzystwie Betrayer i Persecutor i powiem Ci, nie wyglądacie na swoje lata gdy sceniczna adrenalina gotuje Wam się w żyłach! Jak byś porównał obecne koncerty do tych sprzed dwóch dekad i więcej? Poza tym, że wzrosła średnia wieku tak muzyków jak i publiczności …

No rzeczywiście ta muza, mam na myśli ogólnie Metal, a szczególnie niektóre jego style swoją energią potrafią zagotować krew w żyłach i to obojętnie czy jesteś na scenie czy też pod nią. Faktem jest też to, że gdy zaczynamy grać na żywo to pod wpływem tej scenicznej adrenaliny ma się wrażenie że ubywa człowiekowi trochę lat. hehe.
Jeżeli chodzi o koncerty w latach np. 80-tych to charakteryzowały się one tym, że była to domena przede wszystkim młodych ludzi, teraz chyba faktycznie te proporcje jakby się trochę wyrównały. Mam wrażenie, że wtedy przychodziło na koncerty więcej osób, szczególnie mam tutaj na myśli te mniejsze koncerty, w małych lub średnich klubach a nawet coś w rodzaju open air w różnych osiedlowych amfiteatrach i tym podobnych scenach. Ludzie reagowali wtedy bardzo żywiołowo i bardzo ekspresyjnie. Może to spowodowane było tym, że wtedy nie było tak wiele koncertów z tego rodzaju muzyką i warto było nie przegapić a może też dlatego, że to wszystko było wtedy też takie nowe, takie pierwsze i generalnie było duże zapotrzebowanie na tego rodzaju muzę. Kiedyś przychodzący na koncert wychodzili z założenia - dobrze się zabawić i może coś przy tym zobaczyć - teraz wygląda to jakby odwrotnie - zobaczyć koncert i może się przy tym zabawić. Też tak jeszcze mam, szczególnie ta druga opcja. haha. No cóż, ale taka jest naturalna ewolucja muzyki wraz z jej publiką.

To były Wasze urodziny - po koncercie było after - party, poproszę o relację z jam session Betrayer / Infected Mind!!

W rzeczywistości to były moje imieniny połączone z urodzinami, które miałem trzy dni wcześniej. hah. Koledzy zadbali o to aby było nawet coś w rodzaju małego before party. haha
Po koncercie chłopaki z Betrayer skorzystali z naszego zaproszenia i pojechaliśmy na naszą salę prób, która świetnie nadaje się do tego rodzaju imprez. hah. Tam też nastąpiło uroczyste rozpoczęcie urodzinowego after party. haha. Berial to, jak to się zwykło mówić, taka dusza towarzystwa, od razu złapał za klasyka i zaczął grać i śpiewać różne ciekawe rzeczy. Z tego co pamiętam to znalazło się też miejsce na rockowe klasyki. heh. 
W takich okolicznościach dosyć szybko zawiązał się chór złożony z przybyłych, który wykonał z Berialem jeszcze kilka numerów po czym jakby stopniowo ten chór był coraz mniej słyszalny,coraz mniej ..., aż przestał działać. haha. Następnie muzykę zaczął serwować niejaki laptop tworząc odpowiednie tło do batalii, która rozgrywała się przy stole. Nagle i niespodziewanie okazało się, że już jest następny dzień! 
Trzeba było się więc pożegnać, następnie Berial wraz ze swoją hordą, prosto z pola bitwy, udał się na północ.

Zmieniamy temat. Zapytam o Waszego Menagera, czyli Ewę! Zauważyłem, że wiele zespołów posiadających „menadżerów” płci żeńskiej - osiąga znacznie więcej niż kapele z męskimi „menago”. Oczywiście kobiet jest w tym biznesie znacznie mniej, ale jak już są to dają radę! Tak jest w przypadku Ewki właśnie, ale chcę zapytać, czy Twoim zdaniem ma na to wpływ fakt, że podczas powiedzmy twardych negocjacji facetom mięknie rura przy babkach? Wszak „baba w Metalu” to wciąż niezbyt powszechne zjawisko …

To racja, że kobiety jak już się do czegoś zdeklarują to z reguły doprowadzają konsekwentnie sprawy do końca i nie dotyczy to tylko muzyki metalowej, ale niemal każdej dziedziny życia codziennego. Ewa jest kobietą, która bez wątpienia posiada ową cechę poza tym jest osobą bardzo energiczną, wesołą, chętnie i bardzo szybko nawiązującą nowe kontakty i znajomości. Do spraw związanych z zespołem podchodzi bardzo obowiązkowo drążąc konsekwentnie dany temat. Momentami ma się wrażenie, że załatwia kilka spraw jednocześnie. Przyznam, że czasami za nią nie nadążamy. haha.  Oczywiście nie zawsze i nie wszystko udaje się załatwić ale dzięki powyższym cechom Ewa jest bardzo efektywna w tym co robi i swoim działaniem na płaszczyźnie managerskiej pcha tą kapelę do przodu. Na pewno coś w tym jest że niektórym facetom przy managerskich pertraktacjach z kobietą manager, jak to napisałeś, mięknie rura. heh
Ułatwia to załatwianie wielu spraw, ponieważ tacy managerowie są zazwyczaj bardziej otwarci na argumenty, są po prostu bardziej komunikatywni i łatwiej z nimi dojść do porozumienia. Tak więc ta kobieca aura w większości załatwianych spraw jest na pewno w jakimś stopniu pomocna.

Polityka to syf, nie pytam o takie rzeczy bo i po co, ale w Waszym (a konkretnie Twoim) przypadku nie sposób tego wątku nie poruszyć. Powiedz mi jak to jest być Prokuratorem Generalnym i Ministrem Sprawiedliwości panie… Zbigniewie Ziobro? Czy te dane personalne mają wpływ na Twoje życie prywatne i karierę muzyczną? Hehe! 

No tak, jakżeż miałoby nie paść takie pytanie? hehe. Z racji zbieżności nazwisk i zresztą imion też, przytrafiają mi się co jakiś czas mniej lub bardziej zabawne sytuacje. Do tych mniej zabawnych należy na pewno blokada konta na fb pod zarzutem podszywania się pod inną osobę lub podawania nieprawdziwych danych. Teraz gdy ponownie mam konto na fb to dostaje od obcych mi osób wiadomości, z których wynika że część piszących popiera mnie i ma do mnie szacunek a ta druga część obiecuje że jak się zmieni rząd to na pewno pójdę siedzieć. Ten mój profil na fb to taki swoistego rodzaju mini ośrodek badania nastroju i opinii publicznej. hehe. W życiu codziennym też zdarzają mi się różne ciekawe sytuacje z racji zbieżności nazwisk, czy to w przychodni lekarskiej, różnych urzędach lub punktach usługowych. Zazwyczaj są to zabawne akcje. Jeżeli chodzi o wpływ mojego nazwiska na, jak to nazwałeś, moją karierę muzyczną, to praktycznie prawie nie ma takiego tematu ponieważ nie jestem osobą jakoś specjalnie rozpoznawalną na rodzimej scenie Metalowej więc na tym odcinku panuje umiarkowany spokój, a Ty jesteś jedną z nielicznych osób w tej branży, które zwróciły uwagę na moje personalia.

Słyszałem o zagubionej karcie kredytowej z Twoim imieniem i nazwiskiem, która dziwnym trafem szybko się odnalazła ;)

Skąd Ty znasz takie szczegóły? Chyba się domyślam. hehe. Pewnego listopadowego wieczoru pojechaliśmy z kumplami na koncert do Mega Clubu w Katowicach. Grały wtedy kapele Exodus, Prong, Obituary i King Parrot. Koncert był na tyle udany, że aż moja karta kredytowa nie wytrzymała i ruszyła do młyna razem ze mną i tam widzieliśmy się ostatni raz. haha. Następnego dnia na stronie organizatora imprezy, którym był Metal Mind Production, pojawiło się ogłoszenie, że znaleziono w klubie kartę kredytową i jest prośba o kontakt. Zadzwoniłem więc pod podany numer i poinformowałem panią przy telefonie, że jest to moja karta. Pani szybko połączyła mnie ze swoim szefem (niestety nazwiska nie pamiętam), któremu przekazałem, że już tą kartę zablokowałem więc nie ma problemu. Pan Szef wystrzelił wtedy do słuchawki: ,,To świetnie! Czy w  takim razie moglibyśmy sobie tą kartę zatrzymać na pamiątkę?''. Zgodziłem się.

Część składu INFECTED MIND udziela się w zespole NOX - powiesz parę słów na temat tego instrumentalnego projektu? Czy tylko ja mam wrażenie, że brakuje tam właśnie wokali?

Kiedy pierwszy raz usłyszałem chłopaków z Nox na próbie to również miałem wrażenie, że czegoś tutaj brakuje. Jednak po jakimś czasie doszedłem do wniosku, że to nie jest kwestia  braku czegoś w tej muzie ale jest to kwestia odpowiedniego nastawienia się na odbiór tego rodzaju muzyki, instrumentalnej, bez wokalu. Muszę przyznać, że po kilku próbach przestało mi brakować partii wokalnych w ich numerach. Tym bardziej, że solówki Tomka świetnie wypełniają miejsca w których ewentualnie mógłby być wokal. Muzyka Nox to bardzo dojrzały i przemyślany produkt a muzycy to świetni rzemieślnicy na swoich instrumentach. Ciekawostką może być to, że każdy z członków kapeli Nox słucha właściwie innego gatunku muzycznego. a to co gra kapela jest wypadkową właśnie tych indywidualnych gustów. W ich muzyce sporo się dzieje, jest tam dużo zmian temp, sporo riffów thrashowych, ale są też zagrywki jakby spoza gatunku, które z powodzeniem zostały wkomponowane pomiędzy metalowe nuty podkreślając różnorodność muzyki tworzonej przez Nox. Ta różnorodność oraz ciekawie zaaranżowane kawałki sprawiają, że brak wokalu nie jest tak odczuwalny. Dla mnie wcale. 

Słyszałeś może Brazylijski zespół o nazwie … INFECTED MIND? 

Do niedawna nie miałem pojęcia że istnieje brazylijska kapela o tej samej nazwie. Może dlatego, że ostatnio przez jakiś czas nie byłem w temacie. Niewiele mogę powiedzieć na ich temat.

Kręci mi się właśnie w odtwarzaczu Wasz (Infected) nowy materiał „Far From Reality”! Zdecydowaliście się wypuścić własnym sumptem jedynie 100 sztuk tego. Mocna rzecz- echa starej SEPULTURY, sporo mieszania… Jak z odzewem od Podziemniaków wszelkiej maści? Rozesłaliście już wszystko?

Te sto sztuk to było wydanie przedpremierowe. Większość została rozesłana a część rozeszła się wśród pojedynczych osób. Według wstępnych opinii wynika, że odbiór tego materiału jest skrajnie różny. Od takiego, który niekoniecznie trafia w gust oceniającego aż po taki, w którym płyta oceniana jest dosyć dobrze. Myślę że dopiero po oficjalnym wydaniu ,,Far........", które jest przewidziane na marzec, dowiemy się jak średnio oceniana jest ta płyta.

No właśnie. Rozmawiałem w tej chwili z Leszkiem- marzec 2018 to data premiery tej płyty pod skrzydłami Thrashing Madness! Chciałbym zapytać co takiego stało się na linii wytwórnia- zespół, ponieważ wiem, że początkowo Leszek nie chciał wydać tej płyty- tymczasem jednak wyjdzie ona pod Jego skrzydłami. Czyżby czar Pani Menadżer? 

Z tego co mi wiadomo to Leszek nigdy nie wspominał ,że nie chce wydawać tego materiału a wręcz przeciwnie, po otrzymaniu płyty promocyjnej stwierdził, że chętnie wydał by ,,Far from reality", lecz w tamtym momencie pojawił się akurat problem natury materialnej, ale znalazł się sposób aby przeskoczyć ten mankament i teraz raczej nic nie stoi na przeszkodzie aby Thrashing Madness wydało tą płytę. (kolejna poprawka: mam już w łapskach pięknie wydany srebrny placek - przez Leszka właśnie - zawodowcy!!! Ot widać, że upływ czasu nawet w skali jednego wywiadu: od pytań do odpowiedzi, może wiele zmienić!- ad)

Hm… nie wykluczone, że kogoś źle zrozumiałem w takim razie. Mieliście jakieś inne oferty na wydanie tego krążka? 

Przyznam że nie rozglądaliśmy się specjalnie za wydawcami skoro Leszek wyraził chęć wydania tej płyty. Uznaliśmy że to będzie najlepsza opcja. Z ostatniej współpracy związanej z reedycją ,,Lost existence", byliśmy bardzo zadowoleni, więc była to dla nas niejako już sprawdzona droga. Poza tym uważam, że cały ten proces produkcji płyty znajduje się w dobrych rękach. To są właściwi ludzie na właściwych miejscach. Leszek i Thrashing Madness udowadniali to nie raz wypuszczając profesjonalnie wydane płyty CD z reedycjami oldschoolowych kapel jak i starych zakurzonych, powleczonych pajęczyną demówek i wielu innych ciekawych pozycji. heh. 

Na płycie ponownie nagraliście kilka numerów z „Lost Existence”. Brzmią świeżo i owszem, ale nie ciekawiej byłoby nagrać w 100% premierowy materiał?

Utwory, które na ,,Far from reality" mogą być uważane za nowe, tak naprawdę powstały zaraz po nagraniu ,,Lost existence" i nie doczekały się żadnej rejestracji w studiu. Jedynym zapisem jaki pozostał to nagrana na kasetę magnetofonową jedna z ówczesnych prób. Dzięki tej kasecie możliwe było odtworzenie tych numerów. Nagrywając ,,Far from reality" chcieliśmy podsumować cały tamten okres naszej działalności poprzez umieszczenie na tej płycie większości kawałków zarówno z ,,Lost existence" jak i tych powstałych zaraz po demówce. W ten sposób chcieliśmy zamknąć ten niedokończony rozdział sprzed zawieszenia działalności zespołu. Jeśli się tak zdarzy, że nagramy kolejną płytę to z pewnością  będzie to w całości materiał premierowy , chociaż mamy na magazynie jeszcze ze dwa stare kawałki. haha.

Kosa Buena Studio- co to za miejsce? Ile czasu zajęło nagrywanie? Były jakieś śmieszne sytuacje, czy też byliście trzeźwi? 

To bardzo malowniczo położone miejsce na wzgórzu pod Chrzanowem. Studio ma dopiero około czterech lat i znajduje się w podziemiach prywatnego domu, którego właścicielem jest Rafał Kossakowski mieszkający tam wraz ze swoją rodziną. Rafał choć jest stosunkowo młodym człowiekiem to posiada duże doświadczenie w branży. Ma za sobą również pracę w radiu, poza tym to bardzo wyluzowany i sympatyczny gość. Kosa nagrywa różne gatunki muzyczne ale jak sam twierdzi wychowywał się między innymi na takich kapelach jak Metallica, więc klimaty metalowe nie są mu obce. Studio jest w pełni profesjonalnie wyposażone, do dyspozycji nagrywających jest też wyposażona kuchnia. Toaleta z fajną, szklaną czaszką na półce hehe+ kabina natryskowa, jest też pokój, w którym mógł nocować kilkuosobowy zespół. To wszystko znajdowało się w tych podziemiach domu. Warunki do nagrywania były jak najbardziej ok.
Owszem zdarzały się też jakieś trunki ale obyło się bez jakichś większych wpadek. Atmosfera podczas nagrywania była, rzekłbym, żartobliwa, haha, sporo śmichów-chichów i innych drobnych wygłupów. Nagrywanie zajęło nam siedem dni. Jednym słowem polecam. hehe. 

Ok Bero! W 2020- czyli już niebawem będziecie świętowali 35- urodziny! Piękny wiek! Masz w planach jakiś rocznicowy koncert, może jakieś okolicznościowe wydawnictwo, koszulki, etc? 

Szczerze powiem, że nie myślałem o tym. W natłoku spraw prywatnych gdzieś takie daty umykają. W tej chwili trudno jest mi powiedzieć jak to będzie wyglądało za dwa lata. Możliwe, że uda się zorganizować jakiś koncert  lub może wyjdzie jakiś materiał z tej okazji. Organizacja tego rodzaju imprez to domena Ewy i jej męża Kuby, więc po prostu  poczekajmy. 

Tyle z mojej strony! Ostatnie słowa są Twoje! Pozdrawiam! 

Również pozdrawiam. Na razie.Krolok’s debut is an album that definitely deserves the attention it’s getting. Nothing discovering though, but black metal played the old, cold style. So one day, having drunk some beers, I decided to send Vlado some questions, just for fun, not pressing him to reply. Well, it took the ugly bitch five months to send his reply, but I finally could read what he had to say. He appears here as a total stiff and I know that if we talked live at a bottle, he would have replied at more ease, but fuck it. Some secrets are reserved for drunken meetings only haha! Still, there you go:

Hello Vlado, you old cocksucker! How are you, how is it going?

Hello Marcin, you old drunkard. It goes quite well, though it is unbelievably hot in here. But at last I found some time to answer your questions.

Today I want to ask you some geyish questions about Krolok. What the hell is Krolok? Does it have anything to do with “królik” (rabbit)?

Krolok is a vampire character from the movie “Dance of the Vampires” from Roman Polanski. Its atmosphere has charmed me so much that I told myself that Krolok is an ideal name for my side project. By the way, the music for this movie was composed by a Polish composer Krzysztof Komeda. If you have not seen this movie I can only recommend it to you with my best regards.

How did your musical education begin? Do you remember what inspired you to reach for the guitar and what did your first lessons look like? Traditionally started with “Smoke on the water” riff?


The beginnings were tough. But if I remember correctly then it was somewhere around years 2001 – 2002 when I invited my friend (As from Malokarpatan) and noticed that he has got an electric guitar. We used to listen to Black Metal mainly at that time so I learned the riffs from bands like Burzum, Mayhem and Graveland. But you are right, the riff from Deep Purple is also connected with my beginnings.

Admit – you got your first guitar from Santa. He said he had something hard and long for you, asked you to touch it and when you opened your eyes yand had a guitar in your hand (yes, I know you must have felt much disappointed) J

That feeling was undescribable, but no. My first guitar was bought by my father , I think it was in 2003. After that I could dedicate myself fully to record the first demo Helcaraxe.

Before we received (no no, no dirty thoughts you bastard!) the debut album from Królik you released some other minor stuff. The first one was a split with Temnohor on a cassette. What was the response for that release? Did you sell any abroad?

I think the feedback was quite good but to be honest I do not remember this that much. It was a very limited edition of MCs , so it evaporated very fast. 

Then there was another cassette (why the fuck this media? You like it so much?) with the demo “When the Moon Sang Our Songs” and EP “At the End of a New Age” released digitally only. Do you think those releases fulfilled your expectations, both musically and when it comes to publicity? They didn’t fucking reach me anyway…

The basic concept of releasing the demo “When the Moon…” was that the MC and LP are going to be released together. But like usually the release of the LP was delayed. And why the MC? Because there was interest and demand to release it on this format and I personally do not have any objections against it  (though I do not own an MC deck for years). But I realized that many people do prefer this kind of format. I have certain memories to both releases therefore I can say that I am satisfied with them. The Demo “When the Moon…” should not have been officially released - it was basically our first rehearsal in the Algor rehearsal room (a band of our drummer). But with some time gone there was an interest to release it so I told to myself, why not. And the EP “At the End..” was something like a promo recording before releasing the debut album. The fact that it came out later as an LP was a matter of coincidences and it surely was not planned in advance.

Luckily those releases have been renewed in CD format. How come? Did you insist on it or the labels contacted you with the offer? BTW could you say something more about them as they are rather little known. 

Since there has been interest  to have these two recordings released I did not hinder to release a CD version. Very soon after the debut album was released I was contacted by the Spanish label Nebular Carcoma that with interest to release the EP “At the End…” We arranged an agreement that they can release it but only with some delay - not to clash with the release of the debut. If I am right and remember correctly, this release had been already sold out at their store , but it can be gathered through other labels who are distributing it. A couple of months earlier a Lithuanian Inferna Profundus has contacted me with a similar demand but this time to release the demo “When the Moon…”, I guess this one has been out for more than two months and distributed as a  6-panel digipack, there was even a limited T-shirt included to this CD some time later which I think is still possible to get. 

“Flying Above Ancient Ruins” made a little mess on the scene. It’s nothing discovering to be honest, just refreshing the old style in a perfect way. Still the material is so good, that it’s obligatory for everybody claiming himself a blackmetal fan. Are you completely satisfied with this recording or you would change something looking from the time distance?

I am satisfied with the album. With the benefit of hindsight I would change some things but these would not be too big changes. Since it has been out – a year - it has gathered pretty good reviews which makes me feel immensely good as the author. 

If I remember well (as I sometimes message you totally wasted and then have to recall the whole thing the day after) you recorded “Flying Above Ancient Ruins” in your own studio. What other bands do you record there? Considering your two bands and the studio, and regular work… how do you find time for all that? Especially that recently you’ve become a father again (congratulations! How is your husband?).

Beside drums I recorded everything at home. I had enough space to record the instruments and I was not under time pressure like when you pay for the time in a studio. Beyond Krolok, we recorded similarly the first album of Malokarpatan,  Temnohor  and Remmirath. Thank you for mentioning my fatherhood, I appreciate it a lot! Since I have two small kids it has been rather difficult for me to find some time for music the last year. But my female partner is a tolerant person, so I cope with that somehow.

Looking at Krolok’s covers it seems you like the vampire theme a lot. They suck to me (literally haha!). So, following your drives, have you ever tried drinking fresh blood? And I don’t mean the blood from period pussy, which must have happened to you after heavy drinking.

To be honest, I have not thought about blood – drinking, ever. Maybe I should change it in the near future, haha.  Bloody Mary does not count, right? (No, fukkin virgin Mary doesn’t count – jesusatan).

Are you much into horror films as well? Watched something wort recommending recently? Or you only watch porn mostly, like me?

Since there has been not much time left for me due to my parental activity, I have not seen anything interesting in the last time. But as I have mentioned earlier, the movie  “Dance of the Vampires” has a very strong atmosphere which I enjoy very much despite the fact that it is a parody. Another one - It is not a horror - but I could recommend an old Czechoslovak film called “Tajemství hradu v Karpatech” (The Mysterious Castle in the Carpathians, directed by Oldřich Lipský) which I consider one of the best in my top list.

Since the early recordings your music is strongly inspired with the 2nd wave of Norwegian blackmetal, some claim that also Polish metal though. Anything else inspired you to start the band?

Polish scene was quite active and strong in the 90s. When I was younger I used to be possessed with it. And to be specific – with bands like Graveland (the old era)Thor’s Hammer, Legion, Wineta/Gromowladny (their split edition), the old Iuvenes, Veles and not to be forgotten - Arkona (the demo Bogowie zapomnienia and the album Imperium are my favourites). Regarding newer brands I could mention Cultes Des Ghoules…

All the Krolok releases mentioned above were recorded with a bunch of older and younger pederasts from your area, who also participate in other projects (Temnohor, Malokarpatan, Remmirath). Does it mean, that there are no other proper musicians you could complete the lineup with? Or you just have your dark secrets and everybody keeps compromising pictures of the others in their shelf?

Difficult to say because we know ourselves for many years so we know what to expect from each other and we do not need help from other people.

Did any other member has ever had any influence on Krolok’s music or is it your personal project and you don’t allow anybody to interfere?

Krolok is and always will be my own project.

Recently you grew a beautiful moustache to sight of which women get their nipples hard and boys get hard in some other place. What was the reason? Your wife wanted you to tickle her here and there or was it connected with the new position in Malokarpatan (I bet some maniacs didn’t even realize the lack of the other Vlad when you played live)?

It is something new to me, beginnings were rather hard but I am getting used to it over time.  As far as I know you will have the opportunity to see us live so then you can create your own opinion about us. Thank you for the compliment – the moustache and sunglasses are the trademark sign of a member of Malokarpatan and I simply wanted  to continue this tradition. 

Being at Malokarpatan. As you always have some bottles of wine on stage, has it ever happened to you to play a gig being fucked up? I don’t mean the Azazel style, but let’s say half of it?

It is basically a small ritual and wine during our live performances is a commitment! I will not say where but this year, we maybe overblew it a little bit with the beverage which had some consequences regarding our presentation, therefore it is maybe better to finish ourselves after ending the performance.

Any plans for live shows with Krolok or will it remain a studio project forever?

There was a thought that maybe this or the next year we could do a couple of live appearances. Since I have been active also in the band Malokarpatan, we perform live too, but I have not thought too much about that. Everything is open and I am very much accessible to live performances.  

Are you already carving upon a new material for Krolok? Let’s name it – there is no use as it is hellava dickish band and will always suck. Let it go man ;)

I do not think it is worth to disclose anything at this time because everything is in its beginning. Neverthless, next year, something will be released for sure - but - whether it will be an album or something smaller, has to be considered.

OK, so now you can pull the dildo out of your ass and with the lowest tune possible tell me to get the fuck out to my fridge for another beer! Cheers man and thanks a lot for your time. See you in hell!

Thank you very much for your interest and no less juicy and refreshing questions. I think we will see each other in a short time soon!

-          jesusatan

hhttps://krolok.bandcamp.com/ 
Szukając kontaktu z muzykami Sadistic Intent sporo usłyszałem, jak to zgadzają się na wywiady i później nie odpowiadają na nie. Taka sytuacja spotkała również naszego Adriana, o czym dowiedziałem się niedawno. Cóż… niezrażony napisałem do Ricka, po wymianie dwóch maili okazało się, że nie ma problemu, ułożyłem pytania i poszły w „świat”, po trzech tygodniach już miałem odpowiedzi, co było dla mnie szokiem. Więc chyba powodem braku odpowiedzi na inne wywiady jest ogólny brak czasu Ricka, trasy koncertowe zespołu etc. Mnie się udało, więc z niekłamaną przyjemnością mogę teraz przedstawić Wam co Rick miał do powiedzenia … zapraszam …..

P: Czy wiesz o tym, ze Sadistic Intent przez wielu fanów jest uważany za najlepszy death metalowy zespół na świecie? Czy nie dziwi Cię taka opinia w sytuacji, gdy do dzisiaj nie wydaliście jeszcze swojego debiutanckiego albumu?

Dziękuję za przeprowadzanie wywiadu z Sadistic Intent na łamach zina R'lyeh. Zawsze miło jest usłyszeć, że,  ludzie uważają nas za jednych ze swoich faworytów.  Fakt, że istnieją fani, którzy wymienią Sadistic Intent jako najlepszy zespół death metalowy na świecie stanowi dla mnie powód do ogromnej dumy, naprawdę! Jeśli zaś chodzi o pełen album, to fakt posiadania go w dyskografii nie jest dla mnie jakimś specjalnym wyznacznikiem czegokolwiek.

P: To jak czujesz się ze świadomością, bycia częścią legendarnego Sadistic Intent ? Czy nie odczuwasz dużej presji w związku z wydaniem Waszego albumu, o którym słyszymy od 10, czy 20 lat, ze ma już się pojawić?

To bardzo długa historia z naszym albumem, ale w rzeczywistości, nigdy nie planowaliśmy, że tak długo zajmie nam jego nagranie. Mieliśmy wiele różnych problemów i sytuacji, przez które sesja nagraniowa debiutanckiego albumu była wiecznie przekładana i ostatecznie wstrzymaliśmy się z tym. Chodzi o tryumf ducha nad materią – stres czy presja mogą zniweczyć fakt, że przez te wszystkie lata utrzymywałem zespół przy życiu. Wszystko co robię muszę robić z czystym sumieniem, więc muszę mieć pewność że album, który nagramy spełni wszystkie nasze założenia i oczekiwania.

P: Właśnie, dlaczego tak długo każecie fanom czekać na "Second Coming Of Darkness"? Słyszałem coś o dwukrotnym nagrywaniu tego albumu, o podpisanych papierach z Necropolis Rec. A albumu wciąż nie ma nawet w zapowiedziach. Jak to wytłumaczysz?

Jak wspomniałem wcześniej, jest to bardzo długa historia Nadmienię może tylko, że jednym z głównych powodów tej sytuacji są pieniądze. Zawiesiliśmy nagrywanie albumu na dwa lata, w międzyczasie zmienił się skład zespołu i sprawy powoli zaczynają się układać po naszej myśli. Musieliśmy znaleźć nowego perkusistę, co nie było łatwe. Zależało nam, aby nowy człowiek nie tylko potrafił grać, ale także angażował się w pełni w zespół. Wiedzieliśmy od razu, że nasz nowy perkusista ma potencjał, aby grać naszą muzykę, jednak chcemy aby do sesji nagraniowej był przygotowany na 100%. Najpierw więc zaczęliśmy grać z nim nasze stare numery, aby w ten sposób wprowadzić go w klimat starego, klasycznego Sadistic Intent, przez co, mamy nadzieję, rozwinie on swój naturalny styl pasujący do naszej muzyki. Tak wyglądają sprawy na dziś dzień. Wolimy na razie nie deklarować więc konkretnej daty wydania nowej płyty, gdyż zbyt wiele jest czynników które mogłyby to zmienić.

P: Raz na kilka lat S.I. przypomina o sobie małymi wydawnictwami, o bardzo niskim nakładzie. Ostatnim był chyba split z Pentacle. Jak doszło do wydania tej 7"?

Prawdę mówiąc split z Pentacle został ogłoszony jako nadchodzące wydawnictwo, ale w ostatniej chwili zdecydowaliśmy się zrobić w pierwszej kolejności inną EP. Zawiera ona trzy utwory, nowy "Malignant Spirits", stary, ale przerobiony utwór z '87 pod tytułem "Horrid Thoughts" oraz naszą interpretację utworu Darkthrone "Fuck Off And Die"! Przy okazji, zatytułowaliśmy tą EP "Reawakening Horrid Thoughts". ( No a ja mogłem szukać tego wydawnictwa i łamać sobie głowę, czy już jest wyprzedane Hehehe przyp. P.) W ostatnim czasie nagrywanie naprawdę sprawiało nam wiele radości, to co uchwyciliśmy wciąż się kręci, więc należy się spodziewać z naszej nowej EP wiosną 2014 roku. W odniesieniu do splitu Pentacle, Bay i Wannes mieli kontakt przez dwie dekady, a gdzieś po drodze, chyba Wannes wpadł na pomysł wydania naszych zespołów razem na splicie. Jako, że utrzymujemy bardzo dobre stosunki z Pentacle i są naszymi dobrymi przyjaciółmi, pomysł nam się spodobał, co wkrótce zaowocuje  wyjściem tego właśnie splitu. O ile wiem, to nie będzie to 7 ", myślimy raczej o 10" lub 12 "winylu. Przy okazji, oba te wydawnictwa zostaną wypuszczone przez Iron Pegasus Records (Niemcy)!

P: Wszystkie Wasze wydawnictwa są już dawno temu niedostępne, a w sprzedaży z drugiej ręki osiągają astronomiczne ceny. Czy w związku z takim stanem rzeczy masz w planach reedycje poprzednich wydawnictw ? Czy myślałeś żeby zrobić to pod szyldem własnej wytwórni?

Nigdy nie myślałem że kiedykolwiek nasze nagrania staną się tak drogie. To nie  my sprzedajemy je
w takich cenach. Pamiętam, że swego czasu jedna z naszych EP została sprzedana za ponad 500 dolarów !! Mamy plany reedycji naszego starego materiału mam nadzieję, że przed końcem tego roku. Mamy już teraz kilka ofert, wkrótce podejmiemy decyzję, który label najbardziej nam odpowiada ...

P: Dark Realm Rec. to wytwórnia którą prowadzisz. Powiedz mi od jak dawna ona działa? Jakie są kryteria, którymi kierujesz sie przy wyborze zespołów, które wydajesz?

Cóż, szczerze mówiąc Dark Realm Records nie działa już od kilku lat. Być może zrobimy jeszcze kiedyś kilka wydawnictw, ale na razie DR jest w stanie zawieszenia. Jeśli chodzi o zespoły, przede wszystkim musi mi się podobać ich muzyka. Poruszamy się w kręgach różnych podgatunków Extremalnego Metalu (thrash / death / black) i faktycznie zrobiliśmy reedycję Dark Angel 'We Have Arrived' jak również Pentacle "Ancient Death", więc nasze kryteria nie zawsze pozostają identyczne. Teraz, jeśli będziemy mogli, chcielibyśmy wydać coś Orcustus, zabójczego Black Metalowego zespołu z Norwegii! To nie jest jeszcze nic oficjalnego, ale myślę, że za jakiś czas powrócę do tego pomysłu...

P: Pod szyldem Dark Realm Rec. ukazały się również płyty polskich zespołów jak Witchmaster
i Damnation. W jaki sposób trafiłeś na te zespoły, czy masz dużo znajomych w Polsce?

Przez wszystkie nasze lata w podziemiu, dorobiliśmy się kilku znajomych na całym świecie, między innymi także w Polsce. Pamiętam, że czytałem o Damnation w fanzinie i naprawdę nam się w nich podobało to, że byli jednym z niewielu oldschoolowych death metalowych zespołów w podziemiu, więc wydaliśmy ich nową płytę (w tym czasie)! Jeśli dobrze pamiętam, odkryliśmy Witchmaster przez Tomasza z Holocaust Mag. Byliśmy pod silnym wrażeniem ich muzyki, więc postanowiliśmy wydać  "Violence and Blasphemy"!

P: W 2002 roku ukazała sie wasza 7" "The Exorcist / Morbid Faith" . Co ciekawe w utworze „The Exorcist” śpiewa Jeff Becerra z Possessed !!!! Jak to sie stało, że zaprosiliście Go do współpracy?

Przypominam sobie, że poznaliśmy Jeff'a przez faceta z Polski! Nie pamiętam jego nazwiska, ale miał wytwórnię o nazwie Immortal Records i był pierwotnie jedynym wydającym tribute CD Possessed. On skontaktował nas ze sobą, a Jeff zapytał, czy bylibyśmy skłonni do współpracy, i w zasadzie tak zostaliśmy sobie przedstawieni. Nagraliśmy wtedy nasz materiał, ale tak po prawdzie nie miałem wówczas planów robienia jakiegokolwiek wydawnictwa z Possessed, Jeff też nic nie planował. Bay i ja utrzymywaliśmy po prostu towarzyski kontakt telefoniczny z Jeffem. Pewnego dnia wpadłem na pomysł, aby Jeff pojawiał się na scenie z nami, żeby zrobić "Exorcist" na żywo. Jeff powiedział mi nie, żebym sobie odpuścił ten pomysł, zwłaszcza dlatego, że był na wózku inwalidzkim i pomyślał, że ludzie mogą sobie z niego drwić. Powiedziałem mu, że tak długo jak może śpiewać nie sądzę, żeby ludzie się z niego śmiali. Rozmawialiśmy o tym i przekonałem Jeffa do zrobienia utworu z nami na żywo tutaj, w Los Angeles. Zagraliśmy utwór i poszło świetnie, tłum oszalał pozostawiając Jeffa bardzo szczęśliwego. Dla mnie to było to, misja wykonana. Jeff i ja pozostaliśmy w kontakcie i jeśli dobrze pamiętam, około półtora roku później, zadzwonił i zaczął mówić o koncercie, który zrobiliśmy razem. Naprawdę podobało mi się to doświadczenie i rozmawialiśmy o naszych wspomnieniach całą noc, a następnie On wpadł na pomysł zrobienia więcej utworów Possessed. Nie byłem pewien, co miał na myśli, ale ponieważ byłem fanem, powiedziałem w porządku, że mógłbym spróbować nauczyć się kilku utworów. Wtedy powiedział mi "Ja pierdolę, jesteś cholernie dobry Rick, wiem możesz grać te utwory i wiesz co, zadzwonię do Possessed". Pamiętam tą część naszej rozmowy bardzo wyraźnie.
To ciekawe, jak pewne rzeczy mogą wbić się do głowy.

P: Ty , Twoj brat Bay i Ernesto Bueno przez pewien czas byliście również członkami Possessed. Jak wspominasz tamte czasy?

W skrócie, mieliśmy kilka świetnych koncertów, dzięki czemu  ego zaczęło rosnąć.  Pracowaliśmy trochę nad nowym materiałem, nasze podejście do muzyki  zaczęło się zmieniać. Kiedy wytwórnie zaczęły wyrażać swoje zainteresowanie nami, zrobiliśmy trasę "Blackest Of The Black" jako bezpośredni support dla Danzig. Ta trasa okazała się wielkim sukcesem i później sprawy potoczyły się już bardzo szybko. Co prawda późniejsze zajścia w zespole okazały się bardzo rozczarowujące, ale szczerze mówiąc nie widzę sensu ciągnięcia szczegółowej opowieści o Possessed. Kiedy to wszystko runęło, nie byliśmy już w Possessed i wszystko to jest dla mnie teraz po prostu częścią naszej przeszłości...

P: Teraz Jeff ma swój zespół Side Effect, czy słyszałeś ich muzykę?  

Z tego co pamiętam, to SE nie miało startu do Possessed i tak naprawdę nie zrobiło na mnie najmniejszego wrażenia.

P: Gdzieś w połowie lat 90tych Death Metal zaczął umierać. Pojawiły się zespoły blackmetalowe, coraz więcej osób zaczęło słuchać innej muzyki. Czy nie miałeś wtedy ochoty zrezygnować
z muzyki?

Pamiętam tamte czasy, oldschool death metal po prostu wymarł! Wielu naszych przyjaciół na całym świecie w zasadzie zrezygnowało z Death Metalu, nałożyli na twarz corpsepaint i skręcili w kierunku Black Metalu. Pamiętam, że byliśmy jednym z nielicznych zespołów, oldschool death metalowych które pozostały wówczas aktywne na scenie. Death Metal zaczął być rozwijany przez męczących chłopaków w stosownych dresowych bermudach idących w kierunku technicznego, nowoczesnego brzmienia. Black Metal zaczął dominować. Podczas tego okresu, zdarzyła mi się sytuacja, że "Death Metalowy" fan powiedział mi "dlaczego nosisz skórę i kolce, to zbyt metalowe", a prawda jest taka, że to niestety była wówczas prawda, niestety Death Metal się zmienił! W tym czasie tutaj, w Los Angeles, Sadistic Intent był dosłownie jedynym oldschool death metalowym zespołem i jak wspomniałem, czasami ludzie starali się nas zdyskredytować lub przeszkadzać. My jednak pozostaliśmy na scenie i nie ugięliśmy się pod naciskiem innych, pozostaliśmy wierni naszym ideałom! Black Metal miał więcej wspólnego z oldschool death metalem i czuliśmy się bardziej jak w domu w Black Metalowym undergroundzie niż nowoczesnym tech death metalu. Niektóre
z zespołów death metalowych, które zaczynały w undergroundzie w latach 80-tych obok nas dostały kontrakty i opuściły podziemie, trafiały do wielkich magazynów czy nawet do MTV. Podczas gdy my  przebywaliśmy w Black Metalowym undergroundzie, następnie byliśmy jednym z niewielu oldschool death metalowych zespołów pozostałych na scenie i to było trochę dziwne, bo rzeczywiście nie pasowaliśmy raczej do kryteriów nowszej fali Death czy Black Metalowej  w tamtym czasie. Można powiedzieć, że w zasadzie byliśmy zawieszeni w próżni między nimi. Ponieważ znani byliśmy jako zespół death metalowy, niektóre Black Metalowe 'ziny rzeczywiście mogłyby powiedzieć nam "chcemy Sadistic Intent, ale nie możemy zaprezentować Was, ponieważ nie jesteście Black Metalowi"! Strasznie nas to wkurwiało i tłumaczyliśmy wówczas, że Death Metal ma takie same korzenie jak Black Metal i zasadniczo również przywołuje ciemność! W końcu zaczęliśmy być prezentowani coraz częściej w Black Metalowych zinach, i pamiętam, że kilka z nich twierdziło "my tylko prezentujemy Black Metalowe i prawdziwe Death Metalowe zespoły jak Sadistic Intent"! Po chwili oldschool death metal zaczął powracać i z perspektywy czasu, jestem dumny wiedząc, że poszliśmy pod prąd, pomagając przełamać pewne bariery. Wierzę, że jednym z powodów,
że Sadistic Intent miał lojalności na międzynarodowej undergroundowej scenie jest fakt, że choćby teraz odpowiadam na Twoje pytania. Kiedy ludzie mówili: Death Metal jest martwy, włączając Heavy Metal w ogóle do mainstreamowych mediów na początku połowy lat 90-tych, nie, nigdy nie myśleliśmy o odejściu, jeśli coś nas motywowało to mówienie „pieprz trendy i utrzymaj konserwatywny Metalowy kult przy życiu” !!!

P: Kiedyś tapetrading był formą rozsiewania metalowej zarazy, poznawania ludzi kochających taką samą muzykę, teraz jest internet, mp3.... wszystko dużo prostsze, na wyciągnięcie ręki. Co Ty o tym sądzisz ? Czy byłeś tapetraderem? Czy ściąganie muzyki z internetu uważasz za złodziejstwo?

Masz rację o tape tradingu, to było wiele lat temu. Pamiętam, że w tamtych czasach wielu ludzi używało maszyn do pisania , pamiętasz te maszyny? heheh (Sam na takiej pisałem swojego pierwszego zina hehe- przyp. P.) Wracając do lat 80tych to faktycznie trochę się w tamtych czasach wymienialiśmy, tak robiło wielu undergroundowych Metali rozsianych po całym świecie. Jeśli zdarzyło mi się dostać zdubbingowaną kopię kasety z wydanego winyla, byłem naprawdę bardzo zadowolony. Mogłem wtedy poszukać go i kupić! Oczywiście Internet całkowicie zmienił wiele rzeczy w porównaniu do lat 80-tych, ale w pewnym sensie, to co ludzie robią dzisiaj przez internet, to jakby rodzaj tej samej koncepcji co kiedyś. Muzyka jest kopiowana i rozprzestrzeniana. Na ile jest to złodziejstwo? Niektórzy twierdzą , że jest, a niektórzy argumentują, że nie. Mogę szczerze zrozumieć obie strony, ale jak powiedziałeś o tape trading i rozprzestrzenianiu Metalowej zarazy, wciąż przypomina o undergroundowych zespołach takich jak my. Powiedzmy, że pobierający cieszą się muzyką, ale nie kupują faktyczne vinyli lub CD, to przynajmniej muzyka jest rozpowszechniona i szanse że dany zespół zostanie szerzej poznany- będą rosły, że oni będą chcieli zobaczyć zespół (zespoły) na żywo i kupić jakiś towar. Wiem, że na pewno w ten sposób rozprzestrzenia się nasza muzyka i myślę, że to tworzy dodatkowy popyt, który ostatecznie pomógł nam dotrzeć z koncertami do różnych krajów.

P: Ostatnio udało mi się kupić "Impending Doom..." 12" picture disc podobno wydany przez Wasz fan klub. czy wiesz coś na ten temat, czy wiesz coś o jakichś fan klubach Sadistic Intent?

Nie, nie byłem świadomy tego "fan klubu". Bootlegowanie muzyki to nowy przekręt, teraz oni są oficjalnym fanklubami! Z jakiegoś powodu dla kogoś naciśnięcie klawisza i sprzedawanie naszej muzyki, a następnie twierdzenie, że to jest wydane przez nasz fan klub wydaje się jeszcze bardziej podstępne niż typowe nielegalne wydanie. Skoro oni twierdzą, że są naszym fanklubem, powinni co najmniej wysłać zespołowi kilka kopii !! Idąc dalej, kiedyś słyszałem, że mieliśmy fanklub w Japonii, ale nie wiem zbyt wiele o nim- nawet jeśli wciąż istnieje.

P: Wciąż gracie koncerty, Wasza działalność jako zespołu nie jest zawieszona, więc powiedz mi jakie są plany Sadistic Intent na A.S. 2014 / 2015?

W tej chwili mamy ustawioną dwutygodniową trasę w USA, powiedziano mi, że będzie to 15 dat skoncentrowanych na środkowo zachodnich stanach, wschodnim wybrzeżu i południowo zachodnich regionach kraju. Nie mieliśmy trasy po USA przez wiele lat, ponieważ w rzeczywistości jest to trudny kraj do jej zorganizowania. Undergroundowa scena zawsze była tutaj rzadka i niezbyt silna w porównaniu do innych krajów. Mieliśmy trasy koncertowe ale wydaje mi się, że wszystko się zmieniło. Wygląda na to, że USA teraz doszło do siebie. Zostaliśmy zaproszeni do zrobienia tego tourne w USA i wcześniej mieliśmy potwierdzone większość dat i miast, które chcą zarezerwować Sadistic Intent, więc zdecydowaliśmy się na to. Wkrótce będziemy mogli się przekonać jak stany wyglądają pod tym względem obecnie. Zatem wygląda na to, że mamy 3 lub 4 daty ustawione w  Meksyku, od Mexicali, Monterrey i w tej chwili Guadalajara jest prawie potwierdzona. Były pewne rozmowy o możliwości wystąpienia w Europie i dobrze to wygląda, jednak nic nie jest na obecną chwilę potwierdzone. Jest też szansa, że będziemy z powrotem w Europie w okresie 2014 lub 2015.

P: Skoro wspomnieliśmy już o koncertach.... jakiś czas temu graliście tour po Meksyku. Jakie są Twoje wrażenia odnośnie tego kraju i maniaków metalu tam żyjących?

Cóż, pierwszy raz mieliśmy trasę w Meksyku w 1991 roku, zatem wróciliśmy, nie bardzo wiedząc, czego się spodziewać. Byliśmy zdumieni! Meksyk jest dość dużym krajem, więc rzeczywiście wszystko zależy od tego, do jakiego miasta się udasz. Ekstremalna Metalowa scena jest tam stosunkowo silna. Mam wrażenie, że region katolicki jest tam bardzo mocny, możesz zobaczyć wiele kościołów w Meksyku. Uważam, że niektórzy z fanów tam łączą się z metalem, jako rodzajem buntu przeciwko kościołowi. Ogólnie mówiąc, fani są oddani nie tylko mainstreamowym zespołom, ale także undergroundowym. Myślę, że można powiedzieć, że niektórzy z metalowców tam są maniakami! Pamiętam pewnego razu widziałem faceta mającego wycięte logo Sadistic Intent na plecach nożem! To było bardzo krwawe, to jest poświęcenie!!

P: Muzyka metalowa to pasja, której sie poświeciłeś. Zajmując się wytwórnią, Sadistic Intent, pewnie nie zostaje Ci już dużo czasu na życie prywatne. Opowiedz kim jesteś na co dzień, jak udaje Ci się pogodzić muzykę z resztą życia?

Cóż, prowadzenie sklepu z płytami jest rzeczywiście bardzo czasochłonne. Oczywiście Sadistic Intent zajmuje trochę więcej czasu, a więc tak, zgadzam się, nasz osobisty czas jest nieco ograniczony. Dla ludzi, którzy znają lub spotkali mnie, jestem w zasadzie takim samym facetem, ale jestem typem samotnika, obecnie z rodziną...

P: Dziękuję Ci za ten wywiad. Powiedz czego życzyć Tobie i zespołowi ? No i oczywiście ostatnie słowo do fanów należy do Ciebie.

Dziękuję Ci Przem! W miarę możliwości życzę sobie, żeby prawdziwy Metal był nadal rozprzestrzeniany jak zaraza i żeby Sadistic Intent był tam jedną z sił kształtujących ciemność! Do fanów: naszą wdzięczność kierujemy do was wszystkich, sprawiliście, że nasze doświadczenie z tym zespołem jest większe niż kiedykolwiek oczekiwaliśmy !! Czcijcie  Metal, do śmierci !!!


With no introduction bullshit this time – an interview with Portuguese Archaic Tomb, evil souls responsible for creating the best death metal demo I’ve heard from that country in years. I was talking to D.S. Listen to the voice from the tomb.

First of all : cheers man! I’m Just having a cold beer, hope you’re sipping one as well replying the questions.


I’m drinking wine actually, while listening to Hyperdontia’s Nexus of Teeth album. This is fucking sick man! I’ve just ordered my copy to Me Saco Un Ojo, along with some other goodies like Merciless’sThe Awakening, Spectral Voice’s Necrotic Doom CD and new Intemperator’s demo.


Wine you say? What kind of? Do people in Portugal generally prefer wine to beer or vodka? If it comes to Poland, it’s anything that kicks the head is what counts haha!


Well, regular table wine, from a demarked Portuguese region called Pias. This place is located in Alentejo district, a region with high quality wines for a very cheap price. I travelled once to Dublin for a fest, organized by Invictus Productions by the way, and I was wondering in the town and found a wine shop with a lot of varieties. There was a huge wall with wines from the entire world: Australia, Chile, France, Italy, Spain, etc, and Portuguese wines were there also, right in a corner, like the ugly duck in the lake. French and Chilean wines were fucking expensive like for some other countries, and the Portuguese wines were the cheapest. And the truth is that, is not because of the cheap quality, but because of the relative cheap life standards in Portugal. So I was actually wondering, are the Portuguese wines that bad? Not really. As good as any other. If you want cheap and good wine buy Portuguese, you won’t be sorry I guarantee you. So basically there’s a lot people drinking wine rather than vodka certainly. There’s no fancy culture on vodka here. It’s an occasional drink, sometimes to make cocktails. On the other hand, beer is normal here too but there are just a few main brands, unfortunately. The good thing again is that is very cheap as well. You can drink several liters of beer with less than 10€!!! And then there’s a lot of good brandies. Cheaper than a ninety-year-old whore. The first time I got drunk in my life I drunk 4 glasses of one of those brandies and I spent 2€. Fuck, that was cool, ahah.To make the story short: If you want to turn into an alcoholic badass, move in to Portugal!! ARGGHHHH


Portugal is not much metal country if it comes about the music. So how come you became interested in those ugly tunes? Was there any Portuguese band that had influence on you, recently or in the early days?


Portugal is not indeed a country known for metal bands and for any kind of scene or whatever but, truth must be said that there are some pretty good bands in Portugal, especially in some genres I follow. But before I go into that let me tell you that I started listening to metal in the early 90’s, when I was just a kid. And there are no surprises here. I guess mostly people starts to get interested in this world from the classics Maiden, Sepultura, Metallica and so on. Honestly I just came across with bands like Venom, Bathory and the likes quite after I listened to Morbid Angel, Napalm Death, Deicide and Slayer. I know I’m a weirdo. Anyway, I think I pretty much listened to every kind of metal. In Portugal, in the early 90’s there were some sick bands I followed somehow (information wasn’t easy to get like nowadays!), and I’m talking about bands like Thormenthor, (early) Sacred Sin, Grog, (early) Moonspell and (early) Disaffected and Decayed. There were some other acts I enjoyed but I believe those were the major for me at the time. Nowadays I highlight some really cool bands like FiliiNigrantiumInfernalium (one of the most psycho-necro-black-metal bands of all times), Ravensire, Midnight Priest, Tod HuetetUebel, Festering, Infra,Ironsword,Irae, Summon, Pestifer, Onirik, Corpus Christii, etc, just to name a few.But in fact, in recent years, you might be aware that Portugal became somehow noticed by black metal bands with numerous acts of infamy and an incredible putrefaction feeling. I’m sure you’ve heard of Black Cilice, Candelabrum, Israthoum, Monte Penumbra, Mons Veneris, Lux Ferre, InThyFlesh, Satanize, etc. So, overall, in a way or another I get influenced by what happens here. Albums that come immediately to my mind are Decayed’s Conjuration of the southern circle, Thormenthor’s Dissolved in Absurd, FiliiNigrantiumInfernalium’s Era do Abutre and more recently Infra’sInitiation On The Ordeals Of Lower Vibrations.

What was your first experience with death/black metal music? Who infected you with it and what is your number one classic from the old days, the one that you return to regularly?


This question is obviously difficult to answer, but I dare say that probably one of the most remarkable death/black experience I had was Deicide’s debut. It is record I still return now and then and still enjoy it. Other than that, and maybe not so obvious are Amorphis’sThe Karelian Isthmus of ’92, Darkthrone’sSoulside Journey, Tiamat’s Sumerian Cry, Emperor’s In The Nightside Eclipse, Dissection’s Storm of the Light’s Bane and so many others (tomorrow the list would be different). 


Man, you’ve just enumerated very similar albums that I would (among others).  Do you still follow those? Some of them still play similar music (Deicide) but at drastically low level, some others (Amorphis) totally changed their style. But there are still bands from the 90s that keep the face, like Napalm Death or Immolation.  Has your taste as a listener evolved through the years, or would you rather call yourself an orthodox?


I really don’t follow those bands anymore, not even Darkthrone. I mean, there are cases I eventually still follow but I think there must be very few examples. Maybe Immolation, Incantation, Napalm Death, Candlemass, King Diamond or even Immortal now. But mostly of those references for me were momentary, as what they play today has nothing to do with what they used to be. How can we compare Samael, Rotting Christ, Sepultura, Satyricon, Therion, and so on, to what they are today? No way. And eventually my taste also evolved through the years. When I look to some CDs/LPs of my collection that I bought when I was younger I think to myself what the fuck are they doing there. But, I guess that’s a normal process till you finally find the sound that really identify yourself.


What is the origin of AT? I mean when did the idea of having a band first came up and who was the initiator? Was it difficult to find the right people to complete the lineup?


Well, the idea was born years ago in a culmination of friendship with Deimus (the drummer). We know each other for a long time now and we’ve spoken since then to found a death metal bandov death. Unfortunately, over a decade has passed due life circumstances before we actually gathered in a rehearsal room, few years ago, in 2015 to be more precise. Finding members to play with us wasn’t difficult at all. D.C. is also a great friend and a fantastic musician so we invited him to join the ranks and he promptly accepted the challenge of playing bass. A.C. just worked on a few samples for the demo so, right now we are a power trio and we want to keep this way. Ideas are discussed in a simply manner, straightforward and the processes are smooth and clean. No bullshit. Just Death Metal.


How long did it take you to complete and record the material to your debut demo?


Things started moving in the right direction (of Satan) around 2016 and the songs to Congregations for Ancient Rituals were written and arranged since then. As all of us are busy as fuck (we just can’t stop drinking and listening to blasphemous records!) the process took a bit longer than we thought but to be honest, I think the songs matured a bit more. The recording was fast though and the mastering too. We knew exactly how we wanted to sound like and that made our life easier I guess. Basically we recorded Congregations…in our rehearsal room (Rock n’ Raw Estúdios) and in some other pits of carnage to which we are quite familiar with. This way there was no pressure at all, we took the necessary time to make it and at the end we’re quite satisfied with the final result. It sounds obscure, heavy, cavernous and putrid. Just the way we wanted. Fuck yeah!


What is the Rock n’RawEstudios? You say it’s yours, so do you also record some other bands?


Rock n’RawEstúdios is not mine, it’s just the place where we rehearse. The place was born few years ago and it’s located in a very active region of Lisbon in terms of bands. Great bands rehearse there regularly like Ironsword, Decayed, Corpus Christii, Ravensire, Process of Guilt, Summon, Irae, Necrobode and many others and recently has become also a reference studio for recording in Lisbon. The conditions are really cool and the owner is a very versatile guy and a good friend, so we really feel like at home.


The recording sounds massive, like an album really, not a demo. Why didn’t you decide to record one-two more tracks and hit the world with a full length?


We really didn’t want to start with an album. We felt we needed to record a Demo/EP to introduce our art. In its almost 30 minutes long we believe the songs display enough diversity within what we wanted to create. We don’t establish any boundaries to our creativity and that was somehow visible in Congregations… The Lord is the leader and master of all darkness. Therefore, He will give us the right inspiration to create an album when the time is due. 


What is your way of listening to the Lord? Do you perceive Him as a supernatural feature or is he the embodiment of your thoughts? Like “Do what thou wilt”?


Beelzebul is in everybody’s heart. He runs in every vein. Fighting and against what’s good. Good is Evil, like God. There’s nothing supernatural here, as this is born with anyone. It’s quite human actually. The way of listening to Beelzebul is to listen to yourself and reject the obvious, the subjugation, the moral and the weakness. But I also believe this energy might be transformed as soon as you’re Death. You rot, you decompose into something. Beelzebul invades others’ hearts in the form of perverse sadness and joy, in many forms. And those forms are taken in many ways. These ways to find Death are the false convictions and ignorance of the flocks. And my way to listen to the Lord is to observe. Observe the madness and despair of the deceivers. 


Why did you choose Caligari Rec? Did you contact them or they asked you to release the demo? Are you satisfied with what they are doing for the band?


Caligari is one of my favorite tape labels and since the date it was founded I came across with amazing bands I started worshipping. I really respect the work its owner makes and for me became obvious to whom to write inquiring about their interest in releasing the Archaic Tomb demo. Very fortunately Caligari fiercely embraced this band and maybe because of that you’re making these questions to ustoday. Unexpectedly, Caligari released the demo in cassette tape and CD formats and we couldn’t be more pleased. 


Caligari release mostly tapes. What do you think of this medium? Do you collect tapes? Don’t you think it is a kind of “fashion” to become more oldschool?


I don’t think is a fashion to become whatsoever, because from my point of view is a normal thing. I buy/record tapes since I remember and I never stopped using them. I still have the tapes I used to record radio programs so I could listen to new bands later on. I still buy tapes and to be honest is one of my favorite formats. There’s a cult and ritual intrinsically related to tapes that is strongly bonded to metal history and culture. The sound couldn’t be better for me. I love the dirty analogic sound of it, and I wouldn’t change to anything else when it comes to listen to demos, live rituals and rehearsal tapes. Anyway, FUCK hipsters and fucking fashion baby-boys. The cross will come upon them.


Did you also use to record radio programs? I remember spending eves and nights recording some polish programs… What were those you used to listen to? Do you have a radio station or TV that plays that really heavy metal tunes in Portugal?


Yeah I used to record radio programs, but not many though. There was 2 or 3 main radio shows in my region, but there were other cvlt radio shows. One of them was called Empacto, emitted by a cvlt personage in the Portuguese underground: Mr. Kepler. But unfortunately I just got to know the existence of this radio show few years ago, post-mortem. Death is everywhere, even for radio shows. Nowadays I still can recall 2 or 3 radio stations passing metal and some interviews to local bands but honestly I don’t have time or patience anymore to listen to it. In the TV there are no Metal shows whatsoever. The closest we have is a TV News channel (CMTV) that illustrates hilarious death and murdering to the exhaustion.


What is the response to the demo? I guess it’s megapositive, as the material is really worth wider interest.


Some people like it and most people hate it. Nevertheless there have been really good reviews! But we don’t care much to be honest. We make music to ourselves, for our own joy. If someone will enjoy our visions of death then we’re honored with it but we won’t go on fake hysteresis. Let’s keep our bare feet on the ground and follow the stream and see where it takes us. Our main goal is to make music we like and explore the thematic we’re fascinated with. Everything else is a plus.What was the first review you got to the demo? What was the feeling before you started reading it? Were you afraid of what would people think about it or you were certain it is a kick in the nuts?


I’m not sure what was the first public review but the first mentions to Archaic Tomb ended up to happen in sites like Cvlt Nation, NoCleanSinging, Toilet ov Hell, and the likes so, yeah, we were kind of surprised for being featured in so illustrious webzines. I believe Caligari Records had an important role on this and that has to be highlighted. Anyway, we weren’t expecting anything really so, like I said before, all the good reactions are satisfying of course but they won’t influence any aspect in our path. We know what we want to create and that’s the most important for us. 


Have you had any response from Poland? I know there are some maniacs that really appreciate your tunes.

Hm…that’s a good question. I have no idea. If you google for a review there’s a lot of them but I couldn’t identify any from Poland. Maybe you’ll be first?


What do you feel if people compare you to older bands? I’m not going to give you the names that come to my mind, do it yourself. And tell me if it honors you more, or annoys?


Comparisons are inevitable. People do it all the time in order to have a spatial musical reference, just to know where to place X or Y band. I have no problem with that at all. People can compare AT to older bands, new bands whatever, that’s part of each knowledge and perception and it’s a very personal view. Just like the reviews. Every review is personal and cannot be taken as granted to anybody else. I do understand that you see old-school influences in our music but honestly I think we are more influenced by what’s being done nowadays than before. I certainly get into VON, Beherit, Celtic Frost, old-Therion and old-Tiamat or even Black Sabbath, but I find myself listening to a lot recent stuff that I really like. Amazing bands like Cadaveric Fumes, Bölzer, Grave Miasma, Dead Congregation, Black Crucifixion, Sartegos, Tod HuetetUebel, Urfaust, Teitanblood, Malthusian, Possession, Cult of Fire, Malokarpatan, Spectral Voice, Desecresy, and a big etc, are only some of my main influences nowadays. For example, Abiogenesis by Burial Invocation. What a monster of an album! Fuck! Does that influence me?? Well, perhaps. The only common factor is definitely darkness and somber atmospheres meeting good music. 


There are 2 types of musicians, those who follow the scene and get inspirations from it openly, and those who don’t give a fuck about other bands and concentrate rather on putting into tunes whatever plays in their dark souls. What type of musician are you?


I don’t think that there’s people who doesn’t give a fuck about other bands. Even that can be considered a trend or influence. Otherwise they would create something completely out of metal music. There’s always a boundary (even if tenuous) and the main genres are now created. I can’t see much more evolution on metal music than this (call me a dumb ass). But answering your question, when I write for AT I don’t limit myself at all. If I feel that a black metal riff fits in the music so why not to use it? You might have realized we don’t play plain death metal, and you can listen a bit of doom and black metal in our music as well… this is part of our perception of what we want to design. Is it creative? Is it different? I don’t know, you tell me. We just follow what feels right at the moment. As you could read on the previous answer, I myself don’t listen to only one genre, as that would be boring as HEAVEN. So, now I leave you a question: A blend of genres is a creative process or only an imitation of other bands?


I’d say it depends how you combine all the ingredients and how much you add from yourself. Which band would you call original lately then? Which of them gave you a real kick in the ass, even if their music is based on something, that had been already played? To me they would be all those Portalish bands.


There’s definitely a lot cool bands coming up and it’s hard to say what indeed kicked my ass lately but I think you might right. Bands in the same vibe of Portal, Chthe'ilist, and the likes are impressive and stand out by their massively constructed wall sound. There’s not much new on there in my opinion, just a matter or intensity and sound engineering that eventually was hard to reproduce decades ago. But there are really unique albums lately that stretched the boundaries of some genres like Bölzer’s Aura, Howls of Ebb’s Cursus Impasse: The Pendlomic Vows, Onirik’sCasket Dream Veneration, or even the eclectic Wolvennest (call me a CVNT – Is this metal? I don’t even know).


You have “Tomb” in the band’s name. many bands have the graveyard names, do you sometimes attend graveyards to catch the inspiration to your music, to feel the omnipresent death? If not, what is your secret place where you feel inspired?


Graveyards certainly inspire me. I do visit graveyards now and then, mainly for the feeling you get walking beside those authentic pieces of art that contains the last remains of so many damned souls. It’s quite interesting also to figure out who’s there and what they were in life. At the end, no matter what you do in your life, you’ll be just a pile of bones and dust, feeding the worms and propitiate rejoice in the stench of your own dead body. 


What inspires you most while writing lyrics? Do you think a regular listener of AT should read them or you don’t care?


The main inspiration to our lyrical content is basically the atrocities and the ways that religions endeavored in name of (whatever) God. We like to explore the evil side of subjects like human sacrifices, religious judgements leading to death, occult rituals to ancient gods and so on. The way humanity always found death to be part of any cult in any part of the world is something wickedly glamorous. Punishment and suffering are conditions that always walked side by side to humanity. Pain, agony, ignorance, madness, fear, arrogance, faith and evil are only some of the weaknesses to find in our lyrics so if you identify yourself with these values, please make sure you read our message.

The digital download I got after purchasing your demo contains a bonus track “Self-Immolation”. Why didn’t you include it on the CD release? It’s a great track of a band I hadn’t known before.


Well, initially this track was not meant to be part of Congregations for Ancient Rituals. The idea came up later when we thought on re-issuing the demo after being sold out in 3-4 months in Caligari. So, to make a slightly different edition of the demo, CavernaAbismal Records released the demo with that extra track. Self-Immolation is a song by Thormenthor, a cvlt band in Portugal who had destroyed a lot stages around here in the ‘90s. Their attitude and music were perfect at the time, and this cover is nothing but a small tribute to their legacy. Hails THORMENTHOR! I wish these guys could return, shit! By the way, Congregations For Ancient Rituals will be released in LP format by Duplicate Records/CavernaAbismal, next year, and this track is going to be included. 


The cover art of your demo is simple and devilish, it screams it’s not music for Christians. What’s your attitude to religion of any kind? Do you feel religious repression in your country?


This music is certainly for Christians. That’s the only way to educate them and make them feel how ridiculous the Catholic Christianity has become. The same for all the other religions, especially the desert religions. Every kind of Islam-Christian-Judaism religions are nothing but addle-heads fanaticism for weak minds and souls. It clouds peoples’ minds and hearts. It’s the worst nightmare in the history of human kind. Satan worshipped cannot be anything else than the rebellion against all those religions and the negation to stupidity, ignorance and institutionalization of religions! Nowadays I don’t feel any religious repression in Portugal. Young people cares less and less about Christ even if they say they are Christians. It’s only a cultural thing. Like Christmas. What’s Christmas today? – An occasion and time to spend with family and make the kids happy. What the fuck. It’s just cultural, not religious anymore. Ah, and there’s Fatima of course: the great apparition of Lady Mary in front of young shepherds, in 1917, revealing the famous secrets. Is it real?? – Is as much real as people wanted to be. F.O.A.D.!


Man, I must tell you I knew a guy who was a christian listening to metal music, and you know what? Once he admitted, he had to confess from listening to Slayer and asked the priest if it was right? So do you really believe there’s any change Christian fucks can listen to this kind of tunes and have any thoughts? No shit!


I do not know anyone that listen to metal and goes to the church honestly, so I can’t say anything about it. But I do believe many kids who had a Catholic education will change their minds after listening to metal. I was baptized, like most the kids in the past and I assisted masses till the age of 9, maybe. I guess I didn’t have a choice or even opinion about it. Just after that age, when you start seriously thinking by yourself and your own believes, and you have the capacity to search impartial information things get different. And so, like me, there are certainly many fuckers out there. Listening to metal opened up my mind and changed my life drastically with all what involved, including the subjects and philosophies explored.


Have you managed to play many shows in or outside of your country so far? Any plans for the future concerning live performance?


We only played live once atMasmorra Fest, this summer and we felt really good. We were fucking thrilled to play alongside with FiliiNigrantiumInfernalium, Balmog, Summon, Flagelador and Martelo Negro, all bands we deeply respect.We will play next year again, and we are certainly open to play throughout Europe soon but I believe is still early for that. We have some new releases in the pipeline, which I believe will give us some more visibility and probably call the attention to some foreigner promoters. Possible visits to other countries now include the UK, Hungary, Spain and perhaps Germany. We would love to go Poland also of course, a country I never been!


Do you know any bands from Poland? Which do you value most?Come man, of course I do know bands from Poland. Who never heard of Master’s Hammer doesn’t deserve to live!!! --- ahaha. Just joking. Poland was always a prominent country in terms of metalov death. Besides all the superstars: old Vader rules! Decapitated, Christ Agony, Behemoth, Pandemonium, and the likes I’m a great fan of bands like Mgla, Cultes Des Ghoules (stunning band!), Blaze of Perdition, Doombringer (so good!), KultMogil, Chthonic Cult, Loathfinder, Death Like Mass and Outre (another amazing act). Graveland is also cool, I have a lot of albums but I’m not really listening to that kind of stuff nowadays and Evilfeast is also very, very good. Evilfeast is probably one of the most haunted black metal projects I ever heard. Ah, and Throneum of course!! Veterans as fuck! For me they are the Polish Nunslaughterahah. Another band I wish they could do something else is Abysm. I think the band has a lot potential but as the guy moved to the UK I believe things got a bit swampy. AH, and just for the record. I don’t like Batushka. So much for visuals and so poor for music. Have said (just my opinion)! 


If you could change something in people’s minds, like inject them one thought, what would it be?


As we all need to die one day, let’s fuck and drink in clerical orgies till ejaculating the blood of Christ!! Die in Pain and live in Luxury!   


By the time the new issue of R’Lyeah will be released you may have recorded a new material. Are you already working on it? Have you got any tracks completed?


We do have new material recorded right now. We are just working in the layout right now. This new material is a split 7’’ with Cryptworm, a band we feel quite close for the friendship and for the good music they make. Make sure you go to listen this band if you’re death metal fan, in the old school way. This split will be released by Blood Harvest in vinyl and cassette. As I said before the demo will be also released by CavernaAbismal/Duplicate Records in LP. Other than that we are working in more material to release probably in an album but I can’t say much more about it right now.


Thank you so much for your time man, hope the questions were not too silly as for a drunk interviewer haha! Hope to meet you one day on a gig in Poland. Any last words?


The Lord forgives you as you’re a sinner! Thanks for your time and for the killer support! Hope we could step in Poland one day and meet you personally, till then don’t forget to rotten your guts and heal it with large amounts of alcohol. Cheers!

-          jesusatan


Za kilka tygodni we Wrocławiu odbędzie się druga edycja Into The Abyss Festival. Obsada imprezy zapowiada się nader imponująco. Poza takimi nazwami jak Possessed czy Sadistic Intent, na scenie pojawi się także słowacki Malokarpatan. Jeżeli ktoś jeszcze nie miał okazji zapoznać się z ich niedawno wydanym debiutem „Stridźie Dni”, a wielbi wczesny Venom / Bathory, to czym prędzej powinien swój błąd naprawić. A w międzyczasie może sobie przeczytać,
co poopowiadał mi przed pierwszą wizytą w naszym kraju główny założyciel zespołu – Adam.

Malokarpatan narodził się w 2013 roku, lecz zanim do tego doszło, udzielaliście się w innym blackmetalowym tworze o nazwie Remmirath. Co sprawiło, że zaczęliście przygodę pod innym szyldem?

Nawet później, bo w 2014, ale jesteśmy starymi przyjaciółmi i mamy podobne muzyczne pasje, więc wszystko poszło gładko. Większość kompozycji na „Stridźie Dni” to stare numery, które od długiego czasu planowałem nagrać z jakimś projektem zainspirowanym latami ’80. Z przypływem lat słucham coraz więcej klasycznego metalu, więc był to poniekąd naturalny proces. Remmirath to z kolei bardzo eksperymentalny zespół, pod wieloma względami odmienny od Malokarpatan.

Czy fakt, że troje członków Remmirath gra obecnie w Malokarpatan ma świadczyć o tym, że to właśnie nowy projekt jest dla was obecnie priorytetem i na nim się skupiacie?

Tak. Malokarpatan został zapoczątkowany jako mój projekt solowy, ale naprawdę świetnie bawiliśmy się nagrywając ten materiał i kiedy album otrzymał (zupełnie zresztą nieoczekiwanie) sporo pozytywnych recenzji a my ofert koncertowych, postanowiliśmy przekształcić się w pełnowymiarowy zespół. Jestem nadal bardzo zadowolony z drugiego albumu Remmirath, jednak w pewnym momencie znużyło mnie tworzenie zbyt złożonej, eksperymentalnej muzyki. Nagrywanie z Malokarpatan mogę więc porównać do powrotu do domu po długiej podróży i zajęcia miejsca w wygodnym fotelu. Mam w planach kolejny album Remmirath w przyszłości, jednak na chwilę obecną jesteśmy całkowicie pochłonięci światem Malokarpatan, a dobrze mi w nim.

Debiutancki album został wydany najpierw w Hexencave, aby zaraz potem Invictus Prod. wypuściło winylową jego wersję. Nie byłoby wygodniej wydać wszystkich formatów w jednym miejscu?

Z Hexencave umówiliśmy się jedynie na wersję CD (choć później wydał też dla nas kasetę). To malutka wytwórnia prowadzona przez jednego z naszych przyjaciół i jej możliwości w porównaniu do Invictus są niewielkie. Kiedy więc pojawiła się oferta z Irlandii na wydanie vinyla naturalnie ją zaakceptowaliśmy. Nasz następny album również zostanie wydany w Invictus.


Istnieją także dwie wersje kasety z waszym materiałem. Jest między nimi jakaś różnica? Duże było zainteresowanie tym formatem?

Pierwsze wydanie kasety było specjalne, ściśle limitowane, w zasadzie tylko dla kasetowych fetyszystów. Miało nietypowe opakowanie i wkładkę z obrazami tradycyjnych, słowackich, folkowych masek. Drugie wydanie przez Hexencave było już standardowe. Obie wersje zostały już wyprzedane, jednak mając na uwadze niewielki nakład tego nośnika, nietrudno jest znaleźć garstkę fanów tego typu wydań.

Kto był pomysłodawcą konceptu Malokarpatan? Mam tu głównie na myśli  całą tą folklorystyczną otoczkę. Że nie wspomnę o tym, iż dialekt, w którym śpiewacie to też ewenement na scenie.

To akurat mój pomysł, bo jak już wspomniałem Malokarpatan był na początku moim solowym projektem. Zainspirował mnie do tego Temnohor, który w swoim solowym projekcie również lekko się ocierał o folklor. Bardzo spodobał mi się sposób, w który wykorzystywał stary zachodniosłowacki dialekt. Brzmi to zdecydowanie bardziej surowo niż formalny słowacki, więc według mnie doskonale pasuje do muzyki blackmetalowej. Jeśli chodzi o koncept, to dorastałem w otoczeniu starych słowackich opowieści ludowych i mitów, i zawsze dogłębnie fascynował mnie ich świat. Kiedy zastanawiałem się nad tekstami do mojego projektu, historie ludowe wydały mi się jedynym odpowiednim i logicznym źródłem inspiracji, mimo iż są one też najczęściej wykorzystywane przez wiele wieśniackich zespołów folk metalowych.  Zarówno w warstwie tekstowej jak i muzycznej staramy się przywołać coś, co mieszka głęboko w mrocznych zakamarkach europejskiej psychiki. Pozytywne reakcje jakie otrzymujemy utwierdzają nas w przekonaniu, że robimy coś słusznego, zwłaszcza , że bardzo często pochodzą z odmiennych kulturowo rejonów świata.

W tekstach do „Stridźie Dni” jest mnóstwo pijaństwa. Wyobrażasz sobie życie bez alkoholu? Czy choćby zagranie/obejrzenie koncertu bez wychylenia przynajmniej kilku piwek dla dobrego humoru? Dla mnie metal i alko to małżeństwo doskonałe.

Ciężko mi to sobie wyobrazić haha! Kiedyś musiałem powstrzymywać się od picia przez jakiś miesiąc czy dwa, ze względu na przyjmowane leki –  było totalnie do dupy. Słowacy, tak jak i Polacy, są narodem ostro dającym w palnik, więc naturalnym są nasze odniesienia do tego w tekstach Malokarpatan. Obecność pijaństwa jest zauważalna w naszych tekstach i muzyce, bo zazwyczaj odbywamy próby, nagrywamy i występujemy pod silnym wpływem procentów. Upojenie alkoholowe pozwala zrzucić społeczną maskę noszoną na co dzień i budzi w tobie bestię. Album Bathory „The Return”, który był jedną z głównych inspiracji przy tworzeniu „Stridźie Dni”, również został nagrany w pijackim szale i to doskonale słychać. Black metal jest brzydki, bestialski i ma śmierdzący oddech nawet w swoich najspokojniejszych i najpiękniejszych momentach.

Wasze koncerty są dalekie od stereotypowych. Jesteście na scenie bardzo statyczni. Prawdę mówiąc, wyglądacie jak byście odbywali próbę a od publiczności oddzielał was wysoki mur. To dość spory kontrast, bo sama muzyka nie skłania do zajęcia miejsca przy stoliku lecz do wesołego, diabelskiego tańca.

Wciąż nad tym pracujemy i pomału idzie ku lepszemu. Nie należymy do zbyt wylewnych ludzi lubiących biegać i skakać po scenie jak gwiazdy rocka, nie lubimy udawać kogoś, kim nie jesteśmy. Spożycie dostatecznej ilości alkoholu przed występem pozwala nam na wejście w odpowiedni nastrój, a podczas naszych wczesnych koncertów nie mieliśmy zbytniej okazji żeby się nawalić, ze względu na wczesną godzinę ich rozpoczęcia. Inna rzeczą jest to, że według mnie ludzie obecnie o wiele bardziej zwracają uwagę na drugoplanowe rzeczy, takie jak habity czy kadzidła na scenie, albo jakiś zjebany frontman przypominający zachowaniem corpsepaintową wersję Davida Lee Roth. Może w porównaniu do takich kolesi faktycznie jawimy się jako nudny zespół, ale jesteśmy szczerzy w tym co robimy, a to stanowi dla nas priorytet.

Znajomy stwierdził ostatnio, że z taką prezencją bardziej pasujecie na wiejskie wesele niż metalowy gig. I tak się zastanawiałem, czy gdybyście faktycznie dostali propozycję – zagralibyście w wiejskiej remizie?

To zabawne, bo nasz basista w rzeczy samej grywał zawodowo na wiejskich weselach gdy był młodszy. Zdecydowanie, pisalibyśmy się na taką imprezę, choćby dla jaj. Myślę jednak, że nie trafilibyśmy z naszymi dźwiękami w gusta głownie religijnych i konserwatywnych wieśniaków. No chyba, że dorzucilibyśmy do repertuaru kilka kawałków Modern Talking?

W waszej muzyce słychać tonę riffów, które kiedyś zostały już zagrane. W zasadzie utwory Malokarpatan brzmią jakbyście pokradli kilka riffów tu i tam, i zrobili z nich nowe numery. Osobiście mam to w dupie, skoro powstał z tego tak zajebiście słuchalny album. Zastanawiam się, na ile zespoły które wymienisz jako główne inspiracje pokryją się z tymi, które ja słyszę na waszej płycie…

Niektóre z riffów są pewnego rodzaju świadomym hołdem dla zespołów, które nas inspirowały – chyba nawet totalny idiota usłyszy riff z „Born for burning” w naszym „O jednem …”. Quentin Tarantino kradnie pomysły ze starych filmów i przekształca je w coś nowego, więc może i my jesteśmy typem postmodernistycznych onanistów. Największy wpływ na muzykę zawartą na „Stridźie Dni” wywarł stary Bathory, także Mercyful Fate, Tormentor czy Venom. Są też inne, mniejsze inspiracje, których nikt dotąd nie zauważył, na przykład riff zainspirowany Brocas Helm. Myślę, że fakt bycia świadomym retro zespołem wskrzeszającym minione lata nie jest wybitnie twórcze, dlatego staramy się dodać do tworzonej muzyki przynajmniej część siebie. Na pewno będzie to bardziej widoczne na naszej kolejnej płycie.

Dość często jesteście przyrównywani do Master’s Hammer, szczególnie w notkach promocyjnych. Osobiście uważam, że całe podobieństwo kończy się na fakcie, iż tak samo jak Czesi wplatacie do muzyki/tekstów elementy humorystyczne, oraz używaniu narodowego języka. Jak ty to widzisz?

Całkowicie się z tobą zgadzam, nigdy nie rozumiałem tych porównań pod względem muzycznym. Oczywiście uwielbiamy ich muzykę, jednak ich sposób grania jest na tyle specyficzny, że nie sądzę aby ktokolwiek był w stanie je podrobić. Jeśli spojrzymy na to porównanie jedynie pod względem konceptualnym, to nabiera to jakiegoś sensu. Generalnie zespoły zza żelaznej kurtyny zawsze były znane ze swojego nonkonformizmu i często dziwnego brzmienia. Węgierski Tormentor czy nawet polski Kat są tego doskonałym przykładem. Myślę, że jest to część tradycji w naszych regionach geograficznych i jesteśmy dumni mogąc ją kontynuować. Podsumowując, myślę ze ekscentryczność jest czymś, co nas faktycznie łączy z Master’s Hammer.

Za miesiąc zagracie w Polsce po raz pierwszy. Co wiesz o naszym kraju, a czego chciałbyś się podczas waszego pobytu dowiedzieć?

Niestety, jak większość zespołów, będąc w trasie nie mamy zbyt wielu okazji aby poznać dogłębnie miejsca które odwiedzamy. Będę naprawdę szczęśliwy, jeśli uda mi się przynajmniej zwiedzić Ostrów Tumski we Wrocławiu. Myślę, że Polska jest bardzo zbliżona do naszego kraju, zarówno genetycznie jak i kulturowo, więc zapewne będziemy się u was czuć jak w domu. Co wiem o Polsce? Macie naprawdę bogatą historię, często mroczną, zważywszy, że przez lata znajdowaliście się na granicy dwóch mocarstw europejskich. Wielce podziwiam także waszego króla, Jana III Sobieskiego za ocalenie Europy w czasach zagrożenia ze strony Imperium Osmańskiego. Jestem wielkim fanem „Wilczycy” Marka Piestraka. „666” Kata to prześwietny album, tak samo jak wczesne nagrania Graveland, bez względu na to, co ludzie czasem mówią o politycznych koneksjach Roba. Jedną z moich najbardziej perwersyjnych guilty pleasures było oglądanie na Youtube klipów gotującego i śpiewającego Gracjana Roztockiego – jego „Gratka w błotku” do dziś wywołuje u mnie koszmary. Prawdopodobnie pożałuję, że się do tego przyznałem. Och, zapomniałbym – jest jeszcze jedna rzecz z Polski która uwielbiam. Cultes Des Ghoules. Właśnie słucham ich najnowszej płyty, jest kurewsko zajebista!

Jesteście dość młodzi, ale macie w składzie także dziadka. Do niego więc skieruję następne pytanie. Jak pamiętasz czasy kiedy Polska i Słowacja znajdowały się za żelazną kurtyna i aby zdobyć jakiekolwiek nagrania z muzyką metalowa trzeba się było nieźle napocić? Jak sobie radziłeś w tamtych czasach?

Temnohor: To prawda, nie było łatwo. Zazwyczaj odwiedzałem specjalny bazar, gdzie spotykali się wszyscy wariaci i przegrywali sobie taśmy z demówkami i albumami za pieniądze. Czasami byłem przeszczęśliwy, kiedy udało mi się zdobyć czwartą przegrywkę jakiegoś materiału. Spotykaliśmy się potem u mnie w domu i wspólnie słuchaliśmy tego, co akurat udało mi się przywieść. Wielką radość sprawiał mi fakt, kiedy mogłem pożyczyć swoje zdobycze kumplom. Wtedy wszystko było inne, bardziej „prawdziwe”.

Wiem, że od wydania debiutu nie minęło jeszcze wiele czasu, ale … Pracujecie już może nad następnym materiałem? Możesz ujawnić czego możemy się spodziewać po waszej drugiej płycie?

Yeah, cały nowy album został już zarejestrowany, choć na razie jedynie w wersji surowego demo. Podczas koncertu we Wrocławiu zaprezentujemy wam dwa nowe numery. Nowa płyta jest w dużym stopniu zainspirowana heavy metalem, ostatnio słuchałem sporo zespołów NWOBHM, bardzo mnie to uskrzydliło. Chciałem uchwycić w muzyce oryginalny koncept black metalu, jeszcze z okresu zanim ten gatunek został zdominowany przez nordyckie brzmienie. Myślę, że dość już mieliśmy ostatnimi czasy klonów Burzum czy Darkthrone i czas spojrzeć głębiej w przeszłość aby tam pobrać nauki. Jestem autentycznie zmęczony blastami, skrzeczącym wokalem i monotonnymi tremolo riffami – czas odłożyć ten styl na bok, przynajmniej na jakiś czas.

Jakieś ostatnie słowa dla polskich maniaków, zanim wszyscy spotkamy się we Wrocławiu?

Zdaje się, że właśnie z Polski otrzymujemy najwięcej pozytywnych recenzji i wsparcia, więc na pewno zostaniecie przez nas potraktowani wyjątkowo. Kultura naszych krajów jest do siebie bardzo zbliżona i chyba dlatego tak doskonale się nawzajem rozumiemy. O ile wlejemy w siebie odpowiednią ilość procentów, to jesteśmy nawet w stanie zrozumieć siebie nawzajem, mówiąc w narodowych językach haha! Chcę wyrazić ogromną wdzięczność dla polaków za wsparcie którym nas obdarzacie., to naprawdę inspirujące! Zrobimy wszystko co w naszej mocy, aby wypaść na koncercie jak najlepiej i na pewno chcemy do was przyjechać jeszcze nie jeden raz! Hail Kat and Pierogi!!!


jesusatanHello! The main reason for this interview is „Roots of Ancient Evil”. I must say, this album kicked me for good and made my day. But, before will start for good, let’s start with typical stuff, hehe. Could you, please, introduce readers to the current line-up of the band?    


Hail and kill! Before starting my words I would like to thank you for your interest in band and your words concerning our debut album, the current lineup is still the same, Hatewolf-voice of the dark, Daemon-Lead Guitar/ Acoustic Guitar, Warlord- Bass and Wargun-Drums, probably in one day or another we can fix a second guitar to fit better our structure!


You have started as Ethan. Were there any particular reasons of band’s name change, or you just got bored with it and decided to change? 
 

Just to complain you, back to 1994 there wasn’t any exchanged name from Ethan to Dethroned Christ, as Ethan as Bael were previous bands from Dethroned Christ members and both of them suffered and faced the same problems such as no interests from some members on following both bands anymore, so both bands were put to a rest and some former members of both bands decided to join together and started a new dark crusade named Dethroned Christ…

I think I could compare you to Samael from Worship Him Times – mainly because of the vocal. But, you don’t stick to one style. I hear in your music old Kreator, Emperor. Would you agree? Or would you rather say such comparison is  worthless? 

As vocalist I think there were more influences from Quorthon of  Bathory, Big Boss of Root,Stephan of  Varathron,Wagner of Sarcofago and Storm of Master’s Hammer, maybe I could have some similarities with Vorphalack’s one because Worship Him was a perfect album and his dark voice fit all the concept very well, but as you said Dethroned Christ in general doesn´t stick to that one style performed by Samael…For Emperor I think our music has no much in common because Emperor plays a more technical, structured and symphonic Black Metal, I think we have more in common with old Dark Throne than Emperor, for Kreator I agree, because all of us in band are very into the old works from german trio Kreator, Destruction and Sodom, and probably some influences are there….

Are you worship the old metal? Why have you stick to these old days? Are we, metalheads, are so backwarded  or sentimental that we’re just into music we have listened when we were young?

Surely, of course we worship old metal , we didn’t have stick for those old days, we just started to listen to metal from those old days and this was and still is a part of our life ‘cause we lived a part of that, all of us on Dethroned Christ band started to listen to metal in the end of 80’s, we still respect and worship all bands we have grown up listening to, it was an important chapter of  our metal history and it will always be! We consider ourselves 666%  into true and real metal, so we can surely be considered as metal heads, although we don´t really care or give a shit for terms….

Brazil, and in general, whole South America is the source of many bands which adheres old, obscure metal. How do you think – where does it come from? 

Well, one of  that fact could be linked for most of South American countries had been living for very extreme dictatorship governments, on other hand is that this continent has been always linked to very extreme and violent issues, and in every South American countries we face violence in our daily life, if you note we are not so far from the crimes that catholic churches committed in the past, and this question of revenge of mass murdered crimes and true holocaust made in the name of God by Spanish/Portuguese catholic colonizations against all of those native Brazilian Indians, Inkas, Mapuches. And all of pre Colombian civilizations’ hate are still on the blood and mind of many! Our poor conditions also make us play as more obscure as possible, many people and bands take this very serious with devotion and passion! That could answer your question why bands from this continent are so obscure, we still smell blood and death!

Your album was released by your bassist’s label. Is it because there were no other choices, no proposals, or you rather wanted to control everything yourself?


All of us in band always searched for a label who worked for the true underground and could seriously understand our propose and the art we performed, besides being a Warlord’s label, Hammer of Damnation has been always working with underground and all bands they signed in were true to their efforts, we know each other more than 20 years, so this choice came naturally, we also know in fully who we were working with, we didn´t look for another label  ‘cause we thought it wasn’t necessary since Hammer of Damnation knew all propose in full!

Are you satisfied with the graphic design of the booklet? Personally I have tried to familiarize myself with lyrics, but I couldn’t… it was nearly impossible to read them, I’m afraid. 

Surely there was a thing that we could do it better if we had more experience, that wasn’t an error from the label, it was an error from every part involved , there are a said, we learn from our errors, also we searched for a crap and cheaper place to make our press, from now we are more experienced and we are making a job much more professional and for sure everything will be much more superior, I am still satisfied with the result, because many bands faced this problem at their first work, as I said before, we could do it better!

„Roots of Ancient Evil” is not a concept album, but maybe there is a theme which connects all tracks together? And what do you think about concept albums? Do you consider recording such album in the future? 

Really, Root of Ancient Evil it is not a concept album, I think there are many sources of knowledge ,abstract things and dark issues that could be a decisive fact when we are writing our concept, as on our musical sides as our concepts we don´t have a standard thing to approach on, it always comes naturally,  I think all of the tunes presented on Roots of Ancient Evil have nothing to do with each other , maybe they could be connected because all of them are weird, macabre, dark ,evil and grotesque, but each of them talk or say things in a different vision/way or in a different twisted state of mind….Our new opus will be called Only Death Shall Remain the World, for this album death , mankind genocide , chaos and darkness were the main sources of inspirations, but again it´s not a concept album, it´s dedicated to darkness only! I like concept albums since their stories are very well elaborated and take you to a listen, for example Hell Symphonies of Root and Abigail of King Diamond are great ones .I don´t think DC will record a such album because we are always working in a vast field of knowledge, and we don’t limit ourselves for one thing….

I’d like to look at your lyrics. One of them talks about lycanthropy. What is your opinion about this? Do you believe in transformation of a man into wolf or werewolf (in different regions of the world, there are differences in this phenomenon – people are transforming into a bear or tiger) 

Firstly, lycanthropy shouldn’t never linked just for men transforming themselves into werewolves, ancient Greeks and Apaches would also believe that men could be linked at the same nature of wolves ‘ cause of their behaviors, attitudes, acts and whatsoever…We are a part of nature and nature are a part of us, every terms associated with wolves interest me in one way or another, backing to ancient devotions, men’s personalities were always linked to some animal, and all of this was claimed to be their totem  ! On our current days you will find wolf’s personality and spirit  inside many men’s behavior, a man does not need to transform himself into a wolf, his character could be similar to a wolf! Our song Lycanthropy talks about a force with no control inside a man acting like a wild animal in the name of the dark! Some could interpret it as a man transforming himself into a werewolf or as a man acting as violent and hungry as an angry wolf!

Another track of yours is called „Bael”. Is it a tribute to the eastern part of hell…? Do you have other tracks about demons on your other releases?  

As I said before darkness always inspires us, and we have been always connected to ancient demonology, we have no longer composed any other lyric about demon, but it can happen in the future! We just decided to compose a sound named Bael and study about this infernal entity because this song is old, it started being composed back to 93 when some members were playing in Bael, so it came naturally… This name was perfect to fit the sound and all of its history!

Another track – „Prophecy of Neferti” – is about prophecies of pharaoh’s wife Nefretete (or, Neferti: her name is spelled in different ways). Does that mean you’re interested in ancient Egypt? Text is not your authorship. Can I ask for a few words of explanation how did you get it?   

I am interesting in ancient myths and history. Egypt, Persia and Sumeria were the cradle of everything human developed as in terms of civilizations as in terms of devotion . Occultism, devil worshipping, cult of natural elements, moon and stars began a long time ago back to those civilizations. The melodic way presented on our track required a lyric based on ancient civilizations, so I started to search and read about anything that I could use as a narration and fitted the structured better, I was trying to add a Savitri Devi’s poem about the black sun on this song, but all of Savitri Devi’s poems were so long and very perplex to narrate, so I started to look about an ancient war poem, then I just found this one, and after some rehearsal session, this poem fits very well with our sound structure, after that the rest is history!
What other topics you cover in your lyrics?  

When it comes to lyrics, it´s a vast concepts we use on, we have got a very weird, boring and irritating states of mind and we are always reading about anything we find interesting, our lyrics deal with the dark aura we live in, it can be developed in occult subjects, demonology, darkness, antichristianism, war, murder, revolt against modern world ,and etc…

„Your worst nightmare”… title suggest it can be a killer song, while it is melodic and sometimes it brings remembrance of Running Wild with their pirate stuff. This is really nice track. Where did you get the idea to name this track in that way?  

The title says it all for itself, believe it or not my friend, your worst nightmare is still coming more and more tenebrous than before!

Cover art was done by editor of Zapisnik’zine from Montenegro. How did you started to work together? Did you used one of the work which was ready or this cover art. Was done especially for your album? Have you seen other works from this guy? How you like them?  

Our drummer plays in a parallel band named Ravendark’s Monarchal Chanticle, he was looking for someone else to draw the next cover of this band, there was an announcement of Zapisnik at Nuclear War Now forum , he contacted Zapisnik to make some works for him, so when the idea of a new album comes, our drummer asked if he could work on a Dethroned Christ new cover, so he accepted and we gave him a free hand work for our debut, we just asked him to make something linked to our past and the cover of our demo, he caught very well our idea…This work was specially developed to our cover, and of course I have seen many of his work, and I am very proud to say that Zapisnik is in a level of Chris Moyen, he has got his own style, very morbid and original!

What do you think about incorporating some folk elements into music? Sepultura did that while ago, and to be honest, I think these albums were the weakest…  


Sepultura has been a shit since a long time ago, and what Sepultura added on their music was not a Brazilian folk music and it was a music created by some group to make people happier , this is no longer and has nothing to do with folk music…Talking about folk element tunes, I think it interesting when it comes to be a weapon against judeo christian system, bands like Graveland, Falkenbach, Kawir  and some others created a great anti christian music using folk elements, but I really hate those bands that use happy beer folk tunes and are always jumping like animals in a forests, those bands are totally ridiculous….

I am really interested how difficult it is to start playing metal in Brazil. Is it difficult to get instruments, rehearsal room, and so on?  

It used to be more difficult to play metal back to 90’s, because we did not have a rehearsal room and our instruments were very poor, this happened with most of bands from our epoch, by other side we had a great spirit and most of good works came from that era…From now it’s not so difficult to get a place to rehearsal, because they became cheaper nowadays, the biggest problem is still to get technology and to buy descent instruments, our corrupt government is still asking for the highest import taxes around the world, so this difficult our access for that in one way or another…

Hatewolf, on a picture from the cover you have something which looks like katana (if I am right). Does it mean you’re into samurai stories?  

I am totally into the way of the warrior, all of the knowledge  and stories the warriors carried were passed from generation to generation by the sword. Honor, loyalty and strength were the law, I think true metal must always be powerful and antichristian and this has to be like a sword, passed from generation to generation with honor and pride…

And now for something different. In Brazil, in next years, there will be two big football events – 2014 (world cup) and 2016 (Olympic games). How do you think about their organization_ Do you think they can be well organized and then be prosperous for your country’s economy, for you and other people?  

Personally, as everywhere else ,world soccer cup and Rio Olympic Games will be just a source for enrichment for some people, the economic issues won’t changes, someone else will get richer with this and most of population will be poorer and poorer paying for this enrichment , there will be more and more taxes for the population to cover up all of those issue’s costs, and of course to get some corrupt pockets full of money… Of course, they will use every methods to guarantee tourist safe when they will spend some amount of money here, there will be army, special police on the places those events will happen…This always happens here in every place, but while tourists are having fun in one place, in another place the population are killing themselves, these events are just a mass control, nothing else…

There are many fans of volleyball and football in your country. What about the status of the sport stars in Brazil?  

With we compare to soccer, volleyball it´s very small, every eyes are in one direction to soccer, Here, volleyball just called for some attention after they challenge in the same level such as mighty countries on this sport like Russia, China, Poland, USA, Italy and Cuba…Before this volleyball here was a very small and not so popular sport, soccer was always very popular here, every people have their favorite soccer teams….

I must ask about one thing which makes Brazil famous – Rio carnival. What about metalheads and Rio – do they participate? Is it true that this is mainly 4 days of pure alcohol and sex activities? 
 
Although most of metal heads are into very intense sex activities and like sex a lot, the true metal heads don´t join into carnival days, because this is the point where a stupid and idiot person could be. Only weak, idiot and sucker could like a stupid thing like carnival, why should anyone else join in carnival and   jump like an idiot or animal if we can have sex , alcohol and listen to metal very loud in our house or somewhere else? If there is a metal head on carnival, this is just another poser and fool, that is not true for his beliefs !In some places carnival takes one week, as a said before, it´s a way of a loser person and we are certainly not into this in anyway…

On the other hand, this is quite interesting. People are preparing for this carnival for the entire year, so it must be really important for them. 
  
It’s like an issue for people to forget all of our corrupt and economics problems, people are just being manipulated for an entire year to forget all the problems and to be like puppets on the big industry moves…There are more and more important things that could be take more serious than carnival…

Well, I can’t miss to ask you about what you’re into lately. What kind of stuff you are listening? Can you give some names and albums, so we could get familiar with them?  

Besides working, members are into their parallel bands, zines and organizing gigs… I mostly listen to old stuff Bathory, Sodom, Hellhammer, Poison (Ger), Venom, Mercyfull Fate, Death SS…To name some albuns I like, there are so many, but I will name few ones, not in a logic way:
Bathory-The Return ,Venom-Welcome to Hell , Hellhamer-Apocalyptic Raids, Holocausto-Campo de Exterminio, Sarcofago-Inri, Bulldozer-The Day of Wrath, Samael- Worship Him, Master’s Hammer-Ritual, Rotting Christ-Thy Mighty Contract, Dark Throne- A Blaze in the Northern Sky, Poison-Into the Abyss, Sodom- Obssessed by Cruelty, Possessed-Seven Churches , Slayer- Hell Awaits, Mercyfull Fate-Melissa, Blasphemy-Fallen Angel of Doom, Beherit-The Oath of the Black Blood, Summoning-Minas Morgul , Morbid Angel-Altar of Madness , Black Sabbath- Vol 4. ,Impaled Nazarene-Ugra Karma , Bestial Warlust- Vengeance Till Death, Miasma-Changes , Sacrifie-Torment in Fire, Expulser-The Unholy One, Sigh-Scorn Defeat, Mortuary Drape-All the Witches Dance, I would be here for hours by naming albums, but those ones are for sure great albums I really worship them….

OK, let’s go back to Dethroned Christ. What’s the interest in the band from maniacs and editors from around the world?   

We are pretty lazy to divulgate our stuff and mostly of our stuff we made trades. Interests and deals with positive reviews and greets came from the most obscure souls and very extreme hellbanger maniacs…. 

What about gigs? One of polish bands – Besatt – have been in Brazil twice. Have you had a Chance to see them? 
Yes, Besatt from now it will play for the third time here next year 2013, I have seen them once live and they did a great performance here, many bands come to our country every year, this year I had the chance to see live Inquisition, Acheron, Obituary, Immolation, Incantation and others, be sure Brazil it´s the country in South America where most amount of gigs take place…

On the other hand, bands like Light of Dark, Escarnium or In Torment have played gigs in Poland. Do you consider playing some shows here, as well? 
Everything depends how things could work in our favor , you have just to remember although we are a 18 years old band, we are still an underground band who lives for our underground spirit and attitude, all in band have got our regular jobs and family, so we can´t left these topics behind, at a second point we don’t really like to play live and this does not interests us so much, of course we could play as in Brazil or as in everywhere else if there is a concert and a descent cast that share our dark aura … We don´t play just to play or just to get status, we still prefer to stay in obscurity than to share stages with losers, asshole, rockstar, wanna be evil and queer bands that have nothing to do with the underground, it´s valid for Brazil or everywhere else….

Besides of being a vocalist in DCh you also have a distro. Can you tell us more about it? What you have in your distro? Let’s advertise  
As I told you already on this interview, mostly of our stuffs were traded thru passing years, so I started to have some extra stuffs here, and from that time I have learnt how to work with silk screen and I started to make t-shirts, on this way Storm Distro was born, from now Storm Distro became a very small but a success concert organization and we had the pleasure to work with such excellent bands as Grave Desecrator and veteran Impurity, we have a deal for re releasing Impurity-The Impurity Temple-demo’89, Necroripper (chi)-The Premonitions About His Final Hour-second demo with bonus track,  Nebiros (Col)-TBA , Magnanimum(Chi)-new album and other official t-shirts… We are up dating our myspace, but check out   www.myspace.com/stormdistro
Huh, I need to point out something – soap operas. This is a nightmare! Are they so popular in your country as well?  
Yes, this shit as in every Latin countries are very popular here, we just don´t lose our time watching for this…
Ok, time to close on this one. Please, share the plans of the band. Any new releases or so?  
Actually we are finishing our record sessions and process for a future album that will be called “Only Death Shall Remain the World”, after finishing this, we will start mixing tunes and working on album lay out and pics, but don´t expect a scheduled date for this, we work in our terms and rules , we let our guitar player Daemon works as much time as he wants, so you can expect something in the future!
Thank you for your time. I wish you best luck! Any final message from you?  
I thank  you so much for the space and interest on Dethroned Christ, we in band are very glad that your zine it is still written in polish and keep the true underground tradition on photo copy format, it´s a feeling very rare to see on current zines nowadays, keep always the underground spirit, we raise our swords and chalices of blood for you! It was a pleasure for us to take a part in your zine! We are a fan of your scene, Throneum, Graveland, Imperator, Cultes de Ghoules just kill! Any polish maniac interest in our stuff or trade, just drop us some lines! Don´t support Christianity and all abrahamic religions! Hail Satan!
hatewolf@live.com
dethronedchrist@gmail.com
Hi Willie! As you might remember, we spoke while ago regarding your other band, and how it is to live in your country. Now, I’d like to focus on Pathogen. Shall we talk?

Morbid hails, Robin! Great to hear from you again as always! It’s an honor to once again be featured on Apocalyptic Rites fanzine! Yes, let’s continue on with the proceedings….

I always keep asking this question to bands which share their name with other ones, and when it comes to Pathogen, we talk about three. Have you had any issues or funny moments related to this name?  

There used to be 4! Yeah did we did get confused with the other Pathogens especially that one from Australia-which has now disbanded, I think. That Pathogen band from the U.S. became our friends actually and we even used to joke that bands with the name Pathogen are such good looking chick magnets! Haha! They also have disbanded few years ago I believe. They didn’t release anything significant as far as I can remember. There’s also another Pathogen from England I think but I’m not too aware of them. 

What about the confusion after release of „Blasphemous Communion”? There are various things about this all over the Internet…

Yeah. But they’re mostly rumors and false allegations. People can say or think whatever they want on the internet.  And you know, you cannot fucking please everyone in the world and we’d much rather focus on making music and being creative than immerse ourselves in rumor-mongering and other such gay showbiz attitudes. We don’t really give a fuck on whatever they say or think!    
                                
You have sent me your two releases – demo tape „Barbaric Desolation” and „Forged in the Crucible of Death” which will be released as new album. But… there are the same tracks on both releases. Isn’t that strange idea?            
                                                                                   
“Barbaric Desolation” tape has the same track list as our third full-length release, “Forged In The   Crucible Of Death”, which has just been recently released by Old Temple, the main difference being is that ‘Barbaric.. has different versions of the songs in “Crucible..” such as rehearsals, live and demo versions. We thought of doing it differently rather than releasing the third album both on tape and CD and of course it would give them both a ‘false’ desirability, if you will…And it’s also a tribute of sorts to all the maniacs who have supported Pathogen from the very beginning. They are our 10th year anniversary releases.

You’re under Old Temple wings, label from Poland. You also collaborated with Canadian The Northern Cold Prod. How you started your cooperation? Have you been afraid, or worried, to sign the papers with such exotic (for you) labels…?

No I’m not shy of having contacts with foreign labels and such. I’ve been corresponding with underground bands, ‘zines, labels and individuals since I first started writing my own fanzine in 1997 and my contacts just expanded from there on. And throughout most of our career, Pathogen have worked with many other foreign record labels for many of our releases-mainly because there is no future for metal bands here in the Philippines. Yeah Old Temple is a good label we are very satisfied by the results regarding our third album. Old Temple will soon release next our ‘Lust Of Evil’ on MCD format next year. Also more recently we also just released the ‘Gryphon’ cassette EP through the Northern Cold Productions, Canada. And soon our second album, “Miscreants Of Blood lusting Aberrations” will be re-released on CD and LP through Dunkelheit Produktionen, Germany.

Willie, you play old school DM, which is great, but rather not exploratory. Isn’t that an issue for you, guys? I don’t want to say that you are just impersonators, not creators, that’s not the intention. But, have you considered playing something more innovatory, more explorative?

Well we are a product of our influences. Whether we like it or not all the bands we listen to will tend to rub off on our material. I just can’t imagine Pathogen being a ‘progressive’ or a technical band. That’s just not who we are. None of us are formally educated in music. We all learned to play music by listening to various genres of metal and punk. Our music may be derivative but our convictions and attitudes are real so that would make up for our rather ‘unoriginal’ material. But hell even bands like AC/DC has riffs that have been done a million times by old blues and rock n’ roll guitarists for half a century now. Also take a look at the punk and crust bands they play the same three chords over and over but they sound great! You really don’t have to be original or a genius at your instrument when it comes to writing and playing music, you just need to have a ‘feel’, attitude, timing and conviction and that really what makes music great. Being good at your instrument is also beneficial but ultimately music is all about self-expression and not a sport!

You’re playing since 2001 and you have released quite a lot materials. Don’t you afraid that such tempo will bore your maniacs? What about your invention? Don’t you afraid you might lose it and start eating your own tail?


No, we’re not afraid of anything. I mean as long as we feel like doing this we will continue on. There are instances in life where you need to trust your gut instinct. And our instincts are telling us to do this, create and release music. So we will go for this. I have this insatiable desire to write music and express it in our instruments it’s like an itch that I can’t scratch! 

When we were chatting last time, regarding Negatron, you have mentioned you like to drink something called „Lambanog”. What’s that? Can we get it in European shops? Do you know any polish alcohol?  Apparently polish vodka is quite famous all over the world, i sit also the case in your country?

Yes, I believe ‘Lambanog’ can be bought it several countries in Europe and America maybe in import or Asian shops. Thanks to globalization! That kind of home-made liquor is now being mass-produced nowadays for export in a lot of different countries. But Lambanog is still very much an ‘underground’ phenomenon really.

In the Negatron interview you have told that you are interested into militaries, as well that you collect them. Do you limit yourself to collecting these items, or you are also interested in battles, military operations, trivia? Is your interests are reflected in Pathogen lyrics?

Yes, I’ve always been a student of World War II and other historical conflicts. I totally enjoy reading and watching documentaries about them. Plus also I get inspired by these conflicts to write music. Yes some Pathogen lyrics are inspired by such events.

Ok, let’s look at the lyrics – what are the topics you write about in your lyrics?

Our lyrics often deals with the fear and curiosity of death and dying, but also of twisted psychological behaviors that humans have such as egotism, megalomania, lust, insanity and other such conditions. We also write about history and war. I really have an affinity with all these chaos and darkness that is happening around the world. I never really like the lyrics of pop songs such as (blind) love and (false) hopes-I think it’s all contrived bullshit really-that’s NOT my reality. My reality is a never ending sense of darkness from hopelessness, boredom, desperation because we live in a rather depressing part of the city where crime and drug abuse are rampant. Nobody is encouraging you to follow your dreams and nobody believes that we can achieve anything. That is our reality! We are not rich we all came from poor working class backgrounds just struggling to get by every day. I always wanted to be a metal musician since I was 14 years old-that’s the kind of life I want and each day I awake in this bullshit city my determination to get out of this place gets stronger. 

Your country was hit by heavy rains which caused floods and casualties. Similar disasters were noticed in other countries/regions, as well. There was earthquake in Iran, flood in Korea. Do you think it can be sign of the end of times? Does god (whoever it is) gives us signs, that he has enough of human race?


Yeah, natural disasters are increasing at an alarming rate lately but I don’t think that the end is coming any time soon. Probably in several million or billion years apocalypse can happen but now I think it’s still far from reality. Our planet is changing constantly that’s why the weather systems get disrupted and all the earthquakes and volcanic eruptions are merely signs of increased geographic activity-these things mean that our planet is very much alive. If those things stopped then it means planet earth has stopped functioning and dead.

Do you believe in prophecies about end of the world? Maya, Nostradamus, but also other maybe less famous people had such visions. Do you have any local fatalist in Philippines, who would says that end of the world is coming?

I believe everything in the universe has a beginning and an end. But I do not believe the world will end anytime soon! A lot of religious fanatics here are believes in such bullshit-that’s why they’re asking their followers for more money! Many generations have predicted the world end for who know how long, but nothing ever became a reality!

Before we will finish – I’d like to ask you what kind of stuff you’re listening to lately? What would you like to recommend to polish maniacs?

Well, I’ve been listening to a lot of local demos lately. Such as Miseria-2012 Live demo, Karimlan-“Curse” demo 2010, Sacrosanct-“Rotten Altar For A Rotten God” demo 2012 and the new Brimstone In Fire EP-which is excellent. Some other stuff such as Totenmond, Mystifier, Pan-Thy-Monium, Embalmer, Brutality, The Abyss also a lot of classic rock/heavy metal Thin Lizzy, Budgie, Saxon, The Rods, etc.. That’s about rounds up my playlist for this month.

OK, and that’s the end. Do you want to say anything to the polish fans and maniacs?

Yeah, I want to give one big metal salute to all you Polish maniacs for your continued support! Metallic regards! Watch out for more Pathogen releases next year. Also, thanks again to you Robin-your support means a lot to Pathogen! Evil Regards To Apocalyptic Rites Fanzine!
Contact:
Willie Desamero
#4M. Fule Sahagun street,
San Pablo City, Laguna 4000
Philippines
pathogenic_virulence@hotmail.com
First of all I have to congratulate you a quite good debut album. Are you satisfied of „Vision of Death”?

First off let me thank you for thinking of Disfigured Dead, and to anyone who bought/heard our album and enjoyed it!  Am i happy with the album?  Well that’s a good question. I like many aspects and at the same time dislike others.  We wanted to make a solid old school death metal record in the vein of early Cannibal Corpse, early Death and that we did.  I like all the songs and it's what we were doing at the time. Our musical direction has since progressed from the material from our first at this point though.  I'm just not happy with the production.  Nothing was triggered, and even all the old death metal records, all Cannibal's, morbid angels, Death they all had bass drums replacements (the same thing as triggering, but before it was available).  So I think that could have sounded better. Also we recorded 6 songs to do a demo and got the release deal through Hell's Headbangers, so we went back and recorded another 6 to make the full length.  We didn't have enough money to re-record the first half, and because of that i mix didn’t turn out so well in my opinion. 

You are quite young band as you have been formed in 2008, but as far as I am aware, this was not your first one. Names like Evy or Rabid are here and there in your biography. So, to start, could you, please, let us know the lineup, origins of the band, and so on.

Well I've been playing drums since I was 13.  Dave stated playing guitars when I stated and we learned to play together.  we were in several bands together.  Evy played in a grind band turned thrash metal (Rabid) and they had a falling out so he left.  Dave and I had our band called Junk, turned Cruciation throughout this time.  So to be clear this period before Disfigured Dead was 2005 until the three of us joined up in 2008 to make a death metal band. And so Disfigured Dead was born!

The debut album was released by well known and respected  among Underground maniacs label – Hells Headbangers Records. How did you sign the deal and are you  satisfied with  cooperation and their activities?

Back when Dave and I played in Junk, and Evy was in Rabid (we were all good friends by the way) both our bands played a show with Crucified Mortals from Ohio. One of the brothers that own's Hell's (Craig Harval) plays in that band.  Well we became friends and I sent him our demo and he loved it.  He was initially going to release on his own label called Reaper Metal Records, but his brothers heard it and said "fuck it man let’s make it a Hell's".  So that was really awesome for they are a way bigger label and do have a good following.  I think they did a great job pushing the album,  I've seen it in several stores, they did tons of PR work and set me up with hundreds of interviews.  I have nothing but good words to say about their cooperation.

As previously mentioned, you have started in 2008, but your music could be put on a shelf next to greatest, early albums done by Death or Autopsy. I’d say you are a band who play the most original death metal. Is that intended, is that your ambitions? What it gives you to play that kind of music in particular?

Yeah, well like I said we wanted to play old school death metal.  I was in 2nd grade when I was showed Cannibal Corpse from my friends older brother and I honestly grew up listening to all that.  We just took to that music so well.  Don't get me wrong I like all sorts of extreme metal, and I like a lot of new death metal bands.  I think everyone is so judgmental and narrow minded about it.  I mean why does the metal community need to fight so much,  why turn a scene on itself for what?   I like a lot of that, but I don’t want to play that style of Death metal.  I like the Cannibal, Suffocation, Nile , Immolation style so much more.  It's just to me more brutal and like I said it's where i came from. 

How it happened that young guys, as you, are into that kind of old school death metal and play that kind of music?

As before I was showed this world long ago, I'm only 22 now, but I got into it when I was pretty young.  I remember going to school in 4th grade after I bought Cannibal Corpse "Gore Obsessed" and just listening to it all the fucking time.  I mean that's insane in hindsight,  I just always wanted to play drums, and I fell in love with this music so young it’s all I ever wanted.

I wonder about your opinion on mainstream metal? On the other hand, don’t you think it turned to be trendy to play old school death metal these days…?


I do like many new death metal and other extreme metal bands.  I don’t care about labels or when they started, if it's good it's good.  Its the one thing I can't stand about a lot of people is they are just so stuck in a time period.  You have bands like Black Dahlia Murder and Job for a Cowboy which both I like.  They grew up listening to the same shit I did, and wanted to play the same as I did.  The only difference is they added some different elements.  But that’s what the originators of death metal did as well.  They listened to Slayer, Megadeth and things like that and added their own elements.  Without that everything would be the same and it would all die.  I have no clue why everyone claims these bands and even a lot of deathcore bands aren’t death metal?  Why not?  because they aren’t coping the sounds of the bands they grew up with, because they wanted to try to add new extreme sounds to what they liked to progress?  It's stupid.  I like it all because it's all good. At the same time you have all these newer death metal bands coming out you did see a big movement where a lot of new "old school" death metal bands came out all of a sudden.  To me it's almost like they were like fuck you this is real death metal.  So trendy in a way yes, but good for we have new bands that are good to listen to.  One might wonder if it would have happened if those bands didn't start to immerge and take flight.

As I have mentioned earlier, I think echoes of Autopsy and Death can be clearly heard in your music. Am I right when I say these must be important bands for you? You look rather young – how then the inspirations from these influential, but rather old (in positive meaning), bands?

Yeah we love Death, (actually I like Symbolic, Indiviual Thought Patterns more than the older albums though), Morbid Angel, Cannibal Corpse, Suffocation, Nile, Immolation all the greats. I do like Autopsy but really not that much.  But has a huge impact on all our lives.  You listen to like Effigy of the Forgotten and Souls to Deny and then listen to Bloodthirst by Cannibal to Gateways of Annihilation from Morbid and it’s so fucking brutal and heavy.  It's a force that can't be matched by any other genre of music. Sheer power and execution.

What do you think about end of Abscess and Autopsy come back? This is one of the big return in my eyes, but I need to be honest – „Macabre Eternal” a little drag on…

As before I don't love Autopsy anyways, and I never even liked Abscess.  So I couldn't care less about that ending.  I bought Macabre Eternal and it wasn’t bad, better than some of the others they did, but not great.  I do love the cover art though, very awesome. And I did like the production value it wasn’t under produced like some bands do because they think it's cool to have a shitty sounding album.  It's just not cool at all. 

„Visions of Death” is your debut, which was not preceded by any demo or EP. How did you come up with idea to release full album? Do you think it is no longer make sense to record shorter materials?

Well we did do a demo, but we never put it out there only sent it to labels.  I think we got like 6 that wanted to release.  A few from Europe and a few here in the states,  but I love making an album.  I do this for me and my love to play and create.

Title of the album suggest a concept behind it. Maybe not literally, as each track is a separate story, but it is connected by death topic. Why death is the leading theme of the album? Is it because of death metal, or there is other reason? What death means to you?

It could be taken as a concept album, being a compilation of songs all dealing of death or torture in some form or another.  Cannibal Corpse as I've mentioned many times was just so important of a band for me my whole like and I loved their imagery and the songs being about that sort of subject.  I thought of it was the template of death metal in many ways.  It's not like we sat down and said this is what we wanted to do we just did it all.  From the music to lyrics it's just what came out. 

What do you think about people who commit suicide? Is it courage or cowardice? What a person can think just a moment before death? Is it the end of certain stage, or maybe just a beginning of something else, unknown (or „known”, like heaven or hell). Or maybe this is the absolute end and there’s nothing after death?
 
I personally think suicide is a personal matter that can't be judged by any other being.  How can anyone say they know what it's like to live inside someone else’s head?  I don't think its courage or cowardice, it’s not my place to assure either way.  I don't believe in beginnings or endings to other worlds,  If there was anything ever to possess "godly" powers it would be man.  What can man not do?  I mean we can create life from single cells in a test tube, we can decide what on Earth lives or dies, we can travel through space.  Why does everyone need to look everywhere besides the most obvious place.  Man is selfish, man proclaims himself god bound in flesh, man worships himself.  When we die our bodies will be given to the Earth and we will become part of a cycle that’s proceeded our vein perceptions.

„Dead but walking” is, if I am not mistake, about zombies. I wasn’t a big fan of these type of movies, but I know that in USA you’re quite crazy about it. Apparently, you can even buy ammunition on zombies… do you really believe in that, or it is just a „national” sport, so to say?

Yes, those lyrics are a little story I made up about a zombie outbreak.  Actually I wrote those long ago in the Junk era mentioned before, and was actually another song's lyrics then.  Dave and I were looking through old band things and we decided to re-use those ones.  Zombies do seem to be really big here in the States I will give you that, but I've never heard of real zombie ammunition.  To tell you the truth it would surprise me though.  There will always be someone willing to manufacture something, just like there will always be someone to buy it.  If anything was likely it'd honestly be more like a widespread virus.  You have to think scientist make and breed deadly diseases/toxins everyday for experiments.  What’s to say a terrorist of some sort buys it and unleashes the wrong disease to the world?  We could have a world-wide epidemic in no time.  As for zombies I wouldn't get too excited.

By the way, when it comes to ammunition, what do you think about free access to weapon? I personally would be afraid of my neighbor if he would have a gun. You know, you listen to some music loud and the guy comes in and put a bullet in your head…
We do have the right to bear arms in our county, I didn't know you couldn't there.  I think it's fare.  I don't think of it like i need to live by the rules of a certain place.  I was born free in mind and no man can impose his "law" upon me.  That's one of the biggest problems.  Everyone just follows the herd, sheep beaten to a path fenced before them.  I live by my own set of rules and morals, if and when they contradict the rules and morals of America then it's what it is and i do what i ultimately want to do.  If i ever needed to protect myself against someone armed trying to end my life I'd like to know i had the same opportunity to own a weapon of comparable harm.  European countries don't seem as free to me, but I don’t know I’ve never been there.
What would you say about such noisy cases (at least in Europe) where the madmen goes into school and fires at students and teachers? Or a kid who kills his parents because they would not let him play on video games? Recently, someone fired again, this time at the premiere of Batman movie. Isn’t it because of free access to weapon…?
 
See this is where everyone wants to put blame on everything but the real issue.  Blame guns, blame kids, blame music or society.  What about blaming the person who did the shooting?   Drugs, hard narcotics and such are illegal in many countries. and in all those countries you'll still find all the same drugs.  People will do what they really want to do, you think a piece of paper saying its illegal is going to really change their minds?   I don't care how many different governments there are in the world, or how many laws man makes. This is the only true law: Jungle law.  No matter what people are going to ultimately do what they want to do.  Very simple really.  There are so many examples through time, and that happen every day.  You go to work in the morning and you don't wear your seatbelt because you don't feel like it, you drive faster than the speed limit because you want to go faster, you buy lunch out when you didn't really have the extra money because you wanted it.  It's our nature.  We are creatures of habit and opportunity.  That’s much different than the kid shooting up schools. but he is just another person who didn't care about what a government said was right we didn't care.  I'm not condoning anyone’s actions or trying to upset anyone, I’m just realistic.  There are the people how do what there are told, and those that do and that’s the way it'll always be, laws or no laws. 

I’d like to ask you about „Possesed Dead”. Is this track a reference to one of the most famous horror movies? It's actually one of the iconic horror films. What do you think about today condition of this movie genre?
 
"Possessed Dead" is a song to which Dave wrote the lyrics, it's about the movie "The Evil Dead" directed by Sam Raimi".  Today’s horror movies scene today?  Well, see I'm not the narrow minded hate everything new type.  I embrace progression.  Some people want to sit around and hear their favorite bands create the same albums over and over again.  The same goes with movies.  I like seeing some of these new changes in film.  I think it's no better or worse than it was before, just different.  I do like how today’s new technology helps do supernatural films the ways they should be seen.  Before the computer effects supernatural effects looked fake more often then not and cheesy.

Now let’s look at the cover, which is very suitable for the title of the album. Kind of unusual but very impressive. It was done by  Jason Leer, but he did it according to your ideas. Where the idea to make it this way came from? Are you interested in painting?
 
The cover was an interesting story really.  Jason Leer who I did not know at the time messaged us on Myspace and just said he like our music and wanted to draw our album cover for free.  So i said what the hell, sure let’s see what he can do.  I told him the idea and he set to work.  I came up with the idea based on lyrics I wrote for Screamatorium.  The idea was to be looking into the window on a crematory and seeing a person burn alive.  Jason's vision was much more abstract then I thought, but I grew on us and we used it.  I really appreciate art.  In any real form it’s all so enlightening. 

Your debut is two years old now. Have you released something new since then, or do you plan to? It seems that on myspace you can listen to some new songs?
 
Actually yes! We have our second full length recorded, mixed and master right now.  We are waiting on artwork that is being handled by Tony Koehl (Black Dalhia Murder, Arkaik, Internal Bleeding) as we speak!  The album is entitled "Relentless"  featuring 10 tracks and will be out by the end of the year. it's a duel release coming out on Sevard/Butchered Records.  We actually no longer use myspace but look us up on facebook.  We have new songs posted, new videos, and update it regularly.

Well, myspace… this is among metal orthodox some kind of misunderstanding, or even betrayal of underground. What do you think about it?
 
Myspace, well it’s a love/hate.  It's funny because no one uses myspace here in the states, it’s all facebook now.  It's the same concept but different site.  Why myspace and sites like it are so great is everyone is on.  We use to have a regular website, but no one looked at it.  So we would basically be talking to no one.  Everyone seems to love social networking so if we are on there we get so much attention.  I think it helps a lot of really great artist get the recognition the deserve.

For me, the band profile can be helpful to see if the band is worth to be interested in. But… having a lot of ‘friends’ which you never exchanged a mail or never met in person is a nonsense to me.

It's a little odd, for bands they are fans though.  No different than like a fan club of sorts, just a way people can see what the bands doing easily and fast.  I know a lot of bigger label ask to see a facebook page, or myspace instead of sending them your cd to consider now.  It's becoming essential, you gotta look at it in the most obvious way.  If you want to be heard you need to go to where the people are. 

Ok, let’s back to your debut. As far as I am aware, it’s no longer available at HHR, which means there is interest from maniacs side. Have you noticed any increase of interest in your band? More interviews or tournée proposals?
 
To be honest not so much.  I did so many interviews in the first 3-5 months after the album came out.  Now and then I get a few, but the most attention we get now is because of shows, and from labels who have heard our upcoming album.  We will be doing a lot of press/promoting for that also, along with 3 US tours!

When it comes to interviews. What do you think about traditional paper zines? Do you have any contact with that form of activity? Are you reading paper zines? Do you give interviews to such ones? How USA looks like when it comes to traditional zines? Do you know any polish zines, which are published in English? I can recommend Necroscope, Rites of Zygadena (it’s published in USA), Burning Abyss, Forgotten Chapel (it’s published in Ireland).

I'm a fan of any zine, website, magazine that brings this genre of music to the masses.  I'm not against anything of the sort.  I've done plenty of interviews for many zines around the world in many different languages, and I'll always be happy to do them.  It's an honor for me that people want to hear about Disfigured Dead and look to see what we are doing.  It's something we haven't been that great at is the social media stuff, but we are really going to be updating sites and keeping the fans in tune with what’s going on.  As for myself I actually don't read any paper zines at this time.  Here in the States they definitely have many, people are into it for sure.  I do read Decibel and Terrrorizer Magazines.  I will go through the sites online, the big review sites to see what people think on different things also.  I don't know a specific zine from Poland, and don't think I've done one for anyone in Poland at this point, so this was very cool to get the chance!  I will definitely have to check out the ones you mentioned though.

Ok, to keep up the tradition – what killer bands would you recommend to polish maniacs? What are you listening to lately?
 
Let me see, what have i been listening too?  Well Decapitated's Carnival is Forever and Organic Hallucinosis ( they are some of my favorite albums of all time, so they are consent haha), Hour of Penance "Sedition" , Nile "At the Gate of Sethu", Hideous Divinity's debut, Cytotoxin just put their album out and that's awesome.  That's a few anyways!  All are amazing, so if you haven't heard check those out.

Ok, that’s it from my side. In conclusion, can I ask you a few words for the maniacs  in Poland.

I want to say thank you again for getting a hold of me, it's been a blast!  To everyone and anyone whose listened to/bought the album/waiting to hear more or anything really Thank you. We will have our new album out by the end of this year entitled "Relelntless" check some new songs out on our facebook.  We do have videos on youtube, live and studio footage.  Hopefully we get over there for a tour to see how crazy Poland really is haha, keep supporting brutal music!!!
Hell-o. Gentlemen, I don't know anything about you. Will you share the secret where are you stationed, where did the EE lineup come from? Or maybe you will remain hidden behind your dark names and you are going to answer my questions like: who should know knows, or something equally wise? I warn you, answers like "prick" will throw this interview into the trash bin!

Ketzer: Hails! We are stationed near Olkusz, and what's behind our names is meaningless, because Evil Existence is our first endeavor of this kind. (it can be heard anyways heheh)

Lord Vomit: Yes, we are stationed on the fucked up middle of nowhere full of christianity and religious bullshit. If you live here you've got only two options: becoming an altar boy or playing blasphemous metal.

Is playing music of this kind difficult in a remote village? I'm sure that the noise you create can be heard in the nearby parsonage and your appearance is distant from the standard gumboots and hick clothes. Doesn't the local priest oppress you and your families from the pulpit? Don't your neighbors spit under their legs with disgust when they see you?

Lord Vomit: I don't know what's playing metal like in a remote village. I'm sure that it differs from the shithole we play in. The mentality of some people in hick places like this didn't develop much from the medieval times. Anyways, if we are a pain in the neck for any sheep-like souls it only pleases me. Let them sweat their beds, let them have nightmares because devils are playing behind the fence.Ketzer: One country bumpkin had called the police one time, because we allegedly were responsible for a disturbance of the peace. Luckily enough we were able to reach an agreement with the cops, and although the rehearsal was done for, there weren't any further consequences. If the cops were stubborn like that lousy old fuck we would get an impressive fine.

Could you shortly present how did creating Evil Existence look like? Where was the moment, in which you decided to grab your instruments in order to state your opinions about the surrounding world?Ketzer: Organizing a band of our own started to circle in our minds a good few years ago, but the case got blurred. Eventually at the end of 2009 a crucial moment appeared, in which we started to thrash our instruments in the garage and pursue our old plans. It seems to me, that a comically incapable "Deathcrush" cover recorded during one drunk evening was a turning point, which pushed us towards further playing.Lord Vomit: We weren't able to play covers in the beginning so we started to create our own material. At first we were playing in the Scandinavian manner. Together with the warmer days we floated towards South America and it stayed this way hehe.There is two of you playing in EE. Are you forced into this situation because of the lack of appropriate people in your region or is it deliberate because it's comfortable for you and you don't need anybody else?Ketzer: It's difficult for me to speak about the lack of appropriate people because we didn't ever look too hard for anybody to fill this bass gap. Maybe someday somebody will appear. But we don't have any aspirations related to Evil Existence, therefore gathering the full line-up at all costs doesn't make much sense.Is "Summoning the Archaic Atrocity" your first and only release or maybe you've got some earlier recordings?Ketzer: We've recorded something like a demo a year earlier but we decided that it sucks too much to show it. Besides we've got a lot of digital rehearsal recordings, but it isn't anything worth mentioning.

So I see that that you've already got materials for rares and bonuses... If something about the aspirations would change hehe.

Lord Vomit: Maybe there would be something to dig out.Ketzer: But most of those lack the bass guitar, besides that they don't qualify for a bonus or something because the value of the especially older ones is humoristic at the most.In the review I have sent you, and which can be read in Apocalyptic Rites I compared your music to a few bands starting with B and Sarcofago. I don't know if I am right or not, but it isn't the point. I would like to ask you about your feelings related to the inspirations or the influence of the ones i have mentioned on Evil Existence.


Ketzer: I really like this kind of music, I listen to the bands you have mentioned a lot so it shouldn't be surprising that it can be heard in Evil Existence, especially when in metal of this kind there is usually a huge emphasis on the drums. Paradoxically, the band's name emerged from the debut of Rotting Christ, which could be considered as an opposite pole of black metal by some people. Typically Greek solemnity and melodic solutions are rather absent in Evil Existence. Nevertheless we are not interested in breaking any patterns but in degenerated, devilish black/death metal.Lord Vomit: It is interesting for us what influences can be caught in our music by other people. I value albums like "INRI" or "Inferno of Sacred Destruction" a lot, but these things aren't usually found in my deck. Ketzer is a maniac of the bands starting with B so it may be true. We were close to the B team anyway because earlier before adopting the current name we named ourselves Belial Command.

Belial Command sure would reflect the atmosphere of the B letter, but why did you eventually abandon this name for EE?

Lord Vomit: Well... we will not be used by Belial. We are an individual Evil Existence. But seriously i figured this name out while I was browsing the "Thy Mighty Contract" booklet. I wanted to figure out a mono-part name, or a name related to the pioneers. We invented plenty of great fucking names earlier but they were all taken. Now we are the first and only Evil Existence.Where did you record the material? The sound maybe isn't the best, but what has to be heard is clear, and besides that it's raw and diabolical.Ketzer: We recorded the material in something which can be called our rehearsal hall. Nowadays you can record an admissibly sounding material in domestic conditions without much effort, besides that noise like this doesn't have to be crystal clear and legible.

But you will use a studio in the future? Or maybe you are disgusted by professional conditions?

Lord Vomit: No, we are not one of those who ask for the worst microphone. If we would have the chance we would naturally make a use of better, studio conditions.Are you satisfied with this material, or now after it's recording you think, that something went wrong or some things should be done differently? In what direction do you want to go in the future? Are you going to change something in your music or the current shape absolutely satisfies you?Ketzer: We are not thoroughly satisfied with this demo, but it completely doesn't matter now. What does matter is that we are able to listen to it from time to time. In the future we are going to construct slightly more complex riffs and the structure of the songs will be attracting a little more attention. As for now it sounds for me a little too flat and simple. I think that I can point out the example of Blasphemophagher here. I'm not talking about any fucked up copying but about the fact, that those Italians play motherfucking black/death metal and paralelly to that, they are able to use their instruments professionally.Lord Vomit: First of all we have to replace our equipment. My amplifier surely belonged to some moustached pub buskers three decades ago. I'm not able to reach a distortion which would satisfy us on it. The guitar is a decrepit piece of shit not even worth mentioning.When I had looked at the cover of your demo I expected music in this kind of manner. Sordid, primitive and devilish at the same time. I mean I actually hoped that it would be like that, and everything indicated that it would. Is the inspiration for music of this kind based on the old masters of the genre or the younger worshippers of the oldschool art?Ketzer: I equally listen to Blasphemy, Beherit, Bestial Warlust, Sarcofago, Conqueror just as Proclamation, Black Witchery, Bestial Raids, Revenge, Blasphemy Rites, Damaar etc., but of course I value the first of the mentioned bands more. It naturally looks different in the case of Conqueror/Revenge. I'm not limiting myself to this kind of metal, which doesn't have to be added I guess, but it looks like this in the context of Evil Existence. Fast, repulsive and demonic.Lord Vomit: It's less obvious in my case. I explore various, extreme regions on a daily basis, but not exclusively. Recently I have been listening to Desaster and Proclamation a lot, but also Solitude Aeternus or Thergothron. I generally like doom, death/doom. I particularly like stuff in the vein of Winter or Torchure from Germany. It has got nothing to do with what i create in EE, but the riffs I locate on the fingerboard are inspired mainly by pure hatred.Speaking about the cover - who scribbled it down, and why aren't the colours reversed? A white drawing on a black background would be more like it...Kezter: The cover was scribbled down by me, I wanted to do something in the vein of Chris Moyen's works, and I have partly managed to do it, I'm quite satisfied with the cover. The colors didn't attract much of our attention, it simply turned out like that. I'm not sure now if we wanted to refer with the white color to old demos of various, great bands like for example Mayhem, Morbid or Hellhammer (it was all about less expensive photocopying back then of course) or if we wanted to release an unusual looking demo. The dog faced demon is also not exploited very much, it's always a refreshing change from the ubiquitous goats. Recently a trend for red backgrounds can be noticed, and we even took that under our consideration, but it ended up to be white.Now the lyrics. They are not placed in the booklet, and they are not really legible besides a few phrases like "ancient rituals" etc. Therefore I ask you for a short lyric guide.Ketzer: There are no lyrics in the booklet, not because it's a secret of some kind, but because placing lyrics on a debut demo of a five-league band from some shithole would be a fucking overkill. "Infant Evisceration" is about the Sumerian goddess Lamashtu, "Evoke the Presence of Belial" describes the Devils' supremacy, "Christi Delicta" means "Christs Guilts" in Latin, "Mercy Denied (Barabah Rise)" is a glorification of the biblical character Barabbas, and a declaration of hatred towards one carpenter and "Wasteland of Plutonium Atrocity" regards the nuclear annihilation of mankind. Generally it seems to me, that if Jesus would read these lyrics he would feel so offended that the would spend 3 days in some kind of cave.

Lord Vomit: Ketzer writes all the lyrics. I am still waiting for an influx of poetic fucking inspiration.

And from my point of view placing lyrics on a demo wouldn't be an overkill. Contrarily to that, it could raise not only the release cost, but the overall quality. But I'm not nagging about the lack of lyrics. One day you will release a material with a full, even minimal booklet, right?

Ketzer: The costs do have a meaning, but there would be no lyrics on the first demo anyway, even if we would have as much money, as a tramp has flees. In the future we surely will share the lyrics.


After your explanations regarding the lyrical content of the demo, I see that besides the main subject present in a lot of bands, you occupy yourselves with other matters. First of all, why do you hate fellow human beings so much? Did anybody hurt you, or you're such evil sons of bitches that you don't like other people?

Lord Vomit: And how are we supposed to like them? We would have to be fucked in the head, but you know, some eat shit and they like the taste, while the others like people. But it's not like we hate everybody. I like the priest from the nearby parish, especially when he falls down and smashes his dumb mug.

Secondly, where did the fascination with Sumerian beliefs come from? And will the subject of ancient religions and rituals be explored in your lyrics in the future?

Ketzer: It's one of the most distant and forgotten cultures, and I thought that it wouldn't be bad to write lyrics basing on that archaic mythology. I'm not excluding the possibility of this subject appearing in the future.

Thirdly the topic of atomic annihilation fits more to nuclear thrashers than a Black/Death band, but it's not a rule. What sort of lyrical surprises have you got on tap?

Lord Vomit: Ketzer has played Fallout and Stalker too much during his life and now he is dreaming about a nuclear doom. I would prefer a death different from the gooks in Hiroshima, but it maybe would be better than choking a doughnut or a car accident. No, there will be no lyrics about it. If one day a lyrical inspiration will appear, maybe I will take something from the local folklore and tales.Where do you see yourselves in a few years? Do you ever think about how will your fate develop? Or maybe you play without a particular aim?Ketzer: Just as I wrote earlier, we have got no aspirations related to Evil Existence, and we are not wondering what shape will it have in the years ahead. As for now we are playing for our own satisfaction, and the satisfaction of anybody who will dig it. (there won't be many of those hehe)  We will release a demo or two more along the nearest few years, I guess.Lord Vomit: We play for our own happiness (and the unhappiness of christians). Obviously we are going to evolve and we hope to release an another demo in the future, which will be a next kick in the ass of the messiah.

The subject is a bit clichéd and some are sick of it, but I don't give a flying fuck, and I'm going to ask you, what the hell?! How, according to you, the metal underground should look like? Have you got any idea of something like this, or you don't identify yourselves with the so called scene?

Ketzer: The less rip-offs and other whores the better! And a smaller emphasis on myspace and other online bullshit, which kills the spirit of the Metal Underground. As for Evil Existence, we don't interpret it as a part of the scene yet.

Rip-offs sure are a fucked up phenomenon. Have you got your own experiences related to this matter?Did somebody cheat you for your money or other goods like media? If so, please point them out over here, because behaviour like this must be denounced.

Ketzer: Luckily enough, nothing like this ever happened in relation to Evil Existence. Personally I also have always managed to reach an agreement, but it doesn't change the fact that there is a considerable amount of such miserable fucks. Besides that, I consider the activity of Hellslaughter for example as a rip-off, Hellslaughter which robbed Sindrome of their demos, and defined those as it's own. The amount of faggots like this luckily is minimal.

I'm not orthodox and a demo material released on CDr, like in your case doesn't cause me to puke, but there are people, for which a demo is a tape exclusively. Nowadays the tape comes back to life in small, underground labels. Did you think about releasing your material in this particular form?

Ketzer:  We were thinking about releasing the demo in this form, but we don't have the equipment, which would enable us to reach a satisfying result on the tape. I generally value the tape institution in the underground a lot, and it seems to me, that demos should be released like this in the long run, but I don't get rabid when i see a CDr.

How's the zine reception of the demo? Are webzines also destined for the promotional matters?

Ketzer: The reception is stable as for now, I mean nobody’s opinion was definitely negative yet. Nothing but to be happy, especially when we've got a rather skeptical approach towards this demo. Somebody could start wondering why would we release this material in the first place, since we have got a skeptical approach towards it? Well - because we had a fucking whim like this! And about webzines, maybe I'll send over a copy to Chaosvault, because only Chaosvault is read by me from time to time. Besides that, we don't care about the wider promotion of this demo at all, because just as I mentioned twice already - we've got no aspirations related to Evil Existence.

You underline the lack of aspirations regarding Evil Existence, but I'm not completely convinced. After all you have sent the material to a few places in order to be reviewed. If you wouldn't give half a fuck, you would write music only for yourselves, and you wouldn't bother other people with your noise (maybe except for your neighbors - hehehe) But more seriously... something did push you towards sharing your work with the outside world. So maybe there are some aspirations, but as a debuting band you're a bit humble?

Ketzer: Actually we were interested in what various, certain people have got to say about this demo. We got bored of writing music for ourselves, you can get sick of it. We've got no aspirations, but we also would have nothing against a situation in which EE would get recognizable in the Underground. If our music will be able to defend itself in the future, there is a chance, that EE will get recognizable, and it would be pretty fucking cool.

Where are you going to send, or you already sent the material in a sense of a label? Or maybe you are going to act as publishers in order to have control over your materials?

Ketzer: We didn't send it anywhere yet. We are thinking about sending it to the Danish Silver Key, the Polish Putrid Cult, and maybe something else, but it's not anything sure right now. Generally I wouldn't have anything against a label, which would take care of it.We have already mentioned the two-piece line-up. I think that it excludes concerts. Are you going to play gigs with a session member, or after expanding your line-up, or maybe you won't play concerts at all like Cultes des Ghoules?Ketzer: Inqusition plays live without a bass guitar, but you know...they can. But seriously, there will be no playing live in the nearest future, because of a reason even more prosaic than the limited line-up - Lord Vomit isn't able to paralelly play the guitar and do the vocals yet. In the future, if there would be somebody to play the bass, I don't exclude this form of metal expression. I'm not going to declare anything against "drunk poseurs at concerts", because it's fucking bullshit. And as for CDG, from my point of view their music doesn't fit to playing live, because it is too complex and demanding, and the style in which we aim is quite the opposite.

But you do like participating in concerts so to speak, or maybe you avoid events like this, because you don't like to have anything in common with the crowd?

Lord Vomit: If we've got the funds, then sure, we go to concerts. Recently we were immolated by Immolation in Kwadrat.Ketzer: But we've got them relatively rarely, and even more rarely we move our assess outside Lesser Poland. But we sure enjoy it a lot!

And what's a "drunk poseur at a concert", a local moonshine brand or something? But more seriously...the definition of "poseur" has somehow lost its meaning, and it can be differently interpreted, depending on who, towards whom, and what for is used. And generally I can't imagine not drinking any beer during a gig. It's a well know fact, that an appropriate amount of alcohol has to be drank during a concert. It's a ritual...an "ancient ritual" - hehehe. It should be done reasonably though, because the gig is the most important thing. 
Lord Vomit: Beer, fuck yeah, but rather before. In most clubs you've got beer a la The Piss for huge money, and frequently not even full 0.5 liter. I'd prefer if they sold Strong Vips in cans for 6 zlotys.
 Ketzer: Quoting this suspicious phrase I've got in mind the bizarre explanations of various black metal bands, or projects, which try to camouflage their musical indolence and too low skills to play live with pointless horse shit about poseurs at concerts. I personally only once had drank myself nearly to unconsciousness on a Kat concert, but it wasn't a loss of any kind because I saw it again, more sober, a month later hehe.

In this optimistic way we are going to end this unjust fight, because two against one you have assaulted me. I've still got only a traditional request for publishing plans, life plans etc.

Lord Vomit: I'm timidly planning that maybe we will record a new material in summer. The new Evil Existence would attack in September like Schleswig-Holstein the shores of Westerplatte. And as for life plans...hmm...beer, metal. Death plans - certain death. Deaf plans - they cannot be heard. Ok, I've overdone it.

Ketzer: Life plans? I've lost them during the spring cleaning. There is only the plan of Cracow in the briefcase left. Maybe some other time.

Thanks for answering these few questions, and equally traditionally as in the previous question I'm asking you to give a few, summing up words. Good luck and I'm leaving you a little space.

Lord Vomit: Devil Almighty bless you.Ketzer: Many thanks Robin for the interview and support! If somebody is interested in our demo for the cost of mail or some trade, e-mail us on archaicatrocity@gmail.com, maybe there will be some copies left. A.M.S.G.!Greetings Morgul! As you’re expanding lately on our scene and offering some meanness recorded on tapes, I would like to ask you a few questions on this matter. Before we start thou, please explain to me a little obscurity. I mean, what is Putrid Cult and what is Bad to the Bone?
Hello Robin! Hehe … I think You’ve mistaken me for another person. I am the last person to jostle –  moreover, how can it be called “jostling” if I released 15 titles in 2 years activity? If every of other  publishers jostle like me, I suspect that there would be half less the "dirty tricks" in your tapes collection than You have so far! Well, on the contrary I don’t care about any fame, so I do not know where are your false perceptions from? What's the cause of Your confusion ? Didn’t You read what is written on the site of the Bad To The Bone? Shop! And You know what You are doing in the store? So I guess that BTTB premises are clear. BTTB is kind of economic activity, without ideological context, which is focused exclusively on the sale and promotion of Metal music in its various forms, e.g. on CDs, cassettes, vinyl and t-shirts, etc. Putrid Cult is my label, through which I try to support the scene , release a material of good metal, underground bands. PC – here I can speak of a certain ideology, I release the only bands which are important for me in some way or another and their orientation is close to me. Many of these bands which I have in shop don’t not correspond to my musical tastes and ideologies. So I do not want to promote them by the name of my label.
Are you suggesting me that I cannot read? You stroked into hollow… hehehe. Of course I did read it, but why is there a separation between shop and label you have nicely explained here. About ideology we will talk later, but still to the subject of shop and label… You’re standing alone behind the steer of both these undertakings or do you have support of some good elves .. ekhm ... bad trolls I mean?
Hehe not at all, I know from a very reliable sources that You have always been a top of the class, took part in all the Olympics and solidly pay money for SKO and You mastered reading skills above-average:). But Your doubt with BTTB identity caused that I looked on  the logo of the store and logo is to be improved indeed in order not to make the other people confused . I’ll ask the old fellow Krzysiek Szpadel, if he has enough spare time perhaps he will make a better logo hehe:). Yes, I run both of these shrines by myself, but sometimes helps me my wife to cope with orders, especially during the summer. Specifics of my job requires that I'm often out of home a week and more, I'm back only on the weekends. My wife is very familiar with the Metal music, has a lot of knowledge about it, and probably many of so called Diehards after conversation with her would have a many causes to the slap Himself :). So I confidently charge her with my duties, because I know that she will always very good and reliable substitute me in preparing the orders if I can’t do that. Dude, with this trolls You screwed up Yourself, I suppose that when she reads this interview and will have to send You a trade She will do a holes by Her Heel in this one, and then I don’t accept the complaint – sorry but it’s your fault:). Coming back to the essence of the question, in my town there are no people who share our interest in music, everybody from the old metal team came out from here or sits on a park bench with a bottle of plonk at the bosom, so there’s no possibility to get help from somebody from this town.
I definitively go back to the idea is was some elves then, one in particular that helps you from time to time in organizing the undertakings :D Now I will go back to the subject of Putrid Cult presence in the Underground. 15 titles in 2 years is not so bad score as you’re suggesting. I’d even say it’s a really good score. Is Putrid Cult so recognizable company, that bands are striking through doors and windows offering you fat cash for releasing their music, or rather it’s you who have to look for collaborators?
Is 15 titles a good result? It’s not easy to appraise it. Mostly it depends on which labels we consider as a benchmark for Putrid Cult activity. If we talk about active, which operate seriously, don’t doss around and seriously support the underground (they can afford for it from the financial point of view), for example, The Werewolf Promotion, Winter Solace which have released over 3-digit number of publications compared to them my label looks very poor. However, if I compare Putrid Cult to those labels which have been present over 10 years in the underground and number of their releases haven’t exceeded ten titles, so I can be really satisfied with achievements. Let’s look objectively, I have to say that the position of my label is not too high. Besides, I don’t think that with such “resources” I dispose of now, I will be able to release more than eighty titles in the future. You ask about recognizability of my "business"... Well, I can say a little about it. I don’t want to generalize such way: "Of course, I'm recognizable" or "No, only few know about me", because I don’t want to make you mistaken. I haven’t thought about it, perhaps some kind of survey among the metal brothers would be necessary.... He, he ... But I admit that I get different offers from bands both from Poland and foreign countries (e.g. recently from Australia) to release their materials, so definitely is not tragic in this case. I'll tell You that I don't solicit about it so much and I don’t try to appeal bands I want to release using any diabolical tricks . I’m not used to insist and convince someone to charge me with their stuff. Honestly, only in four cases I proposed bands to release the material in my label, in the other –the initiative came from the bands. To offer bands a money (I don’t think about “big” money!) – in the "cassette industry" – is rather an abstract concept. Publisher has to contrive a lot to "recover" the money he invested (I think, of course, about legal sale of tapes) which are necessary to prepare the next releases. However, bands have to accept a pre-determined, specified percentage of the issue, which – compared to their effort and the time spent on recording material – doesn’t mean much.
Of course I understand that term „popularity” is relative and it depends from point of relation. Still I think that the score you achieved is not bad. If we add to the equation the fact that some bands have noticed you and they want to release their music in your label then it’s undeniable sign that Putrid Cult has become an important part of Underground. As you’re not having any website as label, then maybe you could present shortly your releases? Why don’t you have PC (Putrid Cult) website? Is it cause of ideology?
Well, let’s leave the topic of "popularity". Maybe You’re right  and my point of view is too subjective, but I shouldn’t evaluate it. My criticism stems from the fact that always after the release of new material I find a few details that need to be improved. And I’m aware that if I did better than this there wouldn’t have been so many mistakes. This is the reason that I’m not satisfied in 100% with Putrid Cult’s achievements.
As You rightly noticed, PC is a part of the underground, or rather the remains after it. My intention is to publish and promote the bands in such way as it was done many years ago, because my views on the underground hasn’t changed dramatically, in spite of all evolution and transformation of its definition. I grew up in a times when the only form of information about new bands were flyers, paper catalogues and zines. Of course, the development of technology and new forms of information caused that paper correspondence is replaced by electronic, and catalogs "become" internet shops. It makes the promotion and distribution of new releases easier. In case of Putrid Cult I still base on flyers, but  I don’t assume that purely informational internet site will never be launched. Is it a matter of ideology? I think this term is too big... it's rather more personal approach to the matter of how deep people get involved to "new media" to become recognizable.
Let’s say a few words about Putrid Cult releases. I started with the clothes, sweatshirts of AZELSGARD - DIABOLICAL RITUAL IN THE CURSED FOREST and EMPHERIS- REGAIN HEAVEN, t-shirts: AZELSGARD- SLAVONIC HORNED EVIL and NECROSTRIGIS- NIGHT SABBATH METAL. Next two cassettes was released: NECROSTRIGIS- RELICS OF BLOOD RITES SORCERY and KLADOVEST- ATMOSPHERE – 3rd full length of a band of Thurios from Hate Forest and Astrofaes released in collaboration with Werewolf Promotion. Then came KAEVUM-Shirt NATUR limited to 80 items. Next – the tape of EXECUTION OF LIGHT – OF ROTTING BLOOD SACRIFICE – Death Metal project of musicians of Martwa Aura, Distres, Terror Tactics - this one was issued in collaboration with Terror Cult. CALL OV UNEARTHLY-WORLD'S DECAY / VORTEX OF THE CURSED which is a compilation of the first two demos of Black-Death Metal horde from Katowice under the direction of woman – Nostalgia, who is the main composer of the music of this band. Next releases are CTHULHU RISES - KU CHWALE MROCZNYCH EONÓW I, Lovecraftian Black Metal with a little depressive climate, and MARTWA AURA - DZIEŃ BEZ JUTRA, damn good Black Metal full of nihilism and negative energy which can easily inspire the listener to make a few wounds on his body! The next release was split SLAV/DAREN - BRATERSTWO KRWI. Slav’s material is Black Metal with a slight connection to Hellhammer, Daren plays quite atmospheric Black Metal, which is hard to compare to anything, but I assure You, it makes the hair stand up on the back of your neck. Later there were the  next collaboration – this time with Triumph Productions – and as a result the split  of Norwegian band STYGGMYR and Polish NECROSTRIGIS, entitled GLORIA HAXAN CULT, limited to 122 copies. The next step is a return to the scene of Krakow, which resulted in two materials ARAGON - REH:WITCHCULT, 11-11-11 and THRONE BY THE DEVIL (full length), which is a total sonic destruction and desecration of all the holy! Now I released SUPREME EVIL – TRUE SATANIC HATE – in collaboration with Michal from Vomitorium zine. This is a demo’2004 of guys from Toruń whose main band is Pandemic Genocide which contains Black Metal in the middle tempos, quite similar to “Total Death” or “Plaugewielder” of Darkthrone. With Michal I also released the cassette version of EMPHERIS - ANCIENT NECROSTORMS  with bonuses, limited to 200 copies. Another selfmade releases are KRASHING – DISINTERMENT 1987-1993 –a compilation of two demos of Italian Death Metal bulldozer from the early 90ties,  TEMPLE OF SHADES- PRIMORDIAL NECROMANCY,  the old Greece performed by musicians from Goat Tyrant and Necrostrigis, and the last live split ARKONA / ARAGON- JESIENNE KRAKOWSKIE ZGLISZCZA. Limit of 150 copies.

Thanks a lot mate for presenting your catalogue of PC. I still have mixed judgment about limiting of releases.  Where does it come from? Is there some particular reason for limiting, or is it rather result of financial issues – there is as much releases as there is money for and that’s it… and information about limit has to be an encouragement, that if someone gets it he/she will be the lucky chosen one?
I agree that economy determines number of released copies. Releasing tapes in number higher than let’s say 300 is suicide and in 99% of cases a lot of such circulation will remain at label (maybe if someone likes to brag that he has 5000 tapes at home… but in fact those are recordings of 3 bands, that he released – hehehe). Copied paper has this advantage that if I distribute the free ones and I exchange a few copies, and even sell some for cash then I don’t have any supplementary because I’m doing them currently depending on actual demand. But let’s get back to tapes, which you can’t record currently (if it is to be released professionally). I was meaning those limits, which you mentioned at the end. I didn’t take into consideration the numerology and symbolism, which is some argument. However restricting access to some materials to some “unsuitable hands” amuses me a bit. If you want them to reach suitable people then make an pre-order, gather property and revision declarations and it will be known how much pieces could be released and who will get them – hehehe. Of course I’m simplifying a bit this issue, but releasing something and restricting it’s circle of addressees… even you have mentioned that today tape is not an good of first need. Only maniacs will buy them.
Yes, in regard to tapes, it would be possible to release online the tapes with xeroxed covers only, but we don’t discuss on them. He He ... Dude, what's does pre-order have in common with a limit, let’s say 30 copies and even more - with accumulating some declarations? Presale is nothing but gathering the bigger amount of orders for large limits and has nothing to the limitation of the number of customers. The second thing: I completely don't understand your idea with declarations. Even if someone came up with such "brilliant" idea, it is physically impossible, no one will give you more of their data, only the address (and it happens that address of his friend!) In case of the smallest limits which limit the number of consumers  the final word belongs to the band which from such or other reasons wants to spread their stuff among the most trusted persons only. It is known that none of the publishers probably would not come up with such idea itself, because none of them is interested  to invest money in something which no one will ever hear. But ... if you release tapes, you don’ think about the material benefits, so if you do it for the idea, I think, you have to respect the will of the band.
Pre-order could be an idea for a strict limit. You get 132 (I don’t know if it has any meaning in numerology) such orders and you’re realizing such number of tapes. If you know who will be receiver of such material then the circle of trust is ready (best if pre-order is prepared by a band, because it’s them who knows best to whom the music should get to). My combinations with declarations is nothing else but a derision out of music reaching only a circle of trusted people. If, as you say, those limits are invention of bands, then if I were label owner I wouldn’t give a fuck about it. If the band wants to reach only trusted people, then let them make their own copies at home and make copied covers, the best if they’re numbered with blood of virgins (could be hard to get) as ink, and give it to those, who are worth it. They want from one side to have professionally released material, and from the other to restrict it’s number. You give the money, but not for how much copies you predict or want, but much less. But it costs, and the more releases the costs are getting lower, right? While releasing underground bands you don’t think about financial profits, but make a name for yourself, you trade tapes with other labels or get other goods connected to music out of them, and it’s exchangeable profit, even more important than selling whole circulation of particular material. This is how I see it. (But I won’t specially insist because I’m not the one releasing it)
I see Dude that You don’t back down and the bidding continues, ok, let’s go.  The first case: if you want to your idea of ​​a pre-order 132 pieces comes true You have to do it six months in advance, because how to sell  as many copies excluding the trades?  Do you think that every "trusted" person pay a half package of cigarettes for that – I wish you good luck :) It's also pointless, because those who restrict the limits from the ideological reasons, usually don’t have 666 friends on Facebook where the only 1/6 is trustworthy, but is rather a part of small group of people faithful to their convictions. It's obvious, isn’t it? Acting the way like this is intended as the protection by the bands against the music commercialization, because perhaps one or another “Black Metal devoted guy” from true online discussion forum will publish the music on YouTube or upload it somewhere for other guys for downloading, having no idea what they listen to, because all is signed “a track”! Derision - You say ...And if you are, let’s say, a "front man" of some underground band, would You prefer to release 1,000 copies and 700 of that will be eaten by mice on the attic, the rest you’ll trade (the cover for the cover) and perhaps (if You have luck) someone abroad will print off a few copies of Your material, or to release 50 copies about them you can be sure that they will go to the appropriate people interested of this material? Next ... 132 is a pretty impressive limit, such restriction allows to buy this material by all people who are interested in. 100 copies in my opinion it is not even the limit which guarantees the quick sale. One hundred limit is rather realistic in terms of sale, which has no negative impact on the future of the label. On the contrary -  the faster material is sold out, the faster I’ll  release something new or there’s no need to add some extra money from my regular salary. Sure, a lot of bands release strictly limited tapes with xeroxed covers (as You told). Signing with the blood is outmoded, the information that the limit have a free bonus as a seal – the snot of one of the musicians – would be a real sensation! Fuck, it would be a hit hehe he :). Let’s get back to the topic, for me, is the same, if we talk about the profitability: the cost of releasing, let’s say, 30 copies  separately is the same as 30 in the limit of 300 copies. Because I pay for the each copy of tape and cover, not for the kilogram hehe. Well, You negotiate if You know / anticipate good sales of that release, and if the band put into their material a lot of time and commitment, they also seems to realize that it is worth to make posers tremble again! Also in this subject I don’t see the problem. I don’t claim that there is no possibility of releasing cassettes without "fuck-ups" if this is some Mgła or last time trendy Cultes Des Ghoules, who at the beginning were not such “cult” as they are now, and wanted to trade  their recording vs. ... Well, and now I bite my finger tapping on the keyboard.
Sure, you're 100% right: releasing the tapes gives tangible benefits as You told  which makes that there are still a few enthusiasts who dabble in it!
I’m curious and neutral as Janek Pospieszalski (Polish catholic publicist, very fuckin intolerant jerk)  – hehehe. Let’s leave that subject behind, because somehow everything was said already. It’s a shame you stopped your fingers, but I won’t be scooping that matter, because Apo is not some gossip rag. I will only state that kvlt comes with time and then normal guys starts to detach from reality …
Yes, we outlined this topic in so many details that adding additional statements seems to be unnecessary. All in all it’s good that You dig Your heels on that, because at least we made things clear for a certain group of concerned who see the publishing activities of other as "great deal" and all attempts of “return from the investment” perceive as " behaving like Jews". And they just prefer to complain and prate about people on the Internet rosary circles. It’s a pity that I bit my finger, because the fingernail goes down now hehe. Sure, it often happens that the band which becomes more popular, cut off from their native environment, demolishing what once served as a basis for their activity. It is a well know fact, so  I see no need to allege any examples.
Let’s change the subject a bit now. You mentioned Szpajdel before as your old buddy, and that you were risen in times when information about zines, bands and distros could be found only at flyers, which means you’ve got few springs on your account. I would like to ask you how and when you got fucked up under your skull that you started to listen to metal and how it progressed upon the space of years – hehehe?

No, I joked about Krzysiek (Kriss) Szpadel hehe:). Actually, this question is little bit not for me, because I'm not any star and I suppose nobody is interested in the story of how I went down with incurable metal disease, so I’ll try to answer briefly in order not to make your readers bored. The first contact with heavy music I had about 1988, when uncle brought us a gramophone (German Telefunken) in the holiday time and asked my father to fix it because any knob didn’t worked. He also brought a vinyl record too for test listening – Mötley Crüe - Shout at the Devil. Of course I had to participate in the repairing the musical equipment, the LP was playing, and metal bacillus started growing in me . When I saw the cover of the record, the band from California had become my idol of that time, and uncle –  the only repository of knowledge about heavier music. I asked him if he is familiar with other bands, and I wrote down everything in a notebook prepared especially for this (this is my personal encyclopedia metallum He, He ...). He lent me tapes of bands such as Krokus, Led Zeppelin, Deep Purple, AC / DC, King Crimson, etc. And when one day he brought Accept – Restless and Wild, I knew that it was my music. I made uncle aware that I am old enough to listen to Heavy Metal. Once I asked him to bring me something harder and then he gave me 2 tapes:  Ride The Lightning and Bathory – the first album. And it was his fault hehe:). Then he copied for me the tapes of Slayer, Running Wild, Iron Maiden, WASP – it  probably was about  1991. I started with a friend  2-person garage band, and we recorded all rehearsals with the old cassette recorder. I still have this records somewhere and it’s quite pleasant to listen to them now ). As a perky teenager I worked, I did all possible seasonal works and saved up the money for the tapes, which I was buying in the nearest large city 30 km away from my place of residence. There was a music store where I was buying the pirated tapes of such bands as Venom, Exodus, Destruction, Kreator, Tankard, Forbidden, Coroner, Morgoth, Benediction, and then of course Asphyx, Vader, Emperor, Betrayer, Slashing Death, etc. Also zines were available there too. I received a lot of free flyers from the salesman, who quickly became my friend. I corresponded a lot, and I was writing on the addresses from flyers, I traded and bought a lot of demos from underground bands. I infected with this bacillus a few friends from my city and we caught more contacts with metalheads from nearby towns. We also corresponded a lot with people from abroad and we got a lot of stuff from them. We followed the scene of both Americas, Scandinavia, Greece and the Poland’s nearest neighbors. Then the extremes time came, of course I think about the second wave of Black Metal ... We listened to a lot such bands as Darkthrone, Mayhem, Burzum, Absu, Satyricon, Emperor, Gorgoroth, Nocturnal Mortum, Throne Of Ahaz, Marduk, Mutiilation, Osculum Infame etc., from Polish scene – Xantotol, Graveland, Christ Agony, Hefeystos, Behemoth, Hodur, Kohort, Gontyna Kry, Arkona, Selbstmord, Ohtar, Dark Fury, etc. It is impossible to continue listing, because it could extend the answer to this question to the 5 pages of Your zine, and half of the readers are probably already yawning. Later, after 2000, I mixed up all kind of extreme metal, I penetrated underground of different countries looking for valuable bands. And now ... I’ve been returning to the classic for a few years, and listen a lot to the bands from the late 80's, when metal was the most valuable for me, there were not so much swank and the bands were much more authentic.
Haha, I see it started similarly to both of us. Honest Morgul, and what has happened that after many years from catching the “disease”, from listener (and a would-be musician) you became an publisher? You got some sign from heav… yuck! From hell, or did you just said to yourself: Whatever for fuck sake! I’ll release some material, why not!
It took a lot of time before I officially involved in the underground, and what was the reason? Your second picking is closer to the truth ... hehe ... The idea to establish a label was very simple, I had a some extra money in my hands and I decided to invest it in the music which is a part of life for me for years . I always wanted to have a contribution to the underground, outreached the activity of devoted, but just fan of Metal. I took delight in “heavy metal clothes” for years and I purchased them from various foreign labels, paying for them a lot money sometimes, only to have t-shirts and sweatshirts of the bands that I appreciate the most. It  had an impact on clarifying of my publishing plans, which at the beginning focused  mostly on clothes – as I described in the question about the releases. Thus the textile story of Putrid Cult. began At the same time I started with online shop Bad to the Bone, which has its beginning in the closing of Time Before Time Records. Well, when I decided that I am going to do what I'm doing now, during a conversation with Tomasz Hanuszkiewicz (i.e. boss of TBT) he told me that he wanted to close his business and sell all the items he  had in the distro. I offered him that I will buy back all the stuff that he had and he agreed. I added a few of my releases, we traded, and it was the beginnings of my label. Also, as You can see, there were no lightning and explosions of boiling magma from under my house hehe :).
So it’s you that adopt (rather bought) that shithole from Tom! Then you had somehow easier start. Now I would like to know about - mentioned at the beginning - your ideology. After looking on releases of Putrid Cult, it’s easy to notice that your label has, let me say it, black undertone. What about other Metal genres? Isn’t there something worth attention?
I wouldn’t name better the stuff I bought from Tomek hehe :) Well, at beginning I also supposed it would make my start easier, but brrrrutal reality was quite different. I won’t write why, but now I would better use the money from this deal. This is how it is and I have to accept this situation like it is. Indeed, in my publications Black Metal bands dominate, but as You know, I don’t prefer any specified genre of metal which determines my actions. I don’t care if the horde plays, as they say, "religious faction" of Black Metal, or uses keyboards, mixes with thrash or plays old school music in old, soaked sulfur and urine of witches style. It is important for me if I like the material or not, if its message is close to my beliefs and if I have to swallow handfuls of APAP's tablets because the head is bursting with clamor when I’m copying the tapes hehe. I’ve been in good contact with the Black metal bands for a long time and with the people who are involved in any way in the activities related to Black Metal. So it definitely had an impact on the fact that BM is at the forefront of my publications. Besides, it's probably also the most "popular" genre of Metal in Poland, so the possibilities of choosing the bands to cooperate are the greatest. Bands which represent the other subgenres of metal are also in my catalogue, for example Execution of Light or Krashing – they are Death Metal representatives. I do not limit myself to a single kind of metal, I’m planning a few of non-Black metal release. I would love to release bands under the sign of the classic Heavy and Thrash, but currently nothing interesting in this field (from music which is known for me) is published. So if You can recommend any band, feel free to send me  an email – I'm open for suggestions, because when we talk about new newcomers playing different genres than Black and Death, I practically know nothing about them. Old bands - yes, the 80's I traced very deeply and, and I’m acquainted with many foreign scenes, which may bring next re-releases in the future, like Krashing for instance. About the ideology  I told You in the previous replies. Well, the assumption I’m basing on in my publishing activities, is to promote valuable, underground bands in the way close to as it worked two decades ago. I assume that in this way – in some degree – I will support the development of some unknown band and I can get out from the abyss of ignorance really good materials, which will be noticed. Another thing: I have to know more about the bands I release, so I usually do a kind of  research – who plays there, if the members of the band are involved in different projects, something about their personal beliefs, their authenticity etc. If it’s possible, I correspond a lot with one of the members and try to know these things personally to have first-hand information. The element of extremism and its authenticity that can be noticed in lyrics and music is important to me as well. If everything seems sincere and the ideas preached by the particular band are close to mine, I decide to cooperate. These elements are decisive in my activity as a label owner.
With this trueness I would be careful … ;DD, but I think I know what you mean. I think we’ll be finishing this short interview because it already fulfilled its informative-promotional function. In the end could you tell if Putrid Cult limits itself only to releasing tapes and t-shits/blouses, or do you admit the possibility that in future you will be releasing music on different carriers as well? If you have some specific publishing plans then you could share them now. Besides you could also say something for the offspring and it will be great. I thank you for your time and serious approach to the interview. Good luck!

Yes, sometimes it's impossible to predict people's attitudes/behaviors and you might make quite a mistake, because it often turns out that the band's image is just a show off or because it's a canon. I always try to do some research at first to avoid mistakes. I'm planning to release several CDs, but it's not confirmed yet. The plans include: Daren - first full-length album, Aragon / Deadthorn split, Freezing Blood - Altar of the Goat, Czarna Trumna - debut demo and later - Ritual Lair T-shirts. Thanks for the interesting questions and an opportunity to present my label in your zine. And finally: The descendants of Robin from lineage of ApoPriest - Don't download music from the Internet! Support the underground, as Your Father and his Homeboys! HeHe, Not to bad?
STAY HEAVY!!!!


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.